Svezli jsme se
OPEL INSIGNIA GRAND SPORT – Zpátky do budoucnosti
Jiří Duchoň 05.12.2016 06:12
Svezli jsme se
Dostali jsme výjimečnou příležitost vyzkoušet důkladně maskované prototypy nové generace Opelu Insignia a svými poznatky přispět k jejímu finálnímu ladění. Zhlédli jsme navíc všechny nové typy, jež Opel uvede na trh do konce roku 2017. Bude jich sedm.
Automobilka Opel patří k těm, jež tradičně udržují velmi těsné vazby s členy jury volící evropský Vůz roku (Car of the Year). Poskytuje jim se značným předstihem veškeré informace i možnosti jezdit s maskovanými prototypy. Tomáš Hyan, můj předchůdce v porotě COTY, tak například testoval aktuální Opel Astra K (viz AR 11/´15) již na jaře loňského roku (viz AR 6/´15). Astra K se mimochodem stala významným tržním úspěchem. Získala titul Vůz roku 2016 (COTY), dosud vznikla ve více než 270 tisících exemplářů a v průměru je každý vůz o 25 % dražší než v předchozí generaci, protože zákazníci častěji sahají po lépe vybavených verzích a příplatkové výbavě.
Nejvýznamnější událostí následujících měsíců však bude pro značku Opel premiéra špičkového typu Insignia. Plné jméno pětidveřového liftbacku zní Opel Insignia Grand Sport a takřka konečné provedení jsme si měli s kolegy z COTY možnost prohlédnout již v lednu na přísně střežené akci v testovacím centru Dudenhofen. Na počátku listopadu jsme si Insignii Grand Sport, jež bude představena na březnovém autosalonu v Ženevě, vyzkoušeli přímo v Rüsselsheimu a jeho okolí, abychom již takřka na poslední chvíli mohli přítomným vedoucím úseků výzkumu a vývoje nabídnout odezvu a své kritické poznámky. A jak mi potvrdil Werner Jöris, šéfkonstruktér Insignie Grand Sport, případné připomínky jsou schopni zohlednit až do posledního okamžiku před zahájením sériové výroby. Již v lednu v Dudenhofenu předseda představenstva Adam Opel AG Dr. Karl-Thomas Neumann zcela bez obalu přiznal (a teď v Rüsselsheimu zopakoval), že naše výtky k stávající Insignii byly oprávněné. Konkrétně jmenoval vysokou hmotnost, omezený prostor na zadních sedadlech a přehršel tlačítek na středovém panelu.
Po prvních jízdách s Insignií Grand Sport je jasné, že si konstruktéři dali v těchto oblastech skutečně záležet. V době své premiéry však byl Opel Insignia první generace vynikajícím vozem a dočkal se i titulu Vůz roku 2009 (COTY). Od roku 2008, kdy ukončil éru typů Vectra, se dosud prodalo více než 900 000 kusů, takže jej ocenili i zákazníci. Opel Insignia Grand Sport stojí na zcela nové platformě Epsilon 2. Skelet karoserie je díky vyššímu podílu vysokopevnostních ocelí (zvláště v oblasti sloupků A a B, střeše a podélnících v podlaze) nejen tužší, ale též o 59 kg lehčí (tj. o 13 %). V závislosti na provedení je vůz celkově proti svému předchůdci až o 175 kg lehčí. Poněkud se změnily proporce, Insignia Grand Sport má o plných 92 mm delší rozvor (2829 mm), ale delší je jen o 55 mm (4897 mm), neboť převisy karoserie byly současně zkráceny o 30/7 mm. Šířka narostla o 7 mm na 1863 mm, zatímco výška klesla o 29 mm (řidič zároveň sedí o 30 mm níže) a rozchod kol na obou nápravách nabyl o 11 mm na 1596/1599 mm. Nová Insignia Grand Sport po stránce vnější šířky a délky karoserie velikostně mírně uniká svým úhlavním konkurentům (Mondeo, Passat) a je srovnatelná spíše se středními sedany prémiových značek (E-Klasse, 5, A6).
