Svezli jsme se
Test: Toyota Avensis 2.0 D – hlavně držet krok
Jiří Duchoň 16.08.2015 17:54
Představujeme
Nabízíme vám první zkušenosti s nejnovějším provedením evropské vlajkové lodi značky Toyota.
Třetí generace modelu Toyota Avensis (T270) slavila svoji premiéru na autosalonu v Paříži roku 2008, první facelift byl představen o čtyři roky později ve Frankfurtu a ten nejčerstvější pak letos v Ženevě. Toyota Avensis tak patří k služebně starším, ale výrobce se ji průběžnými vylepšeními pokouší stále držet ve formě. Avensis zůstává i nadále k dispozici jako tříprostorový sedan a jako dvouprostorové pětidveřové kombi Touring Sports střední třídy (segment D) a ve výbavových stupních Live, Active a Executive. Zážehové čtyřválcové, výhradně atmosféricky plněné motory Valvematic prošly modernizací směřující především ke snížení emisí CO2 (redukce mechanických ztrát, zavedení řízeného výkonu alternátoru, atp.). To platí jak pro základní 1.6/97 kW, tak i pro větší 1.8/108 kW a 2.0/112 kW. Novinkou se stávají systémem Stop/Start opatřené vznětové motory D-4D ve variantách 1.6/82 kW a 2.0/105 kW, jež ale bohužel nelze kombinovat se samočinnou převodovkou.
Facelift se dotknul zejména retuší konců karoserie, jež se nyní přiblížily ostatním aktuálním řadám Toyoty. Novinka se od dosavadních podob liší výrazně dynamičtějším vzezřením, v siluetě karoserie bylo podpořeno napětí, rýsované hlavně masivními boky a výrazným prolisem nad úrovní dveřních klik. Významně byla zvýšena úroveň prvků aktivní bezpečnosti. Balíček prvků aktivní bezpečnosti Toyota SafetySense tak zahrnuje v základní výbavě předkolizní systém PCS (10 – 80 km/h, nejdříve řidiče upozorní, případně začne sám brzdit), v obou vyšších pak i hlídání nechtěného opuštění jízdního pruhu (LDA), projekci dopravních značek do přístrojového štítu (RSA) a samočinné přepínání dálkových světlometů (AHB).
Úpravy vozům přidaly 40 mm na délce, standardem jsou zdroje LED denního svícení, pro Executive bez příplatku a pro Active na přání se dodávají hlavní světlomety Bi-LED. Už nejdostupnější provedení Live s cenou od 614 900 Kč přitom zahrnuje například klimatizaci, audiosoustavu s přehráváním CD a MP3, palubní počítač s monochromatickým displejem 3,5 palce nebo kožené obšití volantu a madla řadicí páky. Střední Active (od 684 900 Kč) přidává třeba čalounění kombinací textilu a Alcantary, multifunkční monitor 4,2 palce v přístrojovém štítě, připojení Bluetooth či multimediální systém Toyota Touch 2 s osmipalcovým dotykovým displejem a obrazem couvací kamery.
Na snímcích vám představujeme kombi Avensis Touring Sports s nejvýkonnějším vznětovým motorem a ve špičkové verzi Executive. Ta začíná na částce 874 900 Kč a vyniká například koženým interiérem, nasvětlováním zatáček, navigací Go Plus nebo bezklíčkovým zamykáním a startováním. Za provedení kombi se připlácí 20 000 Kč, ale v Executive 35 000 Kč, zřejmě proto, že je zde standardem prosklená střecha s elektricky posuvnou roletkou. S vozem jsme v rámci prvního testu najeli takřka 2500 km, zvolili jsme cestu až na samotný východ Slovenska.
Záhy se ukázalo, že jsme udělali dobře, protože Avensis se nejlépe cítí právě na dlouhých, vysokými rychlostními průměry ježděných trasách. Právě tam se totiž naplno projeví dlouhý rozvor náprav, přinášející spolu s upraveným nastavením závěsů kol znamenitou směrovou stabilitu. Podvozek je spíše komfortní, což ale není vykoupeno přílišnými náklony karoserie. Řízení je v nižších rychlostech až příliš měkké, řazení ale potěší krátkými drahami a přesností. Ocenili jsme také velmi dobrý výhled podpořený couvací kamerou (klasická ultrazvuková čidla bohužel chybí vpředu i vzadu) a prostorný interiér s pohodlnými sedadly a zcela novou palubní deskou. Středová konzole působí velmi uklizeným dojmem a dominuje jí monitor multimediální soustavy s tlačítky po stranách pro rychlý přístup k jednotlivým funkcím. Ale nelze bohužel pouze chválit.
Rozsah regulace polohy volantu je omezený, rozhodně by si zasloužil možnost více jej přiblížit k hrudníku řidiče. Zklamáním bylo minimum míst pro odkládání drobností, telefon vsunete jedině do mezery pod panelem klimatizace (to pak na něj ale nevidíte…) a kapsy ve dveřích pojmou snad jen několik dopisů, to je vše, a situaci už nezachrání ani mimořádně objemné schránky před spolujezdcem a mezi předními sedadly (obě bez dnes již takřka standardního chlazení). Řadicí páka na neutrál hlasitě rezonovala a vnitřní zpětné zrcátko se v nižších otáčkách chvělo, nicméně v tomto případě půjde zřejmě o neduhy konkrétního vozu. To ale nic nemění na tom, že Toyota Avensis zůstává nenápadným vozem vyvážených vlastností s prostorným a variabilním interiérem a suverénním polykačem kilometrů na dlouhých cestách.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)