Představujeme
Caterpillar 797F - Monster Truck
Boris Dacko 20.04.2010 03:26
Test
Existuje jen dost malá šance, že truck, který si zde představíme, někdy někde potkáte. Přesto si zaslouží velkou pozornost. Caterpillar 797F je totiž zcela nepochybně největším truckem, jaký kdy svět poznal.
Fotografie zde zoufale zaostávají za realitou. Pro větší představivost je proto potřebné uvést hned v počátku pár čísel, která nám dokážou poněkud srovnat měřítko. Začít můžeme koly. Jistě si snadno spočítáte, že rozměr pneumatik 59/80 R63 (šířka je také v palcích) představuje v evropských mírách šířku 1,5 metru a výšku 3,99 m. Pokud se tedy postavíte vedle 4,5tunového kola s pneumatikami Michelin nebo Bridgestone a zakloníte hlavu, budete se dívat přímo do jeho středu. Mimochodem, každé kolo je k náboji připevněno 47 maticemi. Nejvyšší bod vozidla leží 6,998 m nad zemí, při vyklopené korbě je to pak více než dvakrát tolik, přesně 15,701 m. A aby byl rozměrový náčrtek největšího ze sedmi důlních trucků Caterpillaru kompletní, rozvor náprav činí 7,2 m, délka 15,08 m a šířka 9,5 m. Jistě si kladete otázku, k čemu tak velké vozidlo, vždyť jeho naložení musí trvat nejméně půl dne. Ovšem taková představa je dost mylná. Stroje sloužící k postupnému rozebírání naší planety, dokážou svou lžící (jde-li t (korba má objem 267 m3, nejhlubší místo je 3,36?m od okraje) představuje pouhé čtyři várky. Caterpillar 797F dokáže akceptovat ještě o 40 tun více. Jen pro úplnost, pohotovostní hmotnost činí přes 219 tun, celková pak 623,7 tun. I když zde představuje drtivou část hmotnosti ocel, je nutno si uvědomit, že i provozní náplně u takto obrovského stroje hrají poměrně zásadní roli. Palivová nádrž pojme 3785 litrů nafty, chladicí systém obsahuje 1160 litrů kapaliny, diferenciál 1176 l oleje, hydrodynamický měnič převodovky 629 l oleje, řízení 254 litrů oleje atd. Nakonec jen pouhý náboj jednoho předního kola vyžaduje 61 l oleje.
Rychlost je relativní pojem
Jeden zahraniční kolega, který měl možnost usednout za volant tohoto vozidla, k výkonu motoru výstižně poznamenal: „797 by mohla utrhnout od základů celou Madison Square Garden v New Yorku, odtáhnout ji přes celý Manhattan a zahodit do úžiny East River.“ Čtyřdobý vidlicový 20válcový agregát s čtyřventilovou technikou, přímým vstřikem paliva Common Rail a přeplňováním prostřednictvím 4 obrovských turbodmychadel Garett opravdu není žádný drobeček. Dvacet válců s vrtáním 175 mm a zdvihem 220 mm vytváří celkový zdvihový objem 106 l a produkuje výkon 2983 kW (4013 k) s točivým momentem přes 16 500 N.m. Výkon se přenáší přes měnič točivého momentu s uzávěrkou (nedochází k přerušení přenosu výkonu při řazení) na sedmistupňovou samočinnou planetovou převodovku a dále k zadnímu diferenciálu při celkovém převodu 21,26:1. V praxi to znamená, že na sedmý stupeň dokáže Caterpillar 797F uhánět rychostí 67,6 km/h, což je u 623 tun vážícího vozidla téměř nadzvuková rychlost. Zde si nepochybně kladete otázku, jak se vůbec něco takového dá zastavit.
Jako každé jiné vozidlo, pouze s tím rozdílem, že brzdová soustava je poněkud silnější. Tak tedy, na každém z předních kol je 10 kotoučových brzd nebo chcete-li lamel, vzadu pak o dalších pět navíc, přičemž celková plocha brzd dosahuje 330 517 cm2. Každá série lamel o průměru přes 1 metr je uzavřena do neprodyšného celku, kde je nuceně chlazená olejovou náplní, jejíž objem včetně nádrže dosahuje neuvěřitelných 1670 l. Brzdovou soustavu doplňuje automatický hydraulický retardér a samozřejmě parkovací brzda, která působí na všechna čtyři kola a dovoluje odstavení vozidla ve svahu s 15% sklonem. Hrůzostrašný hluk nesoucí se kolem vozidla připomínající závody NASCAR či přelet stíhací letky je z pohledu řidiče sedícího šest metrů nad zemí nedůležitý, jeho pružně uložená kabina totiž dovnitř propustí pouhých 76 dB. Budka je dvoumístná a navzdory mnoha ovládacím prvkům a kontrolním systémům působí i poměrně pohodlně. Sedadla jsou výškově nastavitelná, stejně tak i sloupek volantu. Nechybí klimatizace, držáky nápojů nebo autorádio.
Kompletace u zákazníka
Šasi je tvořeno uzavřeným skříňovým rámem z oceli s nízkým obsahem uhlíků pro dosažení větší pružnosti a odolnosti vůči rázovému namáhání. Rám tvoří dvojice výkovků a čtrnáct odlitků, přičemž nejmenší z nich váží 230 kg a největší 5400 kg (odlitky se podílejí na 80 % hmotnosti rámu). Kola jsou zavěšena nezávisle prostřednictvím teleskopických hydraulicko-pneumatických válců se zdvihem 313 mm vpředu a 165 mm vzadu, přičemž výkyv zadní nápravy (čtyřprvkové zavěšení)dosahuje +/-4°. Rozložení hmotnosti u prázdného vozidla je 47,2:55,8% u plně zatíženého pak 33,3:66,7 %. Pokud jde o vyklápění, v maximální poloze je rovina dna korby 45o od horizontály. Množství hydraulického oleje dodávaného čerpadlem při vyklopení korby činí 1200 l/min, přičemž doba zvednutí korby při plných otáčkách motoru dosahuje pouhých 25 sekund.
Jednotlivé části Caterpillaru 797F pocházejí celkem ze šesti výrobních míst v USA. K přepravení všech komponent k zákazníkovi je zapotřebí třináct souprav pro nadměrný náklad a je-li třeba vozidlo přesunout na jiné místo, je bezpodmínečné jej rozebrat a přepravit stejným způsobem. Pouhá montáž korby vyžaduje přípravu, respektive montáž všech komponent v trvání sedmi dní, což je ovšem pouhá třetina času, který celá montáž korby zabere. Cena jedné 797F vychází v základu na přibližně 3,4 milionu USD, s dalšími doplňky, které zákaznící požadují je však cena o dost vyšší, v průměru kolem pěti milionů USD. Astronomická cena je ovšem dost relativní, drobný tank americké produkce přijde přibližně na 10 milionů USD a abychom nechodili daleko – JAS-39 Gripen stojí podle verze a výbavy mezi 25 až 35 miliony USD. Největšími konkurenty pro Caterpillar 797F jsou Liebherr 282B, Terex MT6300AC a Komatsu 960E-1.
Zdroj: Trucker 03/10
Autor: Boris Dacko