Svezli jsme se
Smith Electric - Elektrifikace
Tom Hyan 03.08.2009 11:22
Představujeme
Znovuobjevení elektrických vozidel souvisí nejen s vývojem účinnějších akumulátorů, ale především se zvýšeným zájmem o ochranu životního prostředí. Nová společnost Smith Electric Vehicles, součást britské Tanfield Group, nabízí ucelenou řadu užitkových elektromobilů ve spolupráci s Fordem, ale také s českou značkou Avia.
Ve Velké Británii mají elektromobily dlouhou tradici. Ještě v sedmdesátých letech přivážely malé elektromobily ve stylu nám známých multikár každé ráno mléko a jogurty přímo před vstupní dveře rodinných domků v mnoha britských městech, pohybovaly se tiše a nehlučně, a každý svoje mléčné výrobky ráno našel. Byla to dobrá služba, ale byla to jiná doba, kdy elektromobily od druhé světové války houfně nahradily koňské povozy. V roce 1968 více než 60 % britských elektromobilů neslo značku Morrison Electricar, vyráběla je společnost Austin Crompton Parkinson Electric Vehicles Ltd. z Dukestownu (Tredegar, Monmouthshire), ale jak později klesala morálka lidu spojená s přistěhovalectvím, a to až na dnešní nevalnou úroveň, tak ubýval zájem o poctivou doorstep milk delivery. V roce 1995 už existovaly pouze Smith’s Electric z Gatesheadu (1992 pohltil firmu Wales & Edwards Electric Vehicles) a Bradshaw z Peterboroughu, výrobce upravených amerických typů Taylor-Dunn. V roce 1968 nabízela firma Smith’s Electric Vehicles Ltd. několik typů Dairy Truck 1 1 Ton/2 Ton pro rozvoz mléka s ocelovým rámem budky, či kompletní laminátovou s posuvnými dveřmi; rychlejší Roundsman Dairy Truck a skříňový rozvážkový Deliveryman. Kromě těchto výrobců existovalo mnoho dalších, i dnes můžete na londýnských ulicích potkat vzorně restaurovaný skříňový elektromobil Harrods, speciálně vyrobený pro obchodní dům stejného jména (60 vozů v letech 1936 – 1939); v roce 1950 vyrábělo 17 britských společností elektrické automobily. Tedy nic nového pod sluncem, jako ostatně vždy…
Smith Electric Vehicles, nyní se sídlem ve Washingtonu (Tyne & Wear), je od roku 2004 součástí skupiny Tanfield Group Plc. z Newcastle, která sdružuje také výrobce vysokozdvižných plošin UpRight Powered Access (britské) a Snorkel (od července 2007, americké), a ve Velké Británii dodala fleetovým zákazníkům přes pět tisíc elektromobilů nové generace, jež však už nejsou speciálními konstrukcemi, ale úpravami běžných vozů Ford a Avia. V roce 1920 byla založena společnost Northern Coachbuilders, z níž vznikla Smith Electric Vehicles, a kromě dvoupodlažních autobusů vyráběla také trolejbusy, předchůdce pozdějších rozvážkových elektromobilů a dnešní nové řady Smith Ampere (Ford Transit Connect; GVW do 2,3 t, resp. zesílený do 3,0 t), Edison (Ford Transit; 3,5 – 4,6 t), Newton (Avia řady D; 7,5 – 12 t) a Faraday (kapotový Ford F-650 v USA; 13 t). Smith nyní nabízí elektromobily s rychlostí až 112 km/h (70 mph) a dojezdem do 240 km na jedno nabití akumulátorů; vyrábí je v severovýchodní Anglii a zajišťuje servis v patnácti provozech od Gatesheadu po Southampton, má 130 mobilních inženýrů a mechaniků a uzavřel smlouvy o spolupráci s Ford Motor Company a Avia Ashok Leyland Motors (AALM).
Na Ženevském autosalonu 2009 představil Ford nejen Tourneo Connect (osobní verze malého Transitu) po mírném faceliftu, ale současně plně elektrickou verzi Tourneo Connect Concept BEV (Battery Electric Vehicle), vyvinutou ve spolupráci se Smith Electric Vehicles. Novinka je samozřejmě variantou již vyráběného lehkého užitkového typu Transit Connect BEV ( Smith Ampere), který uveze až 800 kg nákladu; dostala trakční elektromotor 50 kW s jednostupňovým převodem předního pohonu, vyrovná se zrychlením konkurenci se spalovacími motory, dosahuje 112 km/h, ujede až 160 km na jedno nabití akumulátorů Li-Ion 24 kWh a vykazuje čistý provoz bez emisí. Ve Velké Británii má navíc výhodu, že jeho řidič nemusí platit mýto při vjezdu do centra Londýna. Nabíječka se veze ve voze, systémem plug-in (do zásuvky) se akumulátory dobíjejí na plnou kapacitu za šest až osm hodin. Podle údajů Ford Motor Company má také osobní pětimístné provedení shodné parametry, spolupráce se Smithem byla zahájena v roce 2007 a na autosalonu v Chicagu 2009 bylo potvrzeno uvedení Transitu Connect BEV po Evropě také na severoamerický trh (v roce 2010). Smith Edison alias velký Transit BEV se dodává jako podvozek s kabinou (uveze 1240 až 2300 kg podle verze), skříňový vůz (1030 – 1800 kg) a minibus (až 15 cestujících, GVW 4,25 t); s trakčním elektromotorem 90 kW v tomto případě největší rychlost činí 80 km/h. Menší elektrický Transit/Tourneo Connect BEV je také prvním vozem, na němž Ford představil facelift, jenž se uplatní u této typové řady později v roce 2009.
Nejtěžším typem evropské řady je Smith Newton s celkovou hmotností 7,5; 10 nebo 12 tun, postavený na základě podvozku Avia D75, D100 a D120. Užitečná hmotnost se pohybuje podle typu od 3,36 do 7,3 t; největší rychlost je rovněž 80 km/h. Prvním zájemcem byla zasilatelská služba TNT v Londýně, která koupila dva vozy 7,5 t a projevila záměr rozšířit flotilu ještě o další Newtony. Podle představitelů TNT je u jednoho Newtonu přijde elektrická energie na 25 liber týdně, zatímco nafta u odpovídajícího turbodieselu by stála 110 liber, nemluvě o osvobození od londýnského mýta (1750 liber ročně) a silniční daně. Newton je v nabídce s rozvorem náprav 3900, 4500 a 5100 mm jako podvozek s kabinou, skříňový vůz (na přání s aerodynamickou nástavbou budky) a chladírenský skříňový vůz. Také v tomto případě jsou akumulátory moderního typu Li-Ion (nahradily So-Ni-Cl) s kapacitou 85 kWh, resp. 130 kWh pro dvanáctitunku, a mají záruku na tisíc cyklů, respektive 60 měsíců. Trakční elektromotor disponuje výkonem 120 kW a dojezd na jedno nabití akumulátorů činí přes 200 km (130 mil).
Zdroj: Automobil 06/09
Autor: -TH-