Svezli jsme se
Lexus RC F Track Edition – Krásné loučení
Petr Hanke 28.07.2020 06:34
Před ukončením prodeje kupé RC v Evropě Lexus připravil speciální verzi Track Edition. Má mnoho promyšlených úprav a cenovku, která jí dodává na jedinečnosti.
Lexus na jednu stranu dokáže připravit skutečně zajímavé akční nabídky, současně se ale nebojí v případě svých exkluzivních modelů či verzí nasadit velmi sebevědomou cenovku. Vzpomeňme třeba na Lexus LFA z roku 2010, jenž stál přibližně deset milionů korun. Vzniklo pouhých 500 kusů a kdybyste si jej chtěli koupit dnes, počítejte s přibližně dvojnásobkem! Lexus RC F Track Edition je rozhodně méně exkluzivním vozem už jen proto, že vychází z „běžného“ kupé RC F. Jeho cena je stanovena na 3,5 milionu korun, což je o 900 tisíc korun více než u jeho výchozí verze. Produkce je ale omezena jen na 400 kusů, z nichž by k českým zákazníkům měly zamířit až čtyři kusy.
Lexus verzi Track Edition postavil na základě nedávno modernizovaného kupé RC F, kombinujícího pětilitrový atmosféricky plněný osmiválec a osmistupňovou samočinnou převodovku s pohonem zadních kol. Nejnovější provedení tohoto vozu dostalo důkladně přepracovaný motor s odlehčenými kovanými pohyblivými díly, o 700 g lehčí sání a zdokonalený systém přímého a nepřímého vstřikování. Současně mu ale také přibyly filtry pevných částic, takže se u něj ve srovnání s předchůdcem snížil výkon z 351 na 341 kW (ze 477 na 464 k) a točivý moment klesl z 530 na 520 N.m. Stále se ale jedná o mimořádné parametry, jež jsou umocněné progresivní gradací výkonu až k nejvyšším otáčkám 7300 min-1. Aktivní klapka v sání se nyní do režimu pro vysoký výkon otevírá ve 2800 namísto ve 3600 min-1. Samozřejmě, že nejvíce emocí a zátahu motor nabízí v nejvyšších otáčkách, zejména potom po překročení hranice 4500 min-1. Stejně jako motor přechází ze standardního RC F také osmistupňová samočinná převodovka Toyota.
U verze Track Edition se ale inženýři pečlivě navrženými úpravami, vycházejícími ze zkušen
ostí získaných aktivní účastí v různých vytrvalostních závodech po celém světě, zaměřili na komplexní úpravy pohonu, podvozku i aerodynamiky. To je zřejmé například na mechanickém samosvorném diferenciálu Torsen, jenž u verze Track Edition nahradil vektorový systém s dvojicí spojek a planetových soukolí kolem diferenciálu standardního RC F. Mechanický diferenciál je odolnější při intenzivním nasazení na závodních okruzích a současně předvídatelnější zejména při jízdě přetáčivým smykem. Z diferenciálu dále přenášejí sílu motoru o dva kilogramy lehčí duté poloosy a dále pak odlehčená kovaná polozávodní kola BBS obouvající pneumatiky Michelin Pilot Sport 4S. Důsledné odlehčování se dotklo také brzdové soustavy, protože verze Track Edition používá karbon-keramické brzdy z modelu LFA. Výrobce uvádí, že jen na přední nápravě se kombinací kol BBS a tohoto typu brzd s pevnými třmeny Brembo podařilo uspořit 25 kg.
