Svezli jsme se
Test: Peugeot 208 1,2 PureTech – šokovat!
Jiří Duchoň 27.08.2015 18:51
Představujeme
Odlišit se dnes v segmentu B není jednoduché. Ale Peugeotu se to s faceliftem řady 208 podařilo…
Aktuální Peugeot 208 (A9) se před třemi lety pokusil navázat na úspěchy řad 205 a 206, z nichž zvláště ta první byla bezmála legendou, a pokusit se pozapomenout na nepříliš povedeného předchůdce 207. Nutno dodat, že Peugeot s řadou 208 sází také na sport. Příkladem budiž například docela hravé, sportovně střižené provedení Peugeot 208 GTi, ale také cenově a provozně relativně dostupný soutěžní speciál Peugeot 208 R2. Facelift byl představen letos v Ženevě a jen o několik týdnů později jsme vylepšenou 208 měli možnost vyzkoušet v jarním Štýrsku. K testu jsme převzali vůz se zážehovým motorem PureTech 1.2 l/110 k s manuálně řazenou pětistupňovou převodovkou, vůbec poprvé jej lze kombinovat také se samočinným, šestistupňovým ústrojím EAT6 opatřeným konvenčním měničem momentu.
Peugeot 208 v modelovém roce 2015 doznal řady modifikací směřujících k lepší využitelnosti v každodenním provozu a jisté dávce žádané extravagance. Je třeba v tomto ohledu zmínit zejména nové či razantně rekonstruované motory zážehové (PureTech) a vznětové (BlueHDi). Lépe vybavené verze (ta na snímcích je nejvyšší stupeň Allure) mají nově na přání couvací kameru i vylepšenou multimediální soustavu s možností propojit chytrý telefon skrze MirrorScreen a využít soustavy speciálních aplikací. Nad rámec obvyklých položek faceliftu, spočívajícího zejména v obměněných barevných schématech, nových ráfcích a osvěženém interiéru nyní vynikají zcela nové povrchy karoserie Ice Grey (na snímcích) a Ice Silver.
Ty sledují aktuální trend matných laků, ale vyznačují se mimořádně hrubým povrchem, jenž proporcím karoserie dává vyniknout zcela specifickým způsobem. Vozy jsou jimi opatřeny již v rámci standardního výrobního lakovacího postupu, takže příplatek 17 000 Kč je shodný jako u běžných perleťových laků (za konvenční metalízy se připlácí o 6 000 Kč méně). Personalizační pakety Menthol White a Lime Yellow (na snímcích) decentním způsobem zvýrazňují vzezření karoserie i jejího interiéru. Zvenčí si všimneme hlavně výrazných pásků v předním nárazníku a zpětných zrcátcích, uvnitř jsou stejným kontrastním odstínem vyvedeny stehování sedadel a volantu a detaily na madlech dveří.
Příznivě jsme na voze hodnotili kvalitu použitých materiálů, na druhou stranu ani v tomto případě se nám nepodařilo nastavit malý volant tak, aby nebyl příliš nízko a přitom horní částí věnce nezakrýval část přístrojového štítu. Středový panel působí důkladně uklizeným dojmem, většina prvků ovládání komfortních je ale integrována do dotykového monitoru bez zkratkových kláves, takže přepínání mezi režimy je dosti zdlouhavé. Nastavení podvozku odpovídá požadavkům městského provozu, je vhodným kompromisem mezi stabilitou a komfortem bez ohledu na aktuální zatížení.
Zážehový tříválec PureTech s objemem 1,2 l, výkonem 81 kW (110 k) při 5500 min-1 a točivým momentem 205 N.m při 1500 min-1 má klidný běh a zvláště v nízkých a středních otáčkách vozu zajišťuje až překvapivě dobrou dynamiku. Za celý test jsme v kombinaci různých provozních režimů dosáhli průměrné spotřeby 6,6 l/100 km, při klidné jízdě v mimoměstském provozu se lze přiblížit hodnotě 5 l/100 km. Modernizovaný Peugeot 208 je k dispozici ve výbavových stupních Access, Active a Allure a v rámci akčního, časově nijak neohraničeného ceníku v cenách 245 200 (1.0 PureTech/68 Access) až 396 700 Kč (1.6 BlueHDi/120 Allure). Aktuální ceník Peugeotu 208 najdete zde.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)