Svezli jsme se
VOLVO S60 POLESTAR – Hledání vlastní cesty
Petr Hanke 18.05.2017 06:08
Svezli jsme se
Polestar je bývalý úpravce vozů Volvo. Od roku 2015 ale patří přímo automobilce, a ta nyní postavila první kompletní vůz – Volvo S60 Polestar. Situace však není tak jednoduchá...
K prvnímu kompletnímu modelu Volvo Polestar vedla poměrně dlouhá cesta, kterou začal Švéd Kristian Dhala, zakladatel společnosti Polestar, s vozy Volvo na závodních okruzích. Sportovnost, a přitom tradiční důraz na bezpečnost a komfort spolu sice z principu příliš neladí, ale není pochyb o tom, že když se ingredience správně namíchají, může vzniknout zajímavý koktejl. A to se právě stalo ve Volvu S60 Polestar, jehož aktuální verze je výsledkem postupného procesu ladění a hledání. Ostatně automobilka stále přiznává, že je v této oblasti teprve na začátku a pořád se učí. V případě typu S60 Polestar jde o vývoj zahájený koncepčním vozem v roce 2012, jenž měl pod kapotou šestiválec s výkonem naladěným na 374 kW (508 k).
Následně od roku 2014 do jara 2016 vznikla série 850 vozů určených pro celý svět. Jejich srdcem byl opět řadový šestiválec spojený se samočinnou převodovkou a pohonem všech kol. V roce 2016 ale Volvo přistoupilo k dalšímu přepracování. Šestiválec nahradilo motorem z nové generace čtyřválců Volvo Drive-E. Současně s ním přišla i osmistupňová samočinná převodovka. Čtyřválec se vyznačuje přeplňováním pomocí kompresoru a turbodmychadla a proti standardní verzi v typech T6 je vybaven novým turbodmychadlem, ojnicemi, vačkovými hřídeli a palivovým čerpadlem. Výfukový systém se zvětšeným průměrem je opatřen aktivní klapkou, maximální plnicí tlak dosahuje 2 barů. Ve srovnání s šestiválcem (zkoušeli jsme jej loni na podzim) je čtyřválec rozhodně dravější, má větší chuť po otáčkách a rychleji reaguje na pohyby plynového pedálu.
Osmistupňová samočinná převodovka je stále navržena zejména na komfortní změny převodů, nicméně pod plynem řadí na vyšší stupně velmi rychle. To platí zejména pro sportovní režim, a ještě více pro poněkud „tajný“ režim Sport+ (aktivuje se speciální kombinací pohybu voliče převodovky a levé řadicí páčky). Důležitou vlastností je také skutečnost, že čtyřválec o 24 kg méně zatěžuje přední nápravu. Díky tomu bylo možné nově naladit podvozek a související stabilizační systém propojený s pohonem všech kol (elektronicky ovládaná lamelová spojka BorgWarner). Základem podvozku jsou špičkové mechanicky nastavitelné tlumiče Öhlins. Jejich součástí je návod pro přizpůsobení různému použití, povrchům i typům okruhů. Nastavení ale není zcela jednoduché, a tak zůstáváme ve standardním továrním „setupu“. Tlumiče s technologií DFV (Dual Flow Valve) mechanickým způsobem reagují na rychlost pohybu pístu tlumiče. Při kompresi i dekompresi má olej v tlumiči tři způsoby, jak se dostat přes píst tlumiče (připojují se postupně).
