Svezli jsme se
HTT Pléthore LC-750 - Bomba z Québecu
Tom Hyan 30.06.2010 00:38
Představujeme
Poprvé jsem spatřil nový kanadský supersport na malém autosalonu, uspořádaném při aukci sběratelských vozidel arrett-Jackson v Arizoně…
Přiznám se, že i když se o automobily zajímám, o projektu Pléthore jsem nevěděl nic. Můj zájem však vzbudil pozornost a za chvíli jsem hovořil s Carlem Descoteauxem, jedním ze zakladatelů a vlastníků společnosti HTT Technologies, Inc., ze St.Eustache v Québecu, která stojí za iniciativou The First Canadian Supercar, tedy prvního kanadského supersportovního vozu. Carl Descoteaux mě překvapil sdělením, že na projektu pracují téměř deset let, první prototyp Locus (firma byla založena jako Locus Technologies před deseti lety) se objevil v roce 2002, další vývoj trval až do 19.ledna 2007, kdy se nový model Pléthore představil na Montreal International Auto Show. Pohonnou jednotkou, uloženou podélně před zadní nápravou, je upravený osmiválec General Motors (blok LS7 nebo LS9); šestistupňovou manuální převodovku dodává Tremec; na přání je polosamočinná s řazením páčkami pod volantem ve stylu F1. Po letošní expoici na autosalonu v Torontu (Toronto Auto Show) byly zahájeny dodávky, už v lednu bylo prodáno pět z osmi kousků naplánovaných do letošní produkce. Evropanům se má HTT Pléthore LC 750 představit na jaře na prestižní výstavě Top Marques v Monte Carlu. Výrobní série bude omezena na sto automobilů, zhotovených na základě individuálních objednávek.
Na první pohled je zřejmé, že se tvůrcům vozu zalíbilo třímístné uspořádání ve stylu McLarenu F1, které se kromě toho v minulosti objevilo pouze na designerských studiích (např. Pininfarina/Ferrari 365P Tre Posti z Pařížského autosalonu 1966 nebo Ghia/Ford Coins z Ženevy 1974). Do kokpitu se vstupuje vzhůru vpřed hydraulicky výklopnými dveřmi (dálkové ovládání); tři sedadla jsou vedle sebe, předsunuté řidičovo uprostřed. Interiér je dostatečně prostorný pro řidiče a dva cestující až do výšky postavy 190 cm; nechybějí v něm obvyklé dnešní prvky jako elektrické otevírání bočních okenních skel, klimatizace, tempomat, audioaparatura HiFi se sedmi reproduktory a přehrávačem CD, nastavitelný volant (manuálně), dvě kamery místo vnitřního zpětného zrcátka (z kokpitu není dozadu opravdu nic vidět přes motorovou přepážku), couvací kamera, kožené čalounění atd. Vnější zpětná zrcátka jsou vyhřívaná a elektricky nastavitelná.
Podvozek vychází ze závodních vozů, je elektricky nastavitelný s elektronickými aktivními tlumiči a velkými kotoučovými brzdami; na přání jsou brzdy i ráfky devatenáctipalcových, resp. dvacetipalcových kol z uhlíkových kompozitů, případně keramické kotouče brzd. „Nejsem inženýr, jsem elektrikář,“ říká Luc Chartrand (50), konstruktér, zakladatel a spolumajitel původní společnosti Locus Technologies, založené v roce 2000 pro vývoj supersportovního vozu, „ale chci ještě vytvořit vrtulník, to je moje další vášeň!“ Uvidíme, možná po stokusové sérii Pléthore! Chartrand vystudoval elektroniku, stal se pilotem a pracoval v leteckém průmyslu, kde přišel do styku s kompozitními materiály. V roce 1989 se vrhl na automobily, závodil se stock cars i na motokárách, věnoval se tuningu a stavěl repliky sportovních vozů včetně Ferrari a Lamborghini. V roce 2003 spolupracoval na úpravě Indy Caru pro kanadského závodníka Alexe Taglianiho, ale pokračoval také ve vývoji prototypu Locus Pléthore. Od počátku byl spoluvlastníkem firmy, která změnila jméno na HTT Technologies, také vystudovaný zubař a úspěšný obchodník Carl Descoteaux z Montrealu, jenž je také automobilovým nadšencem. Třetím do party se stal Sébastien Forest, od roku 2006 ředitel (CEO) HTT Technologies, která svou zkratku zprvu vysvětlovala jako High Tech Toy, ale nyní se kloní spíše k High Transformation Transport.
Samozřejmě využili osvědčených dílů, hlavně osmiválců z nejvýkonnějších verzí Chevroletu Corvette a manuálních převodovek Tremec. Přeplňování turbodmychadly má zvýšit výkony motorů až na 956 kW (1300 k), ale i v atmosférické verzi 551 kW (750 k) uhání Pléthore rychlostí až 340 km/h a jeho měrný výkon kolem 1,5 kg/k je zárukou neobyčejné dynamiky. Vozy vznikají v dílnách na autodromu St.Eustache u Montrealu; při odebrání v továrně činí cena 395 000 kaadských dolarů za kus. Společnost HTT Technologies se také ohlíží po strategickém partnerovi, protože by ráda v souladu s dnešním trendem připravila ekologickou verzi s alternativní pohonnou jednotkou.
Zdroj: Automobil 05/10
Autor: Tom Hyan