Svezli jsme se
McLaren F1 GTR nabídne až 1000 koní!
Jiří Duchoň 17.08.2014 19:44
Představujeme
Automobilka McLaren představuje vůbec nejvýkonnější model své současné nabídky...
V předchozích článcích jsme vám nabídli informace o řadě zajímavých novinek, jež slavily svoji premiéru o tomto víkendu na soutěži elegance v kalifornském Pebble Beach. Ačkoli jde o přehlídku vesměs historických vozidel, pozornost veřejnosti a dobré jméno uplynulých ročníků této akci zajistily prezentaci také celé řadu nových, veskrze moderních novinek světového významu. Právě do této skupiny premiér náleží studie McLaren P1 GTR, jež je modifikací nejvýkonnějšího automobilu britské značky McLaren a zároveň i jejím nejprestižnějším modelem. McLaren P1 GTR je ryze závodním speciálem a podle výrobce jde o „světově nejlepší řidičské auto pro závodní trati". Oproti silničnímu provedení doznala verze P1 GTR celé řady modifikací, přičemž motor posílil o celou třetinu.
McLaren P1 GTR je reminiscencí doby před dvaceti lety, kdy začaly první testovací jízdy speciálu GTR, jenž vstoupil do seriálu závodů cestovních vozů GT v roce 1995 jako adaptace legendárního třímístného modelu McLaren F1. Automobily F1 GTR značce McLaren v průběhu následujících let vydobyly celou řadu vítězství a titulů po celém světě a nyní na jejich pověst má navázat právě řada P1 GTR. Ta se má do ostrého nasazení dostat přibližně za rok a její vývoj nyní vstupuje do své závěrečné fáze, kdy bude již probíhat ve spolupráci soukromých týmů, budoucích zákazníků. Konstruktéři nebyli svázáni žádnými omezeními předpisů pro vozy určené provozu na pozemních komunikacích, a tak je P1 GTR s přehledem nejvýkonnějším a k nasazení na závodních tratích nejlépe přizpůsobeným automobilem, jaký kdy v dílnách oddělení McLaren Special Operations vznikl...
Oproti standardnímu modelu McLaren P1 doznala verze GTR celé řady změn napříč mechanickými skupinami, tvarování karoserie a zpracování prostoru pro posádku. Rozchod předních kol byl rozšířen o 80 mm a karoserie dostala přední nárazník s rozměrnějšími vstupy pro vzduch k chladičům. Aktivní aerodynamické plošky na podvozku před předními koly byly zachovány, změnilo se ale tvarování otvorů v předních blatnících. Obklady prahů vybíhají za předními koly do speciálních svislých ploch, jež mají za úkol usměrňovat proudění vzduchu opouštějícího oblast podběhů kol. Tento prvek pokračuje v jednom díle podél prahů karoserie se skeletem zhotoveným z uhlíkových kompozitů až před zadní kola, kde další aerodynamickou plochou zajišťuje zvýšený přísun chladicího vzduchu po stranách motorového prostoru. Devatenáctipalcové ráfky kol jsou upevněny centrální maticí.
Pohled na zadní část nového speciálu z dílen McLarenu je ale ještě působivější. Na první pohled zaznamenáme zejména masivní přítlačné křídlo upevněné na páru pylonů z uhlíkových kompozitů, jež je součástí sady zařízení DRS aktivně upravujících aerodynamiku vozu v celém spektru provozních podmínek. Pověstný osmiválec McLaren s objemem 3,8 l a přeplňováním dvojicí turbodmychadel prošel pro aplikaci do speciálu P1 GTR celou řadou dílčích modifikací, jež umožnily zvýšení nejvyššího výkonu z 674 kW (916 k) až na 736 kW (1000 k).
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)