Tím se při pomalých pohybech zajišťuje měkčí chod a naopak při rychlých, případně větších rázech schopnost účinného tlumení. Tlumiče současně mají v pístnici integrovaný ventil, jenž dokáže přirozeně pracovat také s teplotou oleje, a tím chování tlumiče přizpůsobit i tomuto aspektu měnícímu jeho vlastnosti. Dalšími změnami na podvozku jsou rozpěra mezi horním uložením předních tlumičů z uhlíkových kompozitů, pevnější horní uložení tlumičů, stejně jako celkové vyztužení elastokinematiky povozku. Použity jsou i nové, o 80 % tužší pružiny, a také stabilizátory s o 15 % větším průměrem (ve srovnání se sportovním podvozkem R-Design). Výsledkem je značný posun v jízdních vlastnostech. Při sportovní jízdě je řidič překvapen schopnostmi podvozku jemně pracovat s povrchem pod koly. I když si S60 Polestar zachovává určitou komfortní „vrstvu“ mezi podvozkem a vozovkou, je jasně patrná přesnost a současně schopnost tlumičů udržet kola neustále s povrchem silnice. Díky tomu působí tento vůz i při rychlé jízdě na méně kvalitních silnicích velmi stabilním a jistým dojmem. Řízení s nově naladěným elektrickým posilovačem stále řidiče spíše izoluje od situace pod koly, nicméně vše velmi dobře ladí s celkovým charakterem, výkonnými brzdami a také nastavením pohonu všech kol. Ten je zde navržen spíše jako prostředek k bezproblémovému využití potenciálu motoru než pro jízdu řízenými smyky ve stylu Fordu Focus RS nebo Subaru WRX STI. Volvo S60 Polestar není postavené pro extrémní jízdu na okruhu na hranici fyzikálních zákonů, takže v těchto sférách jasně ukazuje své limity. Současně ale ukázalo, že je velmi rychlým a na řízení podmanivým vozem v podmínkách běžných silnic. Jeho důležitou vlastností je i fakt, že stále zůstává příjemným pohodlným vozem pro každodenní ježdění i cestování na dlouhé vzdálenosti a určitá tvrdost či horlivost obvyklá u „sportovních“ verzí jiných značek mu je cizí. Volvo své modely Polestar hodlá z dlouhodobějšího pohledu vyčlenit ze své nabídky, podobně jako například BMW své M modely nebo Mercedes-Benz verze AMG. Jak je ale ze zkušeností s vozem S60 Polestar patrné, tak se jim nesnaží vysloveně přiblížit, ale spíše hledá, a jednoznačně již nachází svoji vlastní definici výkonného a rychlého vozu, který ale nepostrádá charakteristické vlastnosti vozů Volvo a ničím neomezenou použitelnost v běžném životě.
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA
Zážehový řadový čtyřválec, uložený vpředu napříč, blok motoru i hlava válců z hliníkové slitiny; DOHC 4V; přímé vstřikování řízené společně se zapalováním, přeplňování kompresorem a turbodmychadlem; EU6b; 1969 cm3 (ø 82,0 x 93,2 mm); 10,3:1; 270 kW (367 k)/6000 min-1 a 470 N.m/3100 – 5100 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Osmistupňová samočinná převodovka Aisin s kapalinovým měničem (5,25 – 3,03 – 1,95 – 1,15 – 1,22 – 1,0 – 0,81 – 0,67), stálý převod 3,33. Pohon všech kol s elektronicky řízenou vícelamelovou spojkou BorgWarner.
PODVOZEK
Bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu a vzadu; přední náprava s trojúhelníkovými příčnými spodními rameny a vzpěrami McPherson, zadní víceprvkové zavěšení; pérování vinutými pružinami a mechanicky nastavitelnými teleskopickými tlumiči Öhlins, vpředu a vzadu příčné zkrutné stabilizátory; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, kotoučové s vnitřním chlazením, ø 371/302 mm; ABS/EBD/EBA, ESC/CTC; kola 8,0J x 20 z lehkých slitin; pneumatiky 245/35 ZR 20, Michelin Pilot Super Sport.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2776 mm, rozchod kol 1588/1585 mm; d/š/v 4668/1899/1484 mm; provozní/celková hmotnost 1727/2180 kg; objem zavazadlového prostoru 380 l; objem palivové nádrže 67,5 l, stopový průměr otáčení 11,9 m.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 250 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 4,7 s; kombinovaná spotřeba paliva EU 7,8 l/100 km, emise CO2 179 g/km.
NAMĚŘENÉ HODNOTY
Zrychlení 0 – 80/100/120/140 km/h 3,7/5,1/7,0/9,3 s
0 – 160/180/200 km/h 12,0/15,6/19,9 s
CENA 1 609 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)