Představujeme
DAF FA LF45.210 - Model LF po faceliftu
22.02.2010 00:31
Test
Ještě o pár měsíců dříve (DaS 8/208) jsme měli v redakci soupravu DAF XF 105. V roce 2007 byly v redakci dva trucky DAF: LF 55.250 (DaS 3/07) resp. „lehkonohý“ DAF LF 45.220 s automatizovanou převodovkou AS-Tronic (DaS 8/07). Tentokrát jsme k redakčnímu testu získali inovovanou verzi modelu DAF LF a o to víc jsme se na test těšili.
DAF LF model 2009
Pod sloganem „Evoluce nikdy nekončí“ uvedla v druhé polovině loňského roku společnost DAF do prodeje populární distribuční vozy řady LF Edition 2009. Modernizace se jednak týkala oblasti komfortu řidiče a samozřejmě hnacího ústrojí. Díky použití nových materiálů a barev je interiér vozu nyní atraktivnější. Nová sedadla mají luxusní čalounění s plastickým vzorkem, které zvyšuje komfort sezení. Navíc byl počet jazykových mutací, v nichž se na hlavním displeji přístrojové desky zobrazují informace o vozidle a o trati, zvýšen o 21, takže vozidla nyní nabízejí celkem 35 jazykových mutací včetně češtiny. Všechny modely LF jsou také standardně vybaveny systémem, který řidiče varuje, pokud je tlak v pneumatikách příliš nízký.
Se svou moderní a prostornou kabinou (jde stále o skelet vyráběný ve spolupráci s Renaultem Trucks, ale liší se interiérem od modelu Renault Midlum), s nízkou hmotností prázdného vozidla, které přitom ve své třídě dosahuje maximální nosnosti, s malým poloměrem otáčení zaručujícím optimální manévrovací schopnost, se snadným nastupováním a vystupováním z kabiny a s chováním na silnici odpovídajícím osobnímu vozu je DAF řady LF ideálním nákladním vozem pro distribuční přepravu. Aby řada LF sloužila jako základ pro různé aplikace, je trvale dodávána v několika hmotnostních kategoriích a se širokou nabídkou konfigurací náprav a výkonů motoru. Vedle sólo vozidel jsou větší verze řady LF ale využívány i jako tahače, ať už s běžnou (denní) kabinou či s kabinou s prostorem pro spaní. Řada LF45 se dodává v hmotnostech od 7,5 do 12 tun, zatímco řada LF55 má celkovou hmotnost 12 až 21 tun a pojme v soupravě náklad o hmotnosti až 32 tun.
Inovace motorů
Aby bylo dosaženo ještě vyšší efektivnosti, byly vstřikovací tlaky u 4,5litrového čtyřválcového motoru PACCAR FR a 6,7litrového šestiválcového motoru PACCAR GR zvýšeny z 1600 na 1800 bar. Optimalizován byl také řídicí systém motoru. To spolu s použitím upravených pístů přispělo k dokonalejšímu spalování, což se opět projevilo v dalším zvýšení palivové účinnosti motorů. Čtyřválcový motor PACCAR FR o zdvihovém objemu 4,5 litru je dodáván s výkony 103 kW/140 k, 118 kW/160 k a 136 kW/185 k. Nabízena je také nová nejvýkonnější verze s výkonem 151 kW/210 k a maximálním točivým momentem 760 Nm dosahovaným v rozmezí otáček 1200 až 1800 min-1. Šestiválec PACCAR GR o zdvihovém objemu 6,7 litru se nyní dodává v těchto výkonových provedeních: 165 kW/224 k, 184 kW/250 k a 210 kW/285 k. Existuje také nová verze tohoto motoru s výkonem 225 kW/300 k s točivým momentem 1100 Nm dosahovaným mezi 1200 až 1800 otáčkami, která se montuje do 18tunového LF55.
Motory PACCAR FR a GR využívají pokročilý vysokotlaký systém vstřiku paliva, díky čemuž je dosaženo co nejvyšší možné účinnosti a co nejnižších dosažitelných emisí pevných částic. Žádný z těchto motorů nevyžaduje částicový filtr k tomu, aby splňoval přísné požadavky emisí 0,03 gramu na kW za hodinu (ETC) odpovídající Euro 5. Navíc jsou všechny čtyřválcové motory PACCAR FR dostupné i v provedení, které bez filtru pevných částic splňuje ještě přísnější emisní standardy EEV. Aby se dále zvýšila efektivnost řady LF, je nyní regulátor brzd řízený podle zatížení vozu, ovládán elektronicky, tím je dosaženo dokonalejšího rozdělování brzdné síly a snížení údržby. Nově také jsou všechna nápravová ložiska LF45 díky použití nového typu těsnění kompletně bezúdržbová. Tolik tedy obecně k inovaci řady LF.K redakčnímu testu jsem v servisu importéra v Jažlovicích u dálnice D1 převzal DAF FA LF45.210 se standardní dvoumístnou budkou se sklopným lůžkem a s valníkovou nástavbou s plachtou s celním uzávěrem. Už první pohled na vozidlo ale signalizoval, že nejde o klasickou distribuční verzi určenou pro regionální rozvoz zboží. Na budce totiž byla namontována spací kabina Pony Fantasy a dlouhý rozvor s nástavbou (karosárna AutoTech Vinoř) v maximální karosovatelné délce jasně předurčovala konkrétní vozidlo k dálkovým jízdám s objemným ale lehčím nákladem, jako je např. izolace, polystyren, laminát apod.. Celková hmotnost trucku 11 990 kg totiž zůstává ve výhodnějším limitu, pokud jde o mýtné na dálnicích.
