Svezli jsme se
Test – Dacia Duster Blackstorm: velký mezi malými
Jiří Duchoň 19.04.2015 21:00
Test
Svému SUV Duster moderní Dacia vděčí za mnohé. Vyzkoušeli jsme limitovanou edici Blackstorm.
Dacia Duster byla oficiálně představena na Ženevském autosalonu v roce 2010, ovšem její mediální premiéra proběhla o několik měsíců dříve, přičemž vůbec poprvé se vůz tohoto jména objevil jako speciál pro závody na ledové dráze Andreas Trophy již na podzim roku 2009. Duster znamenal pro rumunskou automobilku Dacia nejen další krok k její emancipaci, ale především vstup do frekventovaného segmentu malých SUV. Dacia Duster má po technické stránce dvě verze, jimž je společná pětidveřová samonosná karoserie. Levnější modely s pohonem předních kol se na zadní nápravě spokojí s konvenčními vlečenými rameny, zatímco varianty s pohonem všech kol disponují sofistikovanými víceprvkovými závěsy odvozenými z minulé generace crossoveru Nissan Qashqai. Duster je koncipován jako typický produkt aliance Renault-Nissan, ovšem více orgánů přebírá od francouzské značky.
Lehké SUV Duster v očích odborné, ale především laické veřejnosti razantně změnilo zvuk jména Dacia. Místo konstrukcí očividně zaměřených na nízkou cenu zde stanulo svérázně stylizovaný, byť s ostatními řadami Dacie do značné míry spřízněný crossover, dostupný nejen v široké škále, ale také za velmi zajímavé peníze. Testovali jsme pro vás modely Dacia Duster 1.6i a 1.5 dCi. Na některých trzích se prodává pod značkou Renault. Úspěch tohoto modelu byl rychlý a jednoznačný: když Dacia na sklonku roku 2013 prezentovala facelift Dusteru, jezdilo již po celém světě více než 800 000 vozů tohoto typu! Zmíněný facelift přinesl kromě ostřeji řezaných rysů konců karoserie také zcela novou palubní desku a jednoznačně vhodněji tvarovaná sedadla, přičemž praktické zkušenosti s vylepšeným provedením kolega ing. Gregora shrnul v testu verzí Dacia Duster 1.2 TCe 4x2 a 1.5 dCi 4x4.
Nově jsme pro vás vyzkoušeli Duster ze speciální edice Blackstorm. V nabídce českého importéra je vsunuta mezi výbavové stupně Arctica a Exception, a i když tak tvoří jakýsi pomyslný zlatý střed, míří spíše výš. V celkovém pohledu to ale nijak nepoznamenává cenu: Duster Blackstorm je k dispozici výhradně s pohonem všech kol (tedy i lepším podvozkem) a s motorem 1.6i/77 kW stojí velmi zajímavých 364 900 Kč a s námi testovaným dieselem 1.5 dCi/80 kW pak 419 900 Kč. V základní výbavě přitom najde zákazník vše potřebné asistentem rozjezdů do kopce, stabilizací ESC a šestnáctipalcovými litými ráfky počínaje a dálkovým centrálním zamykáním, elektricky ovládanými dveřními okny a zrcátky, manuální klimatizací či palubním počítačem konče.
Blackstorm navíc přidává také ochranné prvky pod nárazníky, efektní nástavce prahů, opticky propojující výrazně vystupující okraje blatníků, žluté dekory na zrcátcích, kolem předních mlhovek a na zadním spoileru nebo grafické znázornění výškoměru na vnějších dílech karoserie. Tento symbol se opakuje také na volantu a ve výšivkách na opěrácích předních sedadel, jež jsou navíc spolu s koberečky opatřena žlutými linkami. Zkoušený vůz byl navíc doplněn metalízou (+ 12 900 Kč), tempomatem (+ 6 000 Kč), vyhříváním předních sedadel (+ 6 000 Kč), couvacím asistentem (+ 6 000 Kč) a multimediálním systémem Media Nav (+ 7 500 Kč) s navigací, Bluetooth (včetně streamingu hudby), ovládáním pod volantem a vstupy USB a Jack. Tím jeho cena nabyla na stále ještě rozumných 458 300 Kč.
Přístrojový štít je spolu s volantem shodný s ostatními vozy značky Dacia, volant je však potažen kvalitnější kůží. Stavitelný je bohužel pouze výškově, řidič běžného vzrůstu by jeho střed uvítal poněkud blíže. Nastupování a výhled do všech stran (zadní sklo má při pohledu do středového zrcátka rozměry výkladní skříně!) jsou znamenité, sedáky jsou přiměřeně rozměrné a tuhé a čtyřčlenné posádce nabídnou dostatek komfortu i na delších trasách. Dotykový displej palubní soustavy je skloněn dosti dolů, což sice přispívá k dostupnosti prsty pravé ruky řidiče přímo z hlavice řadicí páky, ale na druhou stranu to omezuje jeho viditelnost, a to zejména ve slunečných dnech.
Podvozek příjemně překvapil vhodně zvoleným nastavením pro různé provozní režimy. Je přiměřeně tuhý, ale kola neodskakují ani při malém vytížení a i v dálničním provozu na horní hranici rychlostních limitů se Duster chová překvapivě kultivovaně. Naopak velmi krátké spodní převody šestistupňové manuální převodovky počítají s pohybem v terénu či s připojeným přívěsem (až 1 500 kg), takže v běžném provozu lze i díky pružnému motoru řadit 1 – 3 – 5. Šestá rychlost je dálniční, řadit ji lze již od 70 km/h a ani při rychlostech nad 130 km/h otáčky motoru příliš nepřesahují hranici 3 000 min-1. Řadicí páka svojí délkou připomíná někdejší autobusy rumunské provenience, ovšem dráhy jsou naštěstí krátké a zasouvání převodů přiměřeně přesné.
Dacii Duster v daném provedení lze v kontextu našich dosavadních zkušeností a image jména Dacia považovat nejen za kvalitní a cenově dostupný vůz, ale také za docela vhodnou investici. Duster je vhodným řešením pro zákazníka žádajícího bez ohledu na zvuk značky univerzální, prostorný a solidně postavený automobil. Duster Blackstorm navíc v rámci omezené edice přidává za dané peníze více výbavy a výrazný, vyhraněný a sebevědomý vzhled.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)