Svezli jsme se
Fisker Ocean One – Rekordman
Jiří Duchoň 11.06.2024 02:12
Foto: Jiří Duchoň
V Dánsku narozený Američan Henrik Fisker v Rakousku spustil výrobu svého elektromobilu pro celý svět. Převratný je nejen svojí koncepcí a originálními detaily, ale také dojezdem.
Henrik Fisker se narodil roku 1963 v dánském Allerødu a na univerzitě ve švýcarském Vevey absolvoval studium průmyslového designu. V roce 1989 nastoupil u BMW a jeho prvním projektem byl paradoxně elektromobil E1. Pak se podílel na vzhledu X5, prvního SUV BMW, a do malosériové výroby dovedl roadster Z8. Roku 2001 přestoupil k Fordu, kde sloužil jako šéfdesignér značky Aston Martin a během čtyř let navrhl typy DB9 a V8 Vantage (ačkoli jeho předchůdce Ian Callum tvrdí, že to tak nebylo). Následovaly soukromé projekty korunované založením firmy Fisker Automotive (2007–2013), produkující ve finském Valmetu v omezených počtech plug-in hybridní sportovní sedany Karma.
Foto: Jiří Duchoň
Henrik s tímto projektem výrazně předběhl Elona Muska a jeho Teslu Model S, ale nebyl schopen zajistit spolehlivost ani odbyt. Zbankrotoval a v roce 2016 založil společnost Fisker Inc. Jejím prvním produktem se stal elektrický hatchback Fisker Ocean, jenž vstoupil do sériové výroby na linkách rakouské automobilky Magna Steyr počátkem loňského roku. Test jednoho z prototypů zaváděcí edice Ocean One jsme vám představili již loni (viz AR 1/’23; pro technické specifikace a celý příběh odkazujeme tam), přičemž v září jsme si jeden z již sériových vozů mohli důkladně vyzkoušet při velkých zkouškách Car of the Year (COTY) v Dánsku. První dojem. Usedáme do vozu, na jehož digitálním přístrojovém panelu svítí nabití akumulátoru jen na 32 %. Ovšem dojezd přitom ukazuje 207 km, tedy skoro tolik, co řada „normálních“ elektromobilů při plném nabití. Důvodem je zástavba speciálního lithium-nikl-mangan-kobaltového akumulátoru (Li-NMC) firmy CATL s impozantní celkovou/využitelnou kapacitou 113/107 kWh – tomu ovšem odpovídá též pohotovostní hmotnost: v technickém průkazu v rakouském Grazu registrovaného vozidla na snímcích jsme četli 2433 kg. Tím Fisker daleko za sebou zanechává kompletní evropskou konkurenci i Teslu a dosahuje na úroveň Lucidu Air (další americký hráč, viz AR 12/’23) a sliby čínských značek (suroviny mají, know-how jsme jim již dodali…). Celá částečně posuvná skleněná střecha je pokryta solárními panely, jež mají v oblastech s intenzivním slunečním svitem generovat energii na 1500 kilometrů za rok. Efektní je rovněž elektricky spouštěné sklo v zadní výklopné stěně. Je mimochodem velmi úzké, takže pro výhled vzad s potěšením využijete soustavy kamery a digitálního středového zpětného zrcátka.
Zaváděcí edici Fisker Ocean One pohánějí elektromotory na obou nápravách s celkovým výkonem 349 kW (475 k) a točivým momentem 696 N.m. Nabíjet lze výkonem až 175 kW při využití stejnosměrného proudu, při využití proudu střídavého ovšem překvapí jen 7,4 kW. Nejvyšší rychlost tohoto elektromobilu činí 205 km/h a zrychlení z klidu na 100 km/h proběhne za rovné 4 s. A dojezd na jedno nabití? Podle certifikace WLTP v kombinovaném provozu 710 km, což je hodnota nevídaná.
Foto: Jiří Duchoň
Impozantní automobil nabízí až brutální zrychlení, znamenitou ovladatelnost a příkladnou stabilitu, čemuž bohužel neodpovídá tvarování sedadel, jež jsou prakticky bez boční opory. Zároveň jsou však pohodlná a zajistí komfortní cestování i na delší vzdálenosti bez obav z omezení prostoru. Ovladače jsou robustní a řízení přímé, ale třeba střední část palubní desky je polepená jen tenkým papírem. Vysoký středový displej nabízí přehledné ovládání všech komfortních a asistenčních prvků, ale klaviatura s fyzickými přepínači pod ním se při dotyku hýbe a vrže. Kvalita zpracování není ani po náběhu sériové výroby uspokojivá, občas třeba nebylo možné zevnitř otevřít dveře u řidiče. Ve své podstatě je však Fisker Ocean One automobilem, jenž svými provozními vlastnostmi ukazuje suverénně vztyčený prostředníček všem ostatním.
Foto: Jiří DuchoňZkoušky Tannistesten 2023
Losí test
Na letišti v Sindalu jsme zkoušeli Fisker Ocean One s pneumatikami Bridgestone Potenza o rozměru 255/45 R22. Při nájezdu z rychlosti 66 km/h jsme zaznamenali větší boční náklony a při návratu do jízdního pruhu pak až panický zásah stabilizačního systému, nicméně vůz projel tratí bezpečně. Dojem velmi měkkého podvozku podtrhl nájezd do vyhýbacího manévru z rychlosti 71 km/h, kdy se Fisker vysloveně rozkolébal, ale precizně vedené zásahy ESP jej tratí bezpečně provedly. 73 km/h již bylo na vůz příliš a v nedotáčivém smyku kužely vