Svezli jsme se
General Motors EN-V - Na 2 kolech
-JV- 01.12.2010 00:57
Představujeme
Koncept EN-V by se mohl stát řešením dopravních potíží center světových metropolí...
General Motors na výstavě EXPO 2010 v Šanghaji představil trojici vozítek se souhrnným označením EN-V. Konstruktéři trojjediného stroje EN V snad nemohli místo premiéry zvolit lépe, neboť Šanghaj se nyní vyznačuje v celosvětovém měřítku vůbec největším počtem obyvatel žijících přímo v centru města. Pokud tam dvacet milionů lidí ráno vyrazí do práce, provoz pochopitelně kolabuje. Na vzniku vozítek EN V se podílel čínský partner SAIC (Shanghai Automotive Industry Corp.), který vlastní společný podnik s General Motors pro výrobu automobilů v Číně. Obě společnosti ve spolupráci s firmou Segway připravují řešení EN V, protože podle výzkumů by v roce 2030 mělo žít šedesát procent světové populace právě ve městech...
Stroje EN-V (Electric Networked-Vehicle), tedy elektronicky připojené vozidlo, mají pouze dvě kola, elektrický pohon a dvě sedadla. Trojice vystavených prototypů nesla jména Jiao (pýcha), Miao (kouzlo) a Xiao (smích) a má za úkol představit nové dimenze v oblastech městské přepravy, ekologie a komunikace. Na parkovacím místě pro jeden osobní vůz zaparkuje až pět EN V. Napájejí je akumulátory Li Ion, jež umožňují dojezd cca 40 kilometrů, čas potřebný k obnovení jejich energie dosud není znám, ale lze je dobíjet z běžné domácí sítě. Provoz EN-V neprodukuje žádné emise a v případě většího rozšíření (při výrobě elektrické energie čistou cestou) by skutečně mohl příspět k omezení závislosti individuální dopravy na fosilních palivech. Pohotovostní hmotnost vozíků s délkou do 1,5 m je asi 500 kilogramů. Pod design verze Jiao se podepsalo evropské středisko GM Design, Miao připravili v kalifornském studiu GM Advanced Design a Xiao vyvinula australská divize GM Holden.
Díky vestavěné navigační soustavě GPS a komunikačnímu rozhraní pro vyhodnocování
kontaktů mezi jednotlivými vozidly má být EN-V schopen samočinně vyhledávat provozně ideální trasy, směřující k rychlému a bezpečnému dosažení cíle; kamery a čidla budou reagovat na aktuální dopravní situaci a předcházet tím nehodám. Přes použití jediné nápravy a složitého vyvažovacího mechanismu EN-V zastaví na kratší dráze než běžný automobil. Vozidla jsou ovládána plně elektronicky, a to buď pokyny řidiče, anebo zcela automaticky. Připomeňme, že koncern General Motors v této oblasti dlouhodobě spolupracuje se studenty pensylvánské univerzity Carnegie Mellon a již před třemi lety společně představili prototyp The Boss (Chevrolet Tahoe), schopný automatizovaného provozu bez řidiče na základě údajů z většího množství čidel.
Zdroj: Automobil 10/10
Autor: -JD-