Svezli jsme se
Škoda slaví 40. výročí jména RS s Octavií RS
Jiří Duchoň 02.06.2014 23:02
Představujeme
Automobilka Škoda připomíná 40. výročí svých vozů RS. Poněkud nešikovně...
Kampaň automobilky Škoda Auto totiž stojí na konfrontaci vozů Škoda RS ze sedmdesátých let s nejnovějšími automobily řady Škoda Octavia RS. Může jít o jistou ideovou návaznost danou doplňkovým označením, ovšem tím veškerá návaznost končí: zatímco vozy Škoda RS ze 70. let byly výhradně závodními, resp. homologačními speciály, aktuální stroje Octavia RS jsou „jen" špičkovou variantou sériového, cestovního modelu bez jakékoli aspirace na sportovní úspěchy. Poněkud přesnější by byla analogie třeba s modelem Škoda Octavia Touring Sport, jež byla představena v roce 1959 a stala se sportovně střiženou variantou základní řady Octavia. Zmíněná Octavia Touring Sport mimochodem po technické stránce vycházela z otevřené verze Škoda Felicia a vznikla v necelých 2 400 exemplářů.
To ovšem nic nemění na tom, že jméno „RS" (Rally Sport) před čtyřmi dekádami zahájilo nejslavnější sérii závodních automobilů v dějinách mladoboleslavské automobilky Škoda. Do té doby závodily jen přímé deriváty sériových vozů značky Škoda, ovšem cílem tehdy startujícího sportovního oddělení automobilky Škoda bylo obsáhnout i vyšší, prestižnější objemové kategorie. Již na jaře roku 1974 tak vznikly dva soutěžní prototypy Škoda 200 RS a jeden 180 RS. Už v červnu téhož roku tyto vozy nastoupily na start tehdejší Rallye Škoda, přičemž překvapily v tom nejlepším slova smyslu.
Vozy s karoseriemi odvozenými z kvasinských kupé Škoda 110R vynikaly důsledně přepracovanou technikou a zvláště větší typy 200 RS vynikaly znamenitými jízdními vlastnostmi, jež těžily nejen z dvoulitrového motoru o výkonu 120 kW uloženého ve stylu Porsche 911 za zadní nápravou, ale také ze zástavby nové zadní nápravy s vlečenými rameny, jež se do dějin sériových vozů Škoda zapsala na řadu dalších let. Převodovku zajistila automobilka Porsche. Snahy o vstup do mezinárodních soutěží ale nakonec vedení AZNP soustředilo zpět do kategorie 1,3 l, nicméně s odstupem času lze tento krok hodnotit jako prozíravý a rozumný.
Po zrušení projektů 180 RS a 200 RS se soustředily snahy vývojových oddělení AZNP na menší model Škoda 130 RS, jenž na dlouhé roky opanoval objemovou kategorii do 1300 ccm ve většině soutěží tehdejšího Východního bloku. Nejvýznamnějšími mezinárodními úspěchy se však pro vozy Škoda 130 RS staly první dvě místa v kategorii do 1,3 l v legendární Rally Monte Carlo v roce 1977 a vítězství v šampionátu Mistrovství Evropy cestovních vozů v roce 1981. Stroje 130 RS disponovaly významně modifikovanými motory 1,3 l s osmikanálovými hlavami, suchou klikovou skříní a dvojicí karburátorů Weber přispívající k výkonu přes 103 kW, jež vozům Škoda 130 RS zajišťovaly v závislosti na převodování dosažení rychlosti přes 220 km/h.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)