Svezli jsme se
Land Rover Freelander II pro rok 2013
Miloš Hlaváček 23.08.2012 20:32
Představujeme
Značka Land Rover pro novou sezónu znovu mírně omladila svůj základní model Freelander II.
Model Freelander 2, na některých exportních trzích včetně těch severoamerických známý jako LR2, se jako druhá generace lehkého SUV z dílen Land Roveru představil na britském autosalonu v roce 2006. Šlo o druhou verzi typu, jímž tehdy ještě Fordu patřící Land Rover vstoupil do prudce expandujícího segmentu kompaktních SUV a přesně pět let a sedm měsíců nato v britském Halewoodu poblíž Liverpoolu vyrobili Freelander II s pořadovým číslem 300 000. Zatím jediným faceliftem Land Rover Freelander II prošel před dvěmi lety a s tím druhým přichází právě teď. Přináší drobné změny v designu a výbavách a pro vybrané trhy také nový zážehový motor s přeplňováním.
Zvenčí se úpravy zaměřily především na přiblížení vzhledu modelu Freelander 2 ostatním vozům z portfolia modelů značky Land Rover. Přední svítilny mohou být opatřeny bi-xenonovými světlomety a jsou, podobně jako světlomety v zadní části karoserie, osazeny zdroji LED pro obrysové a denní svícení. Změnilo se tvarování masky chladiče a předního nárazníku, který nese výraznější kruhové mlhovky, a jak už to v podobných případech bývá, změnila se též nabídka vzhledů litých kol.
V paletě dostupných odstínů karoserie najdeme tři nové barvy Aintree Green, Havana a Mauritius Blue, přičemž tím výčet modifikací karoserie prakticky končí. Poněkud více se toho odehrálo v interiéru. V něm si všimneme hlavně přepracované středové konzole, jež nyní disponuje dominantním sedmipalcovým dotykovým monitorem, skrze který lze kromě komfortních funkcí ovládat také navigaci nebo špičkovou audiosoustavu Meridián dostupnou ve dvou výkonových verzích. Navíc bude nový Freelander 2 k mání také s jiným tlačítkem elektrické parkovací brzdy a přepracovaným panelem ovládání vyhlášené soustavy Terrain Response přeskupeným do podoby tlačítek, což opticky poněkud „vyčistilo" vzhled spodní části konzole.
Pozornosti by u podruhé modernizovaného Freelanderu 2 neměl uniknout ani zcela nový přístrojový štít, který interiéru celého vozu v porovnání s dosud používaným štítem dodává citelně hodnotnější dojem. Zachovává si analogové ukazatele pouze pro tachometr a otáčkoměr, přičemž prostor mezi nimi zcela opanoval svisle orientovaný pětipalcový, plnobarevný multifunkční displej s vysokým rozlišením. Ten kromě veškerých varovných světel zobrazuje také palivoměr a teploměr chladicí kapaliny, polohu voliče automatické převodovky, aktuální režim Terrain Response, údaje palubního počítače, tempomatu a řadu dalších klíčových informací.
Dále je třeba zmínit také couvací kameru, soustavu plně automatického startování Passive Start nebo hlasově spravovaný systém Say What You See, jenž řidiči umožňuje ovládat rádio, ventilaci, telefon a řadu dalších funkcí hlasovými pokyny. V závislosti na konkrétním trhu se změní také specifikace výbavových stupňů a nabídka pohonných jednotek. Například v domácí Velké Británii v nabídce přibude špičkový výbavový stupeň HSE LUX opatřený specifickými obklady interiéru, čalouněním kůží Windsdor nebo devatenáctipalcovými litými ráfky.
V Evropě se zřejmě v otázce pohonných jednotek nic nezmění, zato pro USA je plánovaná významná premiéra. Dosud používaný zážehový šestiválec s objemem 3,2 l bude nahrazen moderním přeplňovaným čtyřválcem s objemem 2,0 l. Jde o stejný agregát, který koncern Jaguar-Land Rover v současnosti zařazuje do modelů Range Rover Evoque a Jaguar XF. Ve Freelanderu 2 má dosahovat výkonu 179 kW (240 k) při 5500 min-1 a točivého momentu 339 N.m při 3200 min-1. Kombinován bude výhradně s šestistupňovou automatickou převodovkou Aisin AWF21, trvalým pohonem všech kol a zadním diferenciálem Haldex. Svoji premiéru si novinka odbude na nadcházejícím autosalonu v Moskvě.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (2)