Představujeme
Ford Ranger - Globální úspěch
Milan Olšanský 27.01.2011 01:18
Představujeme
Celosvětové tažení za lepšími zítřky zahájil Ford již před lety. Nová modelová řada kompaktních pick-upů Ranger však dává této aktivitě ještě jiný rozměr. Od samotného počátku vývojáři počítali s tím, že nový Ford se bude prodávat ve více než 180 zemích světa!
Není pochyb, že pick-up je jedním z nejvšestrannějších druhů vozidel. O tom by mohli široce povídat všichni ti, kteří v potu tváře živí svoji rodinu a pick-up je jejich jediným výrobním prostředkem a zároveň rodinným vozidlem. Přestože takových lidí je rozeseto po celém světě mnoho, neustále se nám vkrádá na mysl, že pick-up, to je především Amerika. A kdo jiný než původně americká automobilka by měl být symbolem výroby těchto vozidel.Není tomu samozřejmě jinak. Ford Ranger navázal před lety na tradici výroby podobných vozidel v USA a rozjel se do zbytku světa. V Evropě se začal prodávat v roce 1997. Od té doby si získal, nejen na starém kontinentě, miliony zákazníků, fanoušků a obdivovatelů.
Široká zákaznická skupina
Všichni ti, kteří byli a stále jsou uchváceni jeho schopností poskytovat majiteli skvělé jízdní vlastnosti, vysokou užitečnou hodnotu a efektivitu provozu, budou překvapeni. Nový Ranger jde v konstrukci a jízdních vlastnostech ještě dál. A to o pořádný kus. Tak za prvé - je postaven na nové globální plošině, která je k dispozici i vozidlům Mazda BT 50. To přesně odpovídá představám marketingu společnosti Ford, která před časem vyhlásila projekt One Ford – tedy výrazné zjednodušení výroby, sjednocení konstrukce a snížení výrobních nákladů v celosvětové síti.Konstruktéři tentokrát výrazně mysleli na zákazníka, když přepracovali vlastní rám vozidla, jenž je zesílen, a hlavně umístili některé komponenty hnacího traktu až nad rám, resp. nad jeho podélníky. Při využití světlé výšky až 232 mm je míra ohrožení či poškození vozidla výrazně nižší.
Za druhé - k dispozici jsou hned tři nové motory, dva vznětové a jeden zážehový. Nejslabším z nich je nový dieselový čtyřválec Ford Duratorq TDCi se zdvihovým objemem 2,2 l, maximálním výkonem 110 kW/150 k a maximem točivého momentu na 375 Nm. Na opačném pólu výkonnosti je druhý dieselový motor. Tentokrát 3,2 l velký pětiválec se stejným obchodním názvem jako čtyřválec. Maximální výkon však atakuje hranici 147 kW/200 k a maximum točivého momentu 470 Nm vynáší motor k vrcholu jeho segmentu. Na vybraných trzích bude nový Ranger nabízen též s benzinovým motorem, 2,5litrovým čtyřválcem.
Vysoká míra bezpečnosti
Pro přenos výkonu a točivého momentu na poháněná kola (varianty 4x2 nebo 4x4) slouží buď mechanická či automatické převodovka se stejným počtem převodových stupňů – šest. Plněpohonné verze, či 4x4 chcete-li, jsou navíc vybaveny elektronicky řízenou přídavnou převodovkou, která dovoluje řidiči kdykoliv a za jakýchkoliv podmínek volit mezi pohonem kol jedné nebo obou náprav. Stačí jen ovládat tlačítko umístěné na středové konzole – a to jen jedním prstem! Pokud je potřeba větší průchodnosti či vyšší míry brzdění motorem, třeba při prudkých sjezdech s vysokou hmotností vlastního vozidla, stačí zařadit redukovaný převod.
O bezpečnost provozu se navíc starají další elektronické systémy, které jsme si v minulosti dokázali představit pouze ve snu. Mít totiž v kompaktním pick-upu systém dynamické adaptace na aktuální využití užitečné hmotnosti, systém stabilizace jízdy s přívěsem, hlasové ovládání či parkovací kameru, to je přece víc, než bychom čekali.Z tohoto pohledu je třeba ještě vyzvednout snahu výrobce nabídnout zákazníkům komfort interiéru, který byl doposud běžný pouze v segmentu osobních automobilů, a to ještě středních tříd. Při hledání designerského směru se nechali vývojáři Fordu inspirovat mimo jiné ergonomickým elektrickým nářadím DEWALT nebo odolnými hodinkami G-Shock.
Komfort ve standardu
Podobnosti a paralely nalezneme například na přístrojové desce. Pro zákazníka je vždy důležité, když své vozidlo může identifikovat s tím, co zná, co viděl, anebo o čem alespoň snil a podvědomě ví, že to je právě to dobré.Z vnějšího pohledu dostal nový Ranger mohutnější, řekněme svalnatější vzezření. To vše samozřejmě v souladu se zákaznickými požadavky a cítěním. Upřímně, kdo by nechtěl vozidlo, které na první pohled vypadá, že to své konkurenci bez milosti natře v každém ohledu?
Nový Ford Ranger bude k dispozici ve čtyřech karosářských variantách, se dvěma úrovněmi světlé výšky a čtyřmi stupni výbavy. Začátkem příštího léta se začne vyráběl v thajském Rayongu. Odtud bude distribuován na trhy v Asii a Tichomoří. Později bude Ranger vznikat také v Argentině a Jižní Africe. Ford nezamýšlí prodávat novou modelovou řadu Ranger ani v USA, ani v Kanadě. Přesto bude k dispozici ve více než 180 zemích celého světa.Silné trhy, alespoň podle marketingového oddělení Ford zaměřeného na novou řadu Ranger, odhalíme, pokud se podíváme na internetovou prezentaci do rolety výběr jazyka. K evropské angličtině, němčině, italštině a španělštině – pozor tady jde globální jazyk, stejně jako u ruštiny – jsou přiřazeny další možnosti jako indonézština, vietnamština a thajština. Útok na globálního zákazníka pick-upů je tedy zahájen.
Zdroj: Trucker 12/10
Autor: Milan Olšanský
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)