Značná pozornost konstruktérů směřovala k interiéru, zejména pak zadním sedadlům. Tam narostla šířka ve výši loktů/ramen o 32/25 mm a cestující mají nad hlavou/před koleny o 8/25 mm více místa. V kombinaci s nově tvarovanými sedadly je vzadu prostoru nepoměrně více než dosud, což zvláště vyniklo ve srovnání s Insigniemi stávající generace. Jezdili jsme totiž v malých kolonách, tvořených vždy dvěma dosavadními Insigniemi a jednou novou, maskovanou mezi nimi uprostřed, a za -volanty jsme se průběžně střídali, takže odlišnosti bylo možné vnímat z bezprostředního porovnávání. Novinku jsme zkoušeli v zážehových čtyřválcových verzích 1,5iT/ /121 kW (250 N.m) s manuální šestistupňovou převodovkou a předním pohonem a 2,0iT/184 kW s převodovkou AT8 a pohonem všech kol. Zaujala překvapivě zejména ta slabší, s halogenovými světlomety a zřejmě základní výbavou (i celý interiér byl důkladně zakrytý a za volantem byl izolačními páskami vlepen přístrojový štít ze staré Astry). Má sice o 4 kW nižší výkon než 1,6iT (Z16LET) v současné Insignii, ale je o 16 kg lehčí, neboť jde o motor odvozený z o generaci novějšího agregátu 1,4iT B14XFL. Reakce na pokyny plynového pedálu jsou bleskové, s dostatečným tahem lze počítat v širokém rozpětí od 1400 do 6200 min-1. Převodovka řadí lehčeji a přesněji (páka měla dosti volné dráhy, což ale údajně odpovídá stadiu prototypu a zkušebnímu provoznímu režimu), jako nejvýznamnější zlepšení jsme však hodnotili řízení.
Jeho přímočarost a čitelnost se stávající Insignií nesnesou srovnání, patrné je vynikající celkové sladění s novými proporcemi vozu a rozložením hmotnosti mezi nápravy. Díky nízké hmotnosti, prodlouženému rozvoru a sníženému těžišti jsou změny směru jízdy výrazně snazší, nedotáčivost je účinně kompenzována kinematikou předních kol i zadních pětiprvkových závěsů a náklony karoserie v podélné i příčné ose jsou minimální. Pro nový Opel Insignia Grand Sport bude ve chvíli nástupu na trhy připravena škála zážehových (103 až 184 kW/140 až 250 k) a vznětových (81 až 125 kW/110 až 170 k) tří- i čtyřválcových motorů s přímým vstřikováním a přeplňováním, vesměs odvozených ze stávajících agregátů GM/Opel. Zcela nové jsou šestistupňové manuální a osmistupňové samočinné převodovky s kapalinovým měničem momentu, širším rozpětím převodů, sníženou hlučností a vyšší efektivitou (v porovnání s dosavadními šestistupňovými rychlostními skříněmi). K dispozici bude zcela nový systém pohonu všech kol, jenž na zadní nápravě nemá diferenciál. Vše zde spoléhá na elektrokapalinové ovládání sestavy spojek, což snižuje hmotnost a umožňuje cíleně vektorovat točivý moment k jednotlivým kolům při natočení volantu s cílem usnadnit stáčení vozu do zatáčky. Adaptivní tlumiče FlexRide jsou připraveny pro veškeré varianty a kombinace. Příplatkové hlavní světlomety IntelliLux mají na každé straně dvojnásobný počet samostatně ovládaných segmentů ve srovnání s Matrix LED Astry K (32 vs. 16) a dosvítí až 400 m. V pečlivě střežených ateliérech a s pochopitelným vyloučením možnosti jakkoli fotografovat jsme se dále měli možnost důkladně seznámit s prototypy všech připravovaných vozů, jež Opel představí až do konce roku 2017.
