Představujeme
Iveco Daily ZEV - Tiše a čistě
Branko Remek 09.07.2010 00:30
Test
Vedle typů CNG na zemní plyn vyrábí IVECO také Daily ZEV s ještě čistším elektropohonem…
Elektrické Daily ZEV (Zero Emission Vehicle) vzniklo ve spolupráci společností IVECO a Altra S.p.A. z italského Janova. V místě vznětového motoru, převodovky a palivové nádrže je první blok akumulátorů, řídicí soustava, motor/generátor a redukční převodovka. Hmotnost akumulátorů je problémem všech elektromobilů, menší Daily 35S s dvojicí bloků však váží jen o 300 kg více než odpovídající klasický typ, větší Daily 50C (číslo je kódem celkové hmotnosti) má akumulátorové bloky tři nebo čtyři (podle rozvoru). K nabíjení stačí běžná třífázová zásuvka 400 V (380 V)/32 A; doba nabíjení je osm hodin, ale režimu denního rozvážkového provozu a nočního nabíjení plně vyhovuje.
Akumulátory NaNiCl2 tvoří pozitivní niklové elektrody v keramické struktuře s tuhým elektrolytem solí chloridu hliníku (NaAlCl4) a negativní elektrody z taveného sodíku. Kladnou elektrodu tvoří rozpuštěný nikl ve vybitém stavu a chlorid niklu v nabitém. Provozní napětí je 278 V, kapacita 76 A.h a špičkový výkon 32 kW. Odběr až 21,2 kWh. Akumulátor pracuje na teplotní hladině 260 (300) °C, a proto není citlivý na vnější teplotu. Každý blok má vlastní chlazení a řídicí i diagnostickou jednotku, která sleduje provozní parametry a ukládá provozní data. Akumulátory nevyžadují údržbu, jsou plně recyklovatelné. Základem pohonu je třífázový asynchronní motor/generátor s frekvenčním měničem DC/AC, který je ovládán řídicí jednotkou v závislosti na poloze pedálu akcelerátoru, či brzdy a na okamžitých jízdních podmínkách. Výkon elektromotoru je 30 kW (krátkodobě 60 kW) u typu 35S a 40 kW, resp. 80 kW u typu 50C. Velmi příznivé hodnoty zrychlení jsou dány charakteristikou elektromotoru s maximem točivého momentu již v nejnižších otáčkách. Protože nejvyšší otáčky elektromotoru 9000 min 1 jsou asi třikrát vyšší než otáčky spalovacího motoru, je mezi něj a standardní zadní nápravu vložena jednostupňová redukční převodovka. Zpětný chod umožňuje změna smyslu otáčení elektromotoru s elektronickým omezením rychlosti na 30 km/h. Rekuperační brzdový systém dobíjí akumulátory ve dvou stupních při brzdění a prodlužuje tak dojezd vozidla. Chlazení akumulátorů a čerpadlo posilovače brzd jsou napájeny přímo z těchto akumulátorů.
Vzduchem odpružené seřiditelné sedadlo ISRI umožňuje nastavení optimální polohy za volantem s airbagem, na jehož pevném sloupku jsou kombinované ovladače. Na středním panelu je displej elektropohonu, např. stavu nabití, napětí, teploty a proudu akumulátorů, jenž zobrazuje údaje o provozních podmínkách. Vpravo na sloupku řízení je běžná spínací skříňka, kterou se pohon zapíná i vypíná. Vlevo od volantu je velké červené tlačítko, tzv. nouzový stop. Řídí se obdobně jako se samočinnou převodovkou, režimy D/N/R se volí pákou na středním panelu. Rychlost vozidla je ovládána elektronicky pedálem přes datovou sběrnici CAN. Při uvolnění pedálu se zapíná režim odlehčovacího brzdění. Při počátečním kroku brzdového pedálu se zdvojnásobuje brzdný výkon generátoru a současně se hydraulicky ovládá klasický okruh kotoučových brzd s podtlakovým posilovačem a ABS. Přepínačem vpravo na přístrojové desce lze volit mezi ekonomickým a dynamickým režimem jízdy. S ohledem na maximální jízdní dosah se doporučuje režim ekonomický a jen krátkodobý přechod na dynamický, například při předjíždění. Maximální rychlost je elektronicky omezena na 70 km/h; při plném zatížení je vůz schopen zdolat stoupání až 18 procent. Jízdní dosah je 90 až 130 km, což je více než průměrný denní výkon v městském rozvážkovém provozu. Ve městě je vůz dostatečně dynamický a rozhodně není brzdou provozu. S ohledem na ústrojí pohonu nemá obvyklé vytápění kabiny, lze však použít přídavné topení na naftu nebo LPG.
Skříňová karoserie poskytuje velký ložný objem 7 až 17 m3; menší typ má užitečnou hmotnost 1000 kg, větší 2200 kg, ale podvozek 50C s dvoumístnou budkou bez nástavby až 2958 kg. Verze Kombi je pro pět až devět cestujících a náklad; minibus až pro 19 cestujících. Základem hospodárnosti není jen přepravní kapacita a pořizovací cena, ale také provozní náklady, tj. spotřeba energie, servisní interval a náročnost servisních úkonů. Základní servisní interval je 20 tisíc kilometrů nebo jeden rok. Proti obdobnému typu se vznětovým motorem je Daily ZEV až třikrát dražší. Cena se sníží, pokud si zákazník koupí vůz bez akumulátorů, a tyto si pouze pronajme. Akumulátory jsou tak majetkem společnosti a jejich kontrolu i výměnu klient platí formou paušálního nájmu. Elektronické systémy a švýcarské akumulátory Zebra Z5 jsou zárukou vysoké spolehlivosti a přijatelného jízdního dosahu. Ekologické provedení vozu s tzv. nulovými emisemi je jedinou alternativou pro některé druhy provozu, především pro rozvážkový provoz v lázeňských oblastech a jiných bezemisních zónách.
Zdroj: Automobil 05/10
Autor: Branko Remek
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)