Svezli jsme se
TOP Marques Monaco 2010 - Exkluzivita...
Jiří Fiala 24.08.2010 00:58
Autosalon
Monacké knížectví je perlou Zlatého pásu Azurového pobřeží ohraničeného letovisky Cannes a Menton. Autosalon se tam konal posedmé…
V Monaku se rekreuje smetánka v honosných vilách, pěstuje společenské styky, kotví luxusní jachty a prohrává v kasinech. Pořádají se tam filmové festivaly, Rallye Monte Carlo i Velká cena formule 1 (letos vyhrál Mark Webber na Red Bullu) a také specifický autosalon Top Marques Monaco (TMM), letos už jako sedmý ročník. Výstava TMM je podivnou kombinací expozic místních dealerů luxusních značek Ferrari, Maserati, Lamborghini, Rolls-Royce, Pagani, Aston Martin, Jaguar, Lexus, Lotus, Tesla a Porsche. Běžné výrobce Mercedes-Benz, Smart, BMW, Audi a Volkswagen ovšem téměř výhradně reprezentují provedení Brabus, AMG, M a X, S a RS, R8 a Q; vždy s jedním až čtyřmi automobily. Místní dealery letos doplnily značky Wiesmann, Fisker, Ruf, Gumpert, NVL Solar i německý excentrik Helmut Hartung. Otevřená a přístupná byla Alfa Romeo 8C Spider, ale také Lexus LFA, oba vozy z limitovaných sérií po 500 kusech.
Podívejme se však na zajímavou a unikátní skupinu vystavovatelů ze šedé zóny automobilové říše, kteří zvolili Monte Carlo pro premiéry kreací, s nimiž chtějí prorazit na trh, anebo hledají investory, kteří by se na projektu finančně podíleli. Najdeme tam projekty bizarní i docela realistické. Navíc na výstavě TMM panuje hezký zvyk. V řadě unikátních vozů se lze svézt a největší dobrodružství představují prudká akcelerace a zařvání motoru v proslulém tunelu. Probíhající příprava trati pro závod F1, hustý provoz a všudypřítomná policie ale větší vylomeniny za volantem neumožňují. Automobilové menu doplňují prodejci luxusního nábytku, šperků, trezorů, hodinek i jachet, ale také realitní a leasingové společnosti, specializující se na nejbohatší klientelu. Celý cirkus se odehrává ve foyeru a sálu kongresového a výstavního centra Grimaldi Forum o velikosti kulturního domu našeho krajského města. Expozice jsou malé, skládají se jen ze stolečku a páru křesílek. Rozhodně nečekejte nějaké prospektové orgie...
Pařížská firma Atomik Cars výzkumníka Jerôme Gallixe debutovala v Monaku se siluetou Fiat Abarth 500 EV na plně elektrický pohon. Vůz využívá neznámý počet lithiových akumulátorů, má tajuplný keramický systém vytápění a plynový klimatizační modul interiéru. Elektrický Abarth pohánějí dva synchronní motory o nominálním výkonu 80 kW, 840 N.m vpředu, a také 80 kW, 1710 N.m (!) vzadu, takže zrychluje na sto za 5,6 s. Poháněna jsou samozřejmě všechna kola, vozidlo se obejde bez převodovky a má plně elektronickou kontrolu trakce (prokluzu), váží 1400 kg a z běžného zdroje 220 V je doba dobíjení deset hodin (na 80 % kapacity), resp. ze 380 V od jedné do 3,5 hodiny. Atomik Cars hodlá vyrobit 500 tajemných vozítek, tak uvidíme!
Italský Aznom z Monzy se zaměřil na luxusní úpravy Fiat Cinquecento, premiéra dvanáctikusové elegantní 500 Sassicaia (podle jakostní odrůdy toskánského červeného) navazuje na tucet Mini Chateux (z výstavy TMM 2008), zatímco Defender Aznom je určitě nejelegantnějším Land Roverem této řady a 500 Estremo Romeo Ferraris s krásně tvrdou spojkou, větším turbem, prokluzem kol v ďábelské akceleraci a nezaměnitelným zvukem je Abarth 500 vyladěný na výkon 191 kW (260 k). Aznom uvedl i desetikusovou sérii 500 Monza Romeo Ferraris (1368 cm3, 191 kW/260 k), postavenou k oslavě padesátin rychlého Miláňana, jezdce klasických Abarthů.
Ruský tvůrce Kirill Anissimov vestavěl do lehkého užitkového vozu GMC/Chevrolet s mřížkou masky Cadillac luxusní kancelář pro pohodlné úřadování obchodníků, ploužících se v zácpách Moskvy. Tento Depp-AT/LVK Centre bude i v pancéřované verzi. Tématicky podobné je terénní kombi double cab Kombat T98 estonské firmy, přičemž toto monstrum pohání buď zážehový motor GM Vortec 8.1 V8/294 až 368 kW (400 až 500 k), anebo vznětový GM Duramax 6.6 V8/268 kW (365 k). První ruské Gran Turismo má už dva modely Marussia B1 (premiéra v prosinci 2008 v Moskvě) a vylepšený B2 (viděli jsme na IAA 2009 ve Frankfurtu). Pět vystavených kousků, z toho pár neúnavně kroužících, učinilo z Marussie hlučného krále jízdních testů. V nabídce jsou dvě motorové verze GT 2.8 Turbo a GT 3.5; obě s napříč uloženým vidlicovým šestiválcem uprostřed o výkonu přes 265 kW (360 k), který jim uděluje největší rychlost přes 250 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za 3,5 s. Litevec Audronis Gestautas, respektive jeho designerské studio AG, se snažil prodat plně funkční (dokazoval testovacími jízdami) rudý projekt batmanovského kupé AG Excalibur na platformě Mercedes-Benz CL s výkonem 551 kW (750 k), ovšem jeho AG Shark (na základě BMW řady 6) dostal mnohem skromnější tvary. Byzantskou marnivostí úprav vozů Mini Cooper S, Porsche Panamera a Bentley Continental GT se vyznačoval ruský tuning Topcar; na kreacích spolupracuje módní návrhář Denis Simačev. Extrémní tuning přivezly německé firmy PPI (Audi jako Razor GTR, R8 Razor a Q7 Ice) a Exklusive Design by Anna Bizer (Continental GT, 911), či v barnumském stylu firmy Mansory i dubajská společnost Fibra Foil (Porsche Panamera). Rusky se hovořilo také u italské společnosti Italdesign Giugiaro, na stánku se známým oranžovým supersportem Frazer-Nash Namir (2009).
Holandský Nahr je nejnovější a poněkud vzdálenou kreací na téma Chapmanovy legendy Lotus Seven. Kombinuje karoserii barchetty a luxusní výbavu s motocyklovými čtyřválci 954 nebo 1400 cm3 (alternativně přeplňovaný turbodmychadlem). I slabší verze zrychluje na sto za čtyři sekundy a dosahuje rychlosti 220 km/h. Příště se vrátíme k některým dalším exponátům.
Zdroj: Automobil 07/10
Autor: Jiří Fiala