Pracoviště řidiče je dostatečně prostorné, palubní deska mírně zaoblená do poloviční podkovy zajišťuje výbornou obslužnost všech potřebných spínačů a přepínačů. Přístrojový štít je čitelný, ale při nízkém zimním slunci není dostatečně odstíněn. Čtyřramenný volant má příjemně silný věnec. Na příčkách volantu najdeme jak satelitní ovládání autorádia, tak i tlačítko odlehčovací výfukové brzdy. Tomu jsem na chuť ale nepřišel, protože při otáčení volantem tlačítko „odcestuje“ ze svého místa a je nutné sklopit oči a najít ho. To moc praktické není. Ostatní spínače jsou perfektně v dosahu, včetně ovládacího kolečka palubního počítače. Na krytu motoru pak byla krátká řadicí páka šestistupňové přímo řazené převodovky ZF 6S800 a pojistný ventil parkovací brzdy. A protože má řidič nad hlavou spací kabinu, resp. za zády na stěně kabiny sklopné lůžko, nechybělo ani přídavné topení Webasto. Jaksi samozřejmostí vedle všestranně seřiditelného volantu je i ve všech směrech nastavitelné sedadlo řidiče s dobrým bočním vedením. Vlevo vedle sedadla v držáku na podběhu je ještě ovládání pneumatického odpružení zadní nápravy, které umožňuje vozidlo např. srovnat výškově do roviny při nacouvání k nakládací rampě.
Za volantem
Tolik krátké seznámení s interiérem. Usedám za volant, seřizuji sedadlo, upravuji výšku volantu a otáčím klíčkem v zapalování. Krátké žhavení (v noci mrzlo) a motor se s chutí rozbíhá. Ještě seřídit zrcátka (elektricky), nastavit ofukování čelního skla a zapnout předepsané osvětlení. Řadím první rychlostní stupeň a zvolna manévruji ven z obležení trucků na parkovací ploše dovozce. Testovaný DAF LF má na tachometru natočeno něco přes 700 km, takže je ještě zcela „syrový“ a řazení jde docela ztuha. Mířím nejprve na dálnici D1 směr Brno, potom odbočuji v Mirošovicích na silnici I/3 a zvlněnou krajinou s táhlým stoupáním u Votic „uháním“ k Táboru. Na ložné ploše je jen symbolická dvoutunová zátěž, takže zadní náprava neodskakuje. Provozní hmotnost vozidla je 5635 kg + 2000 kg zátěže, takže ještě můžu naložit více jak 3000 kg. Nebýt hustého provozu, vlastně bych ani nemusel často řadit. Včetně zdolání „votičáku“ bych si vystačil se třemi nejvyššími rychlostními stupni. A to omezovač byl nastaven na 90 km/h. V Táboře na kruhovém objezdu otáčím a vracím se zpět na Prahu. V klesáních využívám odlehčovací brzdu a za Benešovem odbočuji na „starou benešovskou“, tj. na silnici II.třídy plnou zatáček a stoupání. I zcela syrový motor si vede velmi dobře. Interiér kabiny je solidně odhlučněn a dokonce se v průběhu jízdy o něco zmenšila tuhost řazení. Při manévrování u rampy v průmyslové zóně si znovu uvědomuji, jak velký je u tohoto podvozku zadní převis valníkové nástavby. To by opravdu nebylo vhodné pro rozvážku do města.
Po zaparkování ještě nahlédnu do palubního počítače. Průměrná spotřeba lehce přes 14 l/100 km na nezajetý motor (ale poloviční náklad) je myslím dost dobrá hodnota. Testovaný DAF LF 45.210 se velmi příjemně ovládal, řazení sice bylo tužší, ale přesné a převodovka je dobře odstupňována. Výhled od volantu výborný. Přesto si spíše než na mezinárodních trasách takto velký vůz představuji v regionální distribuci zboží.
Zdroj: Doprava a silnice 01/10
Autor: Jiří Krenar
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)