Nejvíce zvědaví jsme byli na finální provedení Insignie. Světle modrý liftback Grand Sport už jsme viděli v lednu v Dudenhofenu, zatímco kombi Grand Sports Tourer, lakované ve stejném odstínu, bylo pro nás novinkou. Jde již o finální verzi, lišící se od starší makety liftbacku drobnostmi v řešení předního nárazníku či nepatrně delší kapotou. Také kombi působí výrazně větším a širším dojmem, nicméně jde spíše o optický klam (na délku i šířku má být novinka prakticky shodná s předchůdcem). Zvláště v připravovaném kombi si lze všimnout některých linií očividně inspirovaných studií Opel Monza z roku 2013. Pracoviště řidiče v ničem výrazně neustupuje od trendu načrtnutého Astrou K, působí tedy vzdušným a přehledným dojmem s pečlivě rozmístěnými kontrolními a ovládacími prvky. Přístrojový štít bude k mání ve dvou verzích, v té dražší s dominantním barevným monitorem uprostřed. Ve studiích jsme viděli také prototypy dvou připravovaných crossoverů, jež v nabídce Opelu doplní kompaktní typ Mokka X (viz AR 10/´16). Menší Crossland X zamíří do segmentu B a dle predikcí značky Opel bude cílit na zákazníky, kteří dosud kupovali MPV Meriva.
Přední část odpovídá typu Mokka X, záď je však jiná. Zároveň jsme se měli možnost seznámit s větším SUV, mířícím do segmentu C, jež se má stát alternativou k typu Zafira. Zatím sice ještě nezná své jméno, ale již nyní víme, že stane na základě modulární platformy PSA EMP2 v provedení blízkém novému Peugeotu 3008 (viz AR 11/´16). Uzavření strategické spolupráce mezi koncerny PSA a GM na nových crossoverech již žádným tajemstvím není, ale její konkrétnější obrysy vytanou na povrch až v následujících měsících. Současně můžeme představit stěžejní plán „7in17“, jímž chce automobilka Opel naznačit sedm zásadních premiér plánovaných pro rok 2017, přičemž jde o nejvýraznější modelovou ofenzivu Opelu od roku 1899! Zahájením tohoto plánu se stala pařížská premiéra elektromobilu Opel Ampera-e (alias Chevrolet Bolt; výroba obou v Ohiu, USA) s rekordním dojezdem až 500 km, který jsme si v Rüsselsheimu měli možnost vyzkoušet také a jehož exkluzivní představení najdete v lednovém Automobilu (stručně viz AR 11/´16). Následovat budou liftback Insignia Grand Sport, odvozené kombi Insignia Sports Tourer a „softroad“ Insignia Country Tourer (viděli jsme jej také; vypadá dobře a plastové obklady blatníků mají specifické prolomení). Poté se objeví nová generace užitkového Opelu Vivaro a oba výše zmíněné crossovery. Program „7in17“ je součástí dlouhodobého plánu značky Opel uvést do roku 2020 plných 29 novinek, jež naprosto obmění aktuální nabídku evropské divize amerického koncernu General Motors.
Historie
V souvislosti s prezentací připravované Insignie nám v Rüsselsheimu připravili sedm historických, ve špičkovém stavu uchovávaných vlajkových lodí Opel ze své rozsáhlé sbírky, s nimiž jsme měli možnost jezdit v běžném provozu. Nejstarším z exemplářů byl Admiral z roku 1938, zapůsobily také dva Kapitäny z let 1952 a 1956, jež dokládaly dobové představy o luxusním automobilu i úroveň technického vývoje. Nechyběly i z našich silnic známé Commodore C ani Senator A z konce sedmdesátých let, přičemž nezapomenutelným zážitkem bylo svezení s osmiválcovým sedanem Admiral A. Motor amerického původu s objemem 4,6 l dosahoval výkonu 190 koní (140 kW) a vozu impozantních rozměrů umožňoval zrychlit z 0 na 100 km/h za 11 s a dosáhnout rychlosti přes 200 km/h. Ve druhé polovině šedesátých let minulého tisíciletí jich v Rüsselsheimu vzniklo jen 622.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)