Svezli jsme se
Test: Ford S-Max zůstává nejlépe jezdícím MPV!
Jiří Duchoň 28.02.2016 19:15
Představujeme
Jen dvě výbavy a spousta nepřehledných tlačítek. To rádi odpustíte v momentě, kdy zjistíte, jak skvěle to celé funguje…
Kategorie víceúčelových automobilů (MPV) poslední dobou poněkud ustupuje tlaku módních crossoverů (SUV), ovšem naštěstí je stále i v těchto vodách z čeho lovit. Příkladem někdejšího zlatého věku MPV se stala dvojice Galaxy/S-Max, s níž evropský Ford opustil spojení s koncernem VW Group a stvořil tak skvělé vozy, že byl Ford S-Max zvolen evropským Vozem roku 2007 (COTY). Tehdy byl S-Max bez jakékoli nadsázky a s náskokem nejlépe jezdícím velkoprostorovým vozem v Evropě (viz AR 7/’06), a tak jsme byli zvědavi, zda tuto pověst potvrdí i jeho zcela nová generace. Ta vychází ze studie Ford S-Max Concept (AR 10/’13) a sériové provedení Ford S-Max jsme prvně vyzkoušeli již v rámci mezinárodní prezentace na baleárském ostrově Mallorca (AR 6/´15). Konkurence je poněkud v lepší kondici, než byla v roce 2007, a tak se nový Ford S-Max bohužel nedostal ani do sedmice finalistů volby Vůz roku 2016 (COTY).
Připomeňme nejprve, že nový S-Max je v porovnání se svým předchůdcem o 28 mm delší (4796 mm), bez zrcátek o 32 mm širší (1916 mm) a bez střešních podélníků o 30 mm nižší (1655 mm), rozvor náprav zůstal nezměněných 2849 mm, ale rozchod kol byl rozšířen o 17, resp. 1 mm (na obou nápravách nyní 1606 mm). Na první pohled S-Max jasně odkazuje na předchůdce, sportovní švih dále podtrhují delší kapota i členitější a do stran více protažené svítilny, atrapy výdechů na předních blatnících jsou nižší a boční dveře se pro usnadnění přístupu k sedadlům otevírají spolu s částmi prahů (což na druhou stranu může být problém u vysokých obrubníků).
Minimální objem zavazadlového prostoru za třetí řadou sedadel narostl o 85 na 285 litrů, v závislosti na provedení lze do vozu umístit až 2200 l nákladu, tedy o 200 l více než dosud. Sedadla obou zadních řad lze samostatně odjišťovat z tlačítkového panelu Easy-Fold v zavazadlovém prostoru. Překvapivou, ale pro většinu uživatelů vítanou novinkou se stává zavedení náhradního kola uloženého pod podlahou, dosud se totiž S-Maxy musely spokojit pouze s provizorní lepicí sadou. Výklopnou záď zdvihnete pouhým máchnutím nohou pod zadním nárazníkem, na přání dodávané tažné zařízení se vyklápí elektricky.
Ford S-Max je u nás dostupný ve výbavových verzích Trend a Titanium s moderními motory, opatřenými standardně výhradně šestistupňovými, hlavně manuálně řazenými převodovkami (samočinné skříně dvou druhů na přání). Paleta řadových čtyřválců sahá od vznětových 2.0 TDCi s výkony 88, 110 nebo 132 kW po zážehové EcoBoost ve variantách 1,5 l/118 kW a 2,0 l/176 kW. Výsostné postavení Fordu S-Max potvrzují špičkový 2.0 TDCi/154 kW s dvojicí turbodmychadel, pohon všech kol adoptovaný ze SUV Kuga (jen pro motory 2.0 TDCi 110 a 132 kW) a řízení s elektronicky ovládaným proměnným převodem.
Za zmínku stojí, že S-Max jako první Ford v Evropě zavedl samočinné přepínání dálkových světlometů či pokrokový asistent rychlosti, jenž s ohledem na snímané dopravní značky a mapové podklady brání překročit v konkrétním místě povolenou rychlost o více než 10 km/h (při plném prošlápnutí plynového pedálu se naštěstí odpojí). Těšit se lze na samočinné brzdění v kritických situacích a při detekci chodců směřujících do jízdní dráhy vozidla (Pre-Collision Assist), manévrování mohou v závislosti na zvolené variantě usnadnit akustická čidla kolem vozu, širokoúhlé kamery v přední i zadní části vozu a automatické parkování do podélných i kolmých stání.
Na přiložených snímcích se můžete seznámit s poněkud nezvyklou verzí Fordu S-Max. Ve většině testů jste se totiž dosud mohli setkat se špičkově vybavenými vozy opatřenými nejvýkonnějšími motory a příplatkovou palubní deskou s digitálním přístrojovým štítem a efektním širokoúhlým displejem na středové konzole. Toto je však v podstatě standardní S-Max s tuctovým motorem 2.0 TDCI/110 kW, dvouspojkovou převodovkou a výbavou Titanium. Středová konzole působí poněkud levným, plastovým dojmem, nadšení jistě nevzbudí ani těžko zapamatovatelné rozmístění tlačítek na konzoli a volantu.
Přístup ke všem sedadlům je pohodlný a manipulace s nimi snadná. Ford S-Max zůstává vozem, který se i přes své praktické přednosti a objemnou karoserii na silnici chová jako zcela běžný osobní vůz! V zatáčkách se nenaklání, řízení nabízí precizní kontakt s předními koly a ani ve vysokých rychlostech německých dálnic je ve voze naprostý klid, zbavený všech ruchů od kol a obtékání vzduchu. K tomu připočtěme spotřebu kolem 7 l/100 km a závěsy kol precizně souznějící s průběhem brzdových momentů a máme zde dostavník impozantních rozměrů, který se neztratí ani ve městě, ani na dálnici, ani v klikatých serpentinách.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)