Svezli jsme se
Opačné póly
Tom Hyan 16.04.2005 00:00
Základem nového vyjádření identity značky se stala výrazná příď s maskou chladiče rozdělenou do tří částí, z nichž prostřední představuje trup letadla a protáhlé krajní pak jeho křídla. Tím se automobily Subaru hlásí k tradicím koncernu Fuji Heavy Industries, založeného sice až v roce 1953, ale počátky některých firem v něm sdružených sahají až do roku 1917. První prototyp osobního vozu FHI P-1 byl zhotoven v roce 1954 a následující rok přejmenován na Subaru. V roce 1958 přišel na trh čtyřmístný miniautomobil Subaru 360 s délkou necelé tři metry (dvouválec 356 cm3/12 kW/16 k a třístupňová mechanická převodovka), který byl první japonskou samonosnou konstrukcí.
V následujících desetiletích se automobily Subaru staly nositeli mnoha inovativních technických řešení. Například Subaru 1000 bylo v roce 1965 prvním hromadně vyráběným japonským vozem s předním pohonem, o rok později následoval první japonský ležatý motor s protilehlými válci, tzv. boxer, a v roce 1972 první osobní vůz s pohonem všech kol. Výborná pověst automobilů Subaru je založena právě na důsledném rozvoji obou posledně jmenovaných technických řešení, jejichž vrcholem je symetrický pohon všech kol Subaru Symmetrical AWD. Prvním sériově vyráběným vozem Subaru v novém stylu se stal čtyřdveřový miniautomobil Subaru R2 se zadní výklopnou stěnou. Na japonském trhu se prodává od prosince 2003 s pohonem předních nebo všech kol za ceny od 840 tisíc jenů. Nenahrazuje však nadále vyráběnou modelovou řadu Pleo (ta má o 100 mm větší výšku). Všechny tři nabízené motory jsou zážehové čtyřválce řady EN07 se zdvihovým objemem 658 cm3 (o/ 56,0 x 66,8 mm). Základní modely pohání verze s dvouventilovým rozvodem OHC (34 kW/46 k/6000 min-1, 58 N.m/5200 min-1); lépe vybavené verze R mají kromě čtyřventilového rozvodu DOHC také proměnné časování sacích ventilů AVCS, takže nabízejí největší výkon 40 kW/54 k/6400 min-1 a točivý moment 63 N.m/4400 min-1. V této třídě tradičně nesmí chybět přeplňovaný motor, ani Subaru R2 není výjimkou.
V závislosti na provedení je ve standardní nebo příplatkové výbavě dvojice čelních a bočních airbagů, bezpečnostní pásy s předpínači a omezovači síly, ABS s EBD a BA a dokonce bi-xenonové světlomety. Díky třetinovému podílu vysokopevnostních ocelí na konstrukci skeletu karoserie se při mnohem větší tuhosti ušetřilo na hmotnosti plných 30 kg v porovnání s typem Pleo. Subaru R2 má všechna kola nezávisle zavěšena na vzpěrách McPherson, které u předních kol doplňují spodní příčná ramena tvaru L a u zadních vlečená ramena s dvojicemi příčných ramen. Na zkráceném rozvoru shodné platformy je postaven také nový dvoudveřový typ Subaru R1, který se představil koncem prosince 2004 a prodává se výhradně s motorem EN07 DOHC AVCS (40 kW/54 k) a plynulou převodovkou i-CVT (pohon předních nebo všech kol).
Jen o něco později, na letošním Detroitském autosalonu, spatřil světlo světa vůz z opačného konce nabídky automobilky Subaru. Pod označením B9 Tribeca se skrývá nová vlajková loď kategorie XUV (Crossover Utility Vehicle), koncipovaná především pro americký trh, kde se začne prodávat začátkem léta 2005 jako model 2006, přičemž výrobu obstará americký závod Subaru of Indiana Automotive v Lafayette (Indiana). Prostorná karoserie se může pochlubit o 50 procent větší torzní tuhostí než nabízí Outback, což je dobrým předpokladem pro výtečné jízdní vlastnosti, které slibuje podvozek s nezávislým zavěšením všech kol (vpředu vzpěry McPherson, vzadu zcela nová prostorově úsporná lichoběžníková náprava). Stabilizační systém VDC (Vehicle Dynamics Control) zasahuje podle potřeby do rozdělení hnacího momentu, upravuje výkon motoru a individuálně přibrzďuje jednotlivá kola, aby byla zachována stabilita jízdy.
Všechna kola pohání prostřednictvím soustavy Symmetrical AWD s variabilním rozdělováním točivého momentu VTD (Variable Torque Distribution) plochý šestiválec 3,0 l DOHC (184 kW/250 k/6600 min-1 a 297 N.m/4200 min-1), jenž spolupracuje s pětistupňovou samočinnou převodovkou s možností přímého řazení Sportshift. Mezinápravový diferenciál s planetovým soukolím přiděluje za normálních okolností větší část točivého momentu zadním kolům. Sedmimístné provedení (v nabídce bude i pětimístné) má oddělenou klimatizaci pro zadní sedadla a rozsáhlou standardní výbavu. Na přání se dodává například navigační systém s dotykovým displejem nebo DVD přehrávač s devítipalcovým výklopným displejem ve stropě a s možností připojení videoher nebo videokamery. text: Pavel Olivík |