Japonci šli ve snižování hmotnosti dále. Na výfukové soustavě uspořili zásluhou titanových zadních částí obou větví včetně tlumičů 7 kilogramů, střecha vyrobená z uhlíkových kompozitů ubrala 6,1 kg a kapota dalších 2,9 kg. Lexus dále použil uhlíkové kompozity na příčce mezi zavazadlovým prostorem a interiérem a na příčníku pod zadním nárazníkem. Na zadních sedadlech například zmizela středová loketní opěrka a ušetřilo se také na zvukové izolaci, která společně s novým výfukem a atmosférickým motorem dokonale ladí s pulzací nasávaného vzduchu v motoru. U verze Track Edition proto Lexus nepoužívá systém aktivního zvýraznění zvuku reproduktory vozu, jako je tomu u standardního RC F. Celkem se tedy podařilo snížit hmotnost o přibližně 80 kg na výsledných 1695 kg. K tomu je potřeba uvést, že standardní BMW M4 CS s dvouspojkovou převodovkou váží 1580 kg, zatímco osmiválcový Mercedes-AMG C 63 S vykazuje 1725 kg.
Již na pohled jsou zřejmé také úpravy aerodynamiky, projevující se ve vysokých rychlostech jednoznačně vnímanou lepší stabilitou a klidem. Došlo především k úpravě spodní hrany předního nárazníku, jež dostala viditelný prvek z uhlíkových kompozitů. Nepřehlédnutelný je také dokonale zpracovaný pevně umístěný spoiler na zádi. Ve srovnání s výsuvným prvkem standardní verze uspořil 500 g, ovšem především má jeho v aerodynamickém tunelu navržený tvar o 2 % menší odpor vzduchu a současně vytváří až o 26 kg větší přítlak. Upravený byl také zadní difuzor, který je stejně jako nástavce prahů vyrobený z uhlíkovými vlákny vyztuženého plastu.
Specificky naladěný podvozek s aktivními tlumiči vzhledem k názvu speciální edice zaujme překvapivým komfortem poskytovaným v běžných podmínkách, stejně jako podmanivostí svého projevu na různých typech silnice. Na trati brněnského Automotodromu automobil ukázal přesnost svých reakcí i odolnost při okruhovém ježdění. Současně předvedl, že není vozem postaveným výhradně pro zajíždění rychlých časů, ale je zaměřen zejména na potěšení svého řidiče. Dokáže se přizpůsobit jeho různým náladám, což u takto výkonných vozů není obvyklé, protože často se do popředí dostává určitá nekompromisnost. V RC F Track Edition vás baví jak jízda čistou stopou, tak dlouhé a táhlé drifty, nebo prostě jen sportovní jízda „na oči“ na běžných silnicích. Ve všech těchto režimech řidiče zásobuje dostatečným množstvím informací, ale přitom nenechává stranou pro Lexus typický komfort a určitou uhlazenost. Právě takto široký repertoár vlastností, včetně schopnosti příjemného každodenního cestování, je silnou stránkou této speciální edice, která by se mohla navíc stát zajímavým sběratelským vozem.
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR
Zážehový, kapalinou chlazený atmosféricky plněný osmiválec do V/90° (2UR-GSE) uložený podélně vpředu; DOHC 4V, Dual VVT-i; elektronické kombinované vstřikování paliva D-4S, přímé i nepřímé; EU6d-Temp; 4969 cm3 (ø 94,0 x 89,5 mm); 12,3:1; 341 kW (464 k)/7100 min-1 a 520 N.m/4800 min-1.
PŘEVODOVKA
Osmistupňová samočinná převodovka s kapalinovým měničem momentu (4,6 – 2,72 – 1,86 – 1,46 – 1,23 – 1,00 – 0,82 – 0,69 – Z 2,18), stálý převod 3,133. Pohon zadních kol, samosvorný diferenciál Torsen.
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a aktivními kapalinovými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; karbon-keramické kotoučové brzdy s vnitřním chlazením,
př./zad. ø 378/343 mm; ABS/ABD, VDC/TC/VDIM; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 10,4 m; ráfky BBS vpředu 9J x 19, vzadu 10J x 19, pneumatiky vpředu 255/35 R 19, vzadu 275/35 R 19.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2730 mm, rozchod kol 1580/1600 mm; d/š/v 4710/ /1845/1390 mm, světlá výška 130 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 340 l; objem palivové nádrže 66 l; hmotnost pohotovostní/celková 1695/2250 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 270 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 4,5 s; spotřeba paliva NEDC 16,5/8,3/11,3 l/100 km; emise CO2 268 g/km.
CENA 3 499 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)