Historie
Jaroslav Juhan 1921–2011 – Na plný plyn
Jiří W. Pollak 12.01.2012 14:33
Jaroslav Juhan, pražský rodák, který v roce 1951 opustil Československo, byl jedním z prvních účastníků mezinárodních závodů na vozech Porsche…
Dr. JIŘÍ W. POLLAK, Zürich (CH) Jaroslav Jerry Juhan, bratr motocyklového závodníka Franty Juhana, který úspěšně závodil a významně přispěl v padesátých letech nejen v Jižní Americe k popularizaci tehdy nové značky Porsche, zemřel 28. září 2011 ve Švýcarsku ve věku těsně nedožitých 90 let. Narodil se 13. října 1921 jako syn velkoobchodníka s uhlím a dřívím, byl pokřtěn Jaroslav Václav Maria a svoje mládí prožil v Praze. Po druhé světové válce se stal dovozcem italských automobilů a autobusů, ale v roce 1951 uprchl z politických důvodů do Guatemaly ve Střední Americe. I tam začal dovážet nejprve italské vozy, ale později rozšířil záběr na další značky. V roce 1953 se tam stal autorizovaným dealerem sportovních automobilů značky Porsche.
Za účelem jejich popularizace a lepšího odbytu se rozhodl zúčastnit automobilových závodů. První úspěchy na typu 356 Super motivovaly v nové kariéře pokračovat, hned první závod Carrera de Pacifico v Guatemale vyhrál, objevil se za volantem silnějšího 550 Coupé a záhy objednal dva nové Spydery 550, vyrazil na závody do Buenos Aires a v roce 1954 bojoval na Carrera Panamericana o vítězství ve třídě, když o triumf přišel pro závadu, jež ho donutila zpomalit, ale přesto prolétl cílem jako druhý jen pár centimetrů za továrním kolegou Hansem Herrmannem! A to vše po 3077 kilometrech průměrnou rychlostí 157 km/h, kdy je dělilo v konečném součtu 36 sekund! Bylo to první a druhé místo ve třídě, třetí a čtvrté absolutně pro Porsche za silnějšími vozy Ferrari… Po úspěchu a z Juhanova podnětu se Ferry Porsche nechal inspirovat a pojmenoval další sportovní vozy s čtyřvačkovým motorem coby Porsche Carrera. Už v lednu 1954 v Buenos Aires získal Juhan další velké vítězství ve třídě do 1500 cm3 v Gran Premio Argentino, o rok později byl znovu vítězem třídy a čtvrtý celkově v 1000 km Buenos Aires.
Také v Evropě zanechal Juhan své stopy, když ve 24 h Le Mans 1955 získal společně s Helmutem Glöcknerem na Porsche 550 vynikající šesté místo. Pokračoval na Porsche opět v Argentině, na pozvání emigranta Vaška Poláka z pražského Žižkova, který později nasazoval dokonce Porsche 917/10 Turbo pro největší hvězdy závodních tratí, závodil rovněž v Kalifornii. V roce 1958 se objevil ve 24 h Le Mans za volantem Ferrari 250 Testa Rossa (spolujezdec Francois Picard havaroval). Navzdory těmto úspěchům se Juhan považoval dle vlastních slov za amatéra, který závodí jen proto, aby ta auta lépe prodal... Ačkoliv obchod s Porsche kvetl, opustil Guatemalu pro nestabilní a nebezpečnou politickou situaci v roce 1961; odstěhoval se s manžekou Denise do Švýcarska. Zabýval se nadále různými obchodními aktivitami, prodával automobily (Lotus, Aston Martin) a vyvíjel i vlastní produkty, např. zdvojené pneumatiky pro osobní vozy! S tímto jeho vynálezem jezdí vybrané vozy ženevské policie dodnes, jak mi ještě nedávno Jarda hrdě sdělil! Kontakt s firmou Porsche nikdy nepřerušil, stýkal se především s Wolfgangem Porschem, Huschkem von Hansteinem a Hansem Herrmannem, s nimiž ho spojovalo dlouholeté přátelství. Značce Porsche zůstal věrný i na silnici. Do vysokého stáří řídil Porsche 928 S4. Byl také jedním z prvních čestných členů a příznivců českého klubu Porsche Classic Club z Vratislavic, v devadesátých letech zorganizoval závody historických vozů F1 na brněnském automotodromu. Čest jeho památce!