Svezli jsme se
Test: Renault Captur TCe 90 – alternativa kompaktům?
Jiří Duchoň 21.08.2015 21:39
Představujeme
Vyzkoušeli jsme oblíbený Captur sice v nejvyšší výbavě, ale s nejlevnějším motorem…
Ačkoli mediální prostor v tuto chvíli opanovalo střední SUV Renault Kadjar, jeho éru odstartoval před dvěma lety Renault Captur (J87). Ten stanul na zesílené platformě známého Clia (B98). Na první pohled vyniká vyšší stavbou (sedadlo řidiče je u Capturu o 100 mm výš nad zemí než u Renaultu Clio), ale rozvor náprav i rozchod kol byly zvětšeny pouze v řádu milimetrů. Renault Captur vychází vstříc zájemcům o kompaktní a cenově dostupné SUV pro městský provoz. Nicméně výrobce zavedením kontroly trakce Extended Grip (premiéra Renault Scénic X-Mod, v řadě Captur nyní vůbec poprvé!) s několika jízdními režimy u Capturu akcentuje možnosti jeho využití i mimo vozovky se zpevněným povrchem, a to i přesto, že pohon všech kol k dispozici není. Zákazníci ale v této třídě stále častěji žádají spíše výrazné vzezření s odvážnými barevnými kombinacemi, velkými koly a hodnotně působícími materiály v interiéru.
Kompaktní francouzský „soft road“ jsme vám později představili testem verze Renault Captur 1.5 dCi (viz AR 2/´14) a v aktuálním vydání našeho magazínu Automobil Revue se můžete seznámit se zajímavým provedením Helly Hansen. Naše zkušenosti tentokrát doplníme testem varianty Captur se špičkovou výbavou Intens (výše zmíněný X-Mod je přibližně o 35 000 Kč dražší) a nejdostupnějším motorem v podobě přeplňovaného litrového zážehového tříválce s výkonem 66 kW (90 k) a pětistupňovou manuální převodovkou. K dispozici je též 1,2 l/87 kW (TCe 120), ale jen s dvouspojkovým šestikvaltem EDC, dále pak s diesely dCi 90/66 kW a dCi/81 kW, v prvním případě alternativně s automatem.
Zkoušená kombinace v ceníku figuruje na částce 374 900 Kč, vůz na snímcích by vás zejména díky couvací kameře (+ 4000 Kč), navigaci R-Link (+ 15 000 Kč), metalíze (+ 12 500 Kč), zatmaveným zadním oknům (+ 4000 Kč), vyhřívání předních sedadel (+ 5000 Kč) a polepům na karoserii i v interiéru (+ 7500 Kč) vyšel přibližně na 422 900 Kč. S ohledem na rozsah výbavy to však stále zůstává poměrně zajímavou částkou. Intens v základu totiž nabízí nejen samočinnou klimatizaci, sedmnáctipalcové lité ráfky, samočinná potkávací světla a stěrače a navigaci Media Nav s všestrannou konektivitou a dotykovým monitorem R-Link, ale též originální dvoutónové lakování či měnitelné potahy sedadel na zip.
Vyšší poloha sedadel usnadňuje nastupování i vystupování, ale také výhled při manévrování v podmínkách městského provozu, pro něž je Renault Captur určen přednostně. Vhod přijdou plastové obklady lemů blatníků a spodních hran bočních dveří a prahů, jakož i akustický couvací asistent kombinovaný s kamerou. Podvozek je spíše tužší a také při pohledu na materiály použité v interiéru si uvědomíte, že za málo peněz dnes opravdu hodně muziky jen tak nedostanete. Přihrádka před spolujezdcem je mimořádně objemná, ale její posuvná konstrukce (používá ji i nový Renault Espace) omezuje manipulaci při obsazení sedadla spolujezdce. Pracoviště řidiče působí uklizeným, hravým a mladistvým dojmem.
Přístrojový štít zobrazuje rychlost digitálně, analogově pak otáčky a stav palivové nádrže, široká kontrolka ve spodní části je standardně zelená a tmavnutím do oranžových tónů řidiče „trestá“ za agresivní zacházení s pedálem. Neměnný oranžový nádech bohužel získá kdykoli po překročení rychlosti 100 km/h. Výkon malého motoru plně dostačuje vozu hmotnosti Capturu, a to i v příležitostném dálničním provozu. Spotřebu lze spolehlivě držet pod hranicí 6 l/100 km, řazení bohužel zůstává nepřesné a s dlouhými drahami.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (1)