Svezli jsme se
Hyundai Tucson IV – Dobrý domácí
Jiří Duchoň 20.01.2021 06:08
Čtvrtá generace typu Tucson patří k nejvyspělejším automobilům segmentu C-SUV. A je si toho vědoma, což je patrné hned od prvního pohledu…
Tucson, představený na začátku loňské zimy, se stal nejdůležitější evropskou novinkou značky Hyundai v celém roce 2020. A to se během loňska automobilce HME podařilo obnovit prakticky celou svoji typovou řadu! Postavení Tucsonu je totiž do značné míry jedinečné, a to zvláště v kulisách České republiky. V polovině prosince jsme dostali první příležitost usednout za volant a novinku krátce vyzkoušet v okolí Prahy.
První Hyundai Tucson stanul v roce 2004 u samotného zrodu kompaktních SUV a bylo to v době, kdy se značce Hyundai říkalo „fast follower“, tedy ten, který rychle dohání. Hyundai se tehdy nesl na vlně rozvoje své přítomnosti v Evropě a USA, nicméně ještě jej čekalo dlouhé období hledání nejen své pozice na trhu, ale také vlastního stylistického jazyka a identity vůbec. Na vzhledu začal systematicky pracovat Thomas Bürkle, jenž přišel z BMW a roku 2006 se stal šéfem oddělení designu v německé centrále Hyundai v Rüsselsheimu. Jednou z jeho prvních prací se stal nástupce prvního Tucsonu, v Evropě prodávaný pod označením ix35, z roku 2009. Znamenal razantní kvalitativní pokrok a Bürkle v něm rozvinul svůj typický, barvami a tvary přírody inspirovaný styl. A tehdy se tento Hyundai vepsal do automobilových dějin České republiky, protože v roce 2011 byla spuštěna jeho výroba v novém nošovickém závodě HMMC (do té doby dočasně vznikal v žilinské továrně Kia). Zatímco ix35 našel v České republice 11 500 zákazníků, vozů třetí generace (už opět pod jménem Tucson) se u nás od chvíle premiéry v roce 2015 zabydlelo více než 19 500. Jedničkou v současnosti samozřejmě zůstává řada i30, každý třetí v České republice nově prodaný Hyundai ale pochází z řady Tucson, jež je zároveň nejprodávanějším vozem třídy C-SUV u nás mezi soukromníky a druhým absolutně. Svůj velký význam mají automobily typu Tucson pro Českou republiku i z hlediska zaměstnanosti či daní, neboť jejich výroba pro trhy evropské i zámořské ze 70procent vytěžuje továrnu v Nošovicích. Dosud jich tam vzniklo na 1,2 milionu, zatímco celosvětově se jich dosud prodalo přes 7 milionů.
Právě slezský závod HMMC se výrazně zapsal do posledních fází vývoje a testování čtvrté generace Tucsonu. To probíhalo nejen v Alpách, Španělsku či Skandinávii, ale také na polygonu Tatry v Kopřivnici. Hyundai Tucson stanul na platformě N3 koncernu Hyundai, představené aktuální generací sedanu Sonata (viz AR 8/’19). Výhodou této základní struktury má být větší flexibilita při vývoji nových vozidel, jejím uplatněním se navíc zvyšuje celková úroveň bezpečnosti, hospodárnosti, výkonových parametrů a jízdních vlastností, ale i designu.
Ten je v případě Tucsonu skutečně nevšední. Z konceptu Vision T, představeného na Los Angeles Motor Show 2019, přebírá sériový Tucson všechny základní rysy, opírající se o bohatě v lomených liniích modelované blatníky s šikmými prolisy v obou párech dveří a dramatické zadní sdružené svítilny, opakující tyto prolisy ve dvou šikmých segmentech na každé straně, propojených průběžnou světelnou lištou. Skutečnou raritou se však stává příď, jejíž většinu zabírá členitá maska, rozvíjející motiv vodíkového Nexa (viz AR 12/’18). Rozmach osvětlovacích zdrojů LED v uplynulých letech uvolnil automobilovým stylistům ruce a přinesl nevšední kreace, ovšem něco podobného zde zatím zřejmě ještě nebylo. Maska nového Tucsonu je osazena na každé straně pěti zdroji LED denního svícení. Díky jejich zrcadlovému povrchu po zhasnutí tyto segmenty zcela splynou s ostatními tvarově podobnými prvky masky, což naživo působí skutečně působivým dojmem, nazývaným autory „andělská křídla“. Potkávací a dálkové světlomety pak jsou poněkud upozaděny a své místo nalezly po stranách nárazníku. Zadní stěrač je decentně skryt ve střešním spoileru, takže nebrání výhledu a nezamrzne.
Základem poháněcích systémů pro nový Tucson jsou zážehové a vznětové čtyřválce 1,6 litru z řady nazývané výrobcem Smartstream. Dodávány jsou v několika výkonových verzích, a navíc v různém stupni elektrifikace včetně mild hybridu a hybridu. Spalovací motory lze kombinovat s manuálními i samočinně řadícími převodovkami a pohonem předních nebo všech kol (viz tabulka technických údajů). Výrobce slibuje nejširší spektrum druhů a kombinací poháněcích ústrojí v daném segmentu, jež na jaře korunuje plug-in hybrid.
Mezigeneračně se nepatrně zvětšily vnější rozměry Tucsonu. V porovnání s předchozí generací je novinka o 20 mm delší, o 15 mm širší a o 10 mm nižší. Rozvor náprav narostl o 10 mm. Cestující na sedadlech vzadu si mohou užívat o 26 mm většího prostoru pro kolena. Objem zavazadlového prostoru se zvětšil o 33 až 107 litrů v závislosti na zvoleném stupni výbavy a pohonu. Výrobce totiž akumulátory elektrifikovaných modelů uložil důmyslně. U mild hybridů s doplňkovým označením 48V je kompaktní 0,44kWh akumulátor umístěn pod podlahou zavazadlového prostoru. V hnacím řetězci mu asistuje integrovaný startér/ /generátor MHSG, spojený s motorem řemenem. Hybridní varianta má svůj 1,49kWh akumulátor vestavěn nikoli pod podlahu, ale pod zadní sedadla, přičemž palivová nádrž je až pod ním. Nezvyklé, avšak z provozních i užitných důvodů vhodné je to u plug-in hybridu. Jeho o poznání rozměrnější 13,8kWh akumulátor je totiž rozdělen na dvě části, jež jsou uložené pod předními sedadly. Hybridnímu i plug-in hybridnímu Tucsonu je vyhrazena šestistupňová samočinná převodovka s kapalinovým měničem momentu, v jejímž tělese je vložen elektromotor.
Zpracování interiéru je výrazně jiné než v případě exteriéru. Uvnitř nový Tucson působí velmi jednoduchým a přehledným dojmem. Vévodí mu zdvojené vodorovné linky, které vedou přes dveřní obklady a sbíhají se až kolem středového panelu. Zajímavostí je, že na palubní desce jsou mezi těmito lištami v celé délce skryty mřížky výdechů ventilace, takže temperovaný vzduch do prostoru pro posádku vystupuje větší plochou, a tedy plynuleji. Fyzické ovladače ze středového panelu zcela zmizely (levnější verze si ale nejspíš tlačítka zachovají). Nahradil je v horní části 10,25palcový dotykový displej a pod ním umístěné dotykové body panelu ovládání ventilace a zkratkových kláves pro rychlé přepínání jednotlivých menu multimediálního systému.
Pracoviště řidiče budí hned po usednutí velmi harmonický dojem. Obvyklá „kaplička“ chybí a nahradil ji druhý 10,25palcový displej. Byli jsme ujištěni, že ani na slunci se nezrcadlí, což jsme však s ohledem na zimní počasí neměli příležitost ověřit. Volant znamenitě padne do ruky a nese na svých ramenech příjemné a logicky rozmístěné fyzické přepínače. Tucsony se samočinně řadícími převodovkami mají krátký panel navazující v přední části na středovou loketní opěru, připomínající svým řešením třeba elektrický Ioniq. Namísto voliče převodovky totiž nese jen tlačítkové přepínání směru jízdy a ve své přední hraně řadu fyzických přepínačů včetně vyhřívání a ventilace sedadel. Výrobce celek označuje pojmem Interspace, vysvětlovaným jako přirozený průnik prostoru, technologií a informací.
Použití N3, „platformy třetí generace“, přineslo řadu asistenčních a bezpečnostních systémů buď dosud známých jen z luxusních produktů prémiových značek, nebo zcela nevídaných. Do druhé kategorie spadá kamerové sledování mrtvých úhlů, zavedené již zmíněným vodíkovým Nexem: po spuštění znamení o změně směru jízdy se do příslušné poloviny přístrojového štítu přenáší živý obraz z kamery umístěné přímo v zrcátku. Nový Tucson je přes vestavěný modem trvale připojen k internetu, což rozšiřuje možnosti rozhraní BlueLink. Přes aplikaci v telefonu lze například vzdáleně hlídat a kontrolovat některé prvky vozu, třeba odemknout zámky nebo do navigace pohodlně odeslat na mobilním telefonu vybranou trasu jízdy. Zadáváte-li trasu z vozu, její parametry se nepočítají na palubě, ale výkonnými systémy v cloudu, takže lze zohlednit daleko více parametrů a okolností než přímo z automobilu.
Tucson oficiálně vstoupil do prodejů s prvním prosincovým dnem loňského roku. K mání je v široké škále motorizací, výbav a vzhledů, včetně variant s kontrastním zbarvením střechy (nedostupným pro vozy s panoramatickým střešním oknem). Vůz na snímcích je lakován novým odstínem Teal, jemuž je přizpůsobeno i jedno ze tří dostupných provedení interiéru s příjemným textilním pásem v palubní desce a dveřích. Jak jsme se během prvních jízd přesvědčili, nový Hyundai Tucson představuje novou kvalitu, díky níž v mnoha ohledech přesahuje hranice své velikostní i cenové kategorie. Nabízí originální, ale promyšlený design, jakož i útulný a harmonický interiér s pohodlnými a rozměrnými sedadly. Nastavení podvozku (na přání navíc poprvé dostupného s adaptivními tlumiči) je příjemným kompromisem mezi komfortem a přesnými reakcemi při dynamické jízdě. Všimli jsme si rovněž kvalitní izolace interiéru od ruchů od pneumatik a vody rozstřikované v podbězích, v čemž dosud Korejští trochu pokulhávali. Hyundai Tucson čtvrté generace je do detailu promyšleným produktem, na nějž bude konkurence hledat odpověď jen obtížně.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený zážehový čtyřválec Gamma (1.6 T-GDi) nebo vznětový čtyřválec (1.6 CRDi), přeplňování výfukovým turbodmychadlem (pro CRDi VGT), uložený vpředu napříč; DOHC 4V, plynule proměnné časování všech ventilů D-CVVT (zážehové); elektronické přímé vstřikování; EU6d;
a) 1.6 T-GDI: 1598 cm3 (ø 75,6 x 89,0 mm); 10,5:1; 110 kW (150 k) a 250 N.m/1500–4000 min-1;
b) 1.6 T-GDI 48V 150: viz výše, ale mild hybridní systém s MHSG a Li-Pol akumulátorem 0,44 kWh;
c) 1.6 T-GDI 48V 180: viz b), ale 132 kW (180 k) a 265 N.m/1500–4500 min-1; d) 1.6 CRDi: 1598 cm3 (ø 77,0 x 85,8 mm); 15,9:1; 85 kW (115 k) a 280 N.m/1500–2750 min-1;
e) 1.6 CRDi 48V: viz výše, ale 100 kW (136 k) a 320 N.m/2000–2250 min-1;
f) 1.6 T-GDI HEV: viz a), ale hybridní systém s Li-Pol akumulátorem 270 V/1,49 kWh; kombinovaný výkon 169 kW (230 k), 265 N.m/ /1500–4500 min-1, elektromotor 264 N.m/0–1600 min-1;
g) 1.6 T-GDI PHEV: viz f), ale plug-in hybridní systém s Li-Pol akumulátorem 360 V/13,8 kWh; kombinovaný výkon 195 kW (265 k), 265 N.m/1500–4500 min-1, elektromotor 304 N.m/0–2100 min-1;
Převodné ústrojí
Šestistupňová manuální převodovka (a+b+c/d) 3,769/3,769–2,120/ /2,040–1,323/1,294–0,976/0,951–0,778/0,723–0,633/0,569–Z 3,727/ /3,583), pro b+c) na přání a) pro e) standardně sedmistupňová dvouspojková DCT (b+c+e) 3,929–2,318–1,957–1,023–0,778–0,837
–0,681–Z 5,304), pro HEV a PHEV šestistupňová samočinná s kapalinovým měničem momentu (f+g) 4,639–2,826–1,841–1,386–1,000–0,772–3,385), stálý převod (v pořadí motorů, v závorce AT) 4,467/4,467 (4,929–3,632)/4,467 (4,929–3,632)/4,333/(4,929–3,632)/(3,320)/(3,320); pohon předních kol, pro a+c+e+f) na přání, pro g) standardně elektronicky řízený pohon všech kol.
Podvozek
Samonosná ocelová karoserie; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; vinuté pružiny, teleskopické tlumiče, na přání adaptivní; příčné zkrutné stabilizátory; provozní brzdy kapalinové kotoučové, vpředu s vnitřním chlazením
ø 291 mm, vzadu plné kotouče ø 302 mm, ESC/ASR/ABS/EBD, hřebenové řízení s elektrickým posilovačem na hřebenové tyči (pro a+d) na sloupku volantu), počet otáček volantu mezi krajními rejdy 2,41 (pro a+d) 2,54), stopový poloměr otáčení 5,46 m; pneumatiky 215/65 R 17, 235/55 R 18 nebo 235/50 R 19.
Rozměry a hmotnosti (v pořadí motorů, zákl. převodovka)
Rozvor náprav 2680 mm, rozchod kol vpředu 1615–1630 mm, vzadu 1622–1637 mm (podle rozměru kol), d/š/v 4500/1865/1651 mm, světlá výška 170 mm; objem zavazadlového prostoru VDA min. 620/577/577/ /598/546/558/616, max. 1799/1756/1756/1777/1725/1795/1737 l; hmotnost pohotovostní od 1425/1463/1463/1477/1531/1564/1818, celková 2050/2065/2065/2105/2140/2175/2415 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného 750, brzděného 1650 (pro d) 1950) kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce, v pořadí motorů, zákl. převodovka)
Nejvyšší rychlost 189/189/205/175/180/193/190 km/h, zrychlení
0–100 km/h za 10,3/10,3/9,4/12,1/11,4/8,0/8,6 s, kombinovaná spotřeba paliva WLTP od 6,6/6,5/6,4/5,2/5,2/5,5/N.A l/100 km, emise CO2 kombinované WLTP od 149,8/146,8/145,3/136,5/136,9/125/N.A.
Cena od 529 990 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)