Historie
Veteran Arena – Vždy něco nového
František Vahala 23.04.2020 06:20
Ve Sladovní ulici v Olomouci se nachází unikátní muzeum zvané Veteran Arena, které má pro novou sezonu připraveno několik změn. O důvod víc se tam opět vypravit.
Vstupte do rozsáhlé budovy, koncipované jako trojlodní stavba s prostřední částí bez stropu, a ihned se rozhlédněte vzdušným prostorem. Zůstanete stát v úžasu, s pocitem, jako byste vstoupili do svatostánku technické historie. Což se vlastně stalo.
Celý prostor je velmi pečlivě a čistě poskládán tak, aby návštěvníci měli k exponátům dobrý přístup a mohli si důkladně prohlédnout jednotlivé automobily a motocykly. K tomu jim pomůže velmi kvalitní osvětlení zhruba 330 světelnými zdroji a v případě některých exponátů i nasvícení přímo zevnitř. Kromě samotných automobilů a motocyklů je zde instalováno osm velkoprostorových výstavních vitrín, ukazujících vybrané náhradní díly a další doplňky.
Během poslední přístavby a modernizace stávajícího objektu došlo k rozšíření plochy muzea o přibližně 1600 m2 na celkových bezmála 3400 m2 ve dvou patrech. Samozřejmě nechybí ani recepce, sociální zařízení, archiv a podobně. Došlo i ke změně způsobu nasvícení exponátů a částečnou výměnu klasických žárovek za LED zdroje.
Stejně jako každý rok, i letos byla expozice proměněna. Tentokrát ale proti běžným 20 % z více než 95 %. Jádrem expozice jsou automobily československé výroby, zejména pak značek Tatra, Praga, Aero, Škoda, Jawa a Walter. A taktéž se zde nachází největší ucelená sbírka vozidel značky Wikov z blízkého Prostějova a vozů Z vyrobených ve Zbrojovce Brno (tzv. Zetek). Milovníci historických motocyklů se mohou těšit na značky Jawa, Praga, ČZ, Breitfeld & Daněk nebo Čechie-Böhmerland.
Právě motocykly začneme: aktuálně jich je v muzeu vystaveno zhruba 110, z toho asi 70 zahraničních. Nejvíc značek je určitě britských a amerických. Novinkou a jedinečným lákadlem je expozice 14 kusů motocyklů americké značky Indian. Většina motocyklů je v původním funkčním stavu a vyniká patinou i historickou autenticitou. Komplexní sbírka se věnuje představení různých typů, od čtyřválcových motocyklů Ace přes typ 438 až po kompletní sérii dvouválcového typu Scout. Vystaven je například i jeden z Big Twinů z roku 1923, což znamená, že kromě jednoválcových motocyklů, kterým se v muzeu nevěnují, si můžete prohlédnout vše, co kdy Indian vyráběl. Kromě toho stojí za zmínku i u nás nevídané motocykly značek Ace, Nimbus, FN a Henderson. Ze zahraničních motocyklů návštěvníci nově uvidí na čtyři desítky anglických podrámových strojů v původním stavu.
Další novinkou je umístění předválečných a poválečných britských „automobilů pro gentlemany“, zejména pak značek Triumph, MG, Invicta, Jensen, Healey, Aston Martin, Alvis a dalších. Především se jedná o velmi výkonné sportovní a závodní vozy, jež vznikly pouze v několika kusech a pyšní se zakázkovými karoseriemi. Vozy jsou velmi vzácné a v našich podmínkách prakticky nevídané.
Zmiňme například Aston Martin Bertelli, vyrobený pouze v jednom exempláři, který navíc vyniká původní karoserií. Nebo Alvis 4.3 Offord & Son, jenž se chystá na účast při oslavách 100letého výročí automobilky (viz str. 68) plánovaných v rámci podzimního Goodwood Revival. S tímto konkrétním vozem jezdil v 50. letech legendární závodník sir Stirling Moss. Perličkou je, že klub Alvis GB letos umožní panu Mossovi opět usednout za volant a s vystaveným vozem se na britské půdě projede.
Když s majitelem muzea Lubošem Pešákem procházíme ještě veřejnosti nezpřístupněným liduprázdným muzeem, často se zastavujeme a necháváme si vyprávět historii konkrétních vozů či motocyklů. Přísný výběr je patrný a těší nás i fakt, že drtivá většina exponátů je pojízdných, a navíc často vynikají zajímavou minulostí. Mnoho z nich patřilo slavným osobnostem první republiky, mají zde třeba Tatru 75 Sport, s níž jezdil Hugo Haas, Pragu Grand Jana Masaryka či zakázkové karoserie Zbrojovky Brno včetně vozů, za jejichž volanty usedal herec, komik a divadelní podnikatel Vlasta Burian. Jednostopou raritou je jistě neobvykle tvarovaný motocykl MARS, který jinde zřejmě vůbec nespatříte.
Ke správnému a dobře strukturovanému muzeu patří i výstava doplňků, v tomto případě například originální prvorepublikové stojany na výdej benzinu a motorového oleje. Důležitá je i osvěta z hlediska techniky a fungování světa před desítkami let: díky řezu historického automobilu si snadno uděláte představu o konstrukci meziválečných automobilů, nechybí ani expozice motorů a dalších součástí vozidel a motocyklů s různými ventilovými rozvody, od SV až po DOHC. Výstava techniky a strojů návštěvníkům ukáže, jak se pracovalo v dobách, kdy elektřina zdaleka nebyla běžnou součástí života. Na pohony zařízení, jako jsou třeba čerpadla, cirkulárky nebo mlátičky, se používaly stabilní motory, například značek Wikov, Slavia, ČKD a dalších. I ty si v muzeu samozřejmě můžete prohlédnout.
Veteran Arena je umístěna na adrese Sladovní 103/3, Pavlovičky, 779 00 Olomouc. V zimním období je zavřeno, ale na sezonu 2020, jež bude dle aktuální situace zahájena v nejlepším případě na konci března, je vše nachystáno a připraveno. Základní vstupné činí 199 Kč, rodinná vstupenka pak 429 Kč. Veteran Arena letošním rokem vstupuje do desátého roku a srdečně zve nejen všechny nadšence, ale také žáky a studenty s odbornými pedagogy, pro něž jsou připraveny odborně vzdělávací exkurze se zajímavým programem. Luboš Pešák k tomu dodává: „Myslím, že jsme snad jediné soukromé nedotované muzeum, které tuto osvětu s cílem přivést mládež k lásce k technice a historii dělá. Doufám, že nás letos navštíví co nejvíc mladých, jimž chceme předvést krásu historické techniky a mnohé je naučit.“
Převzato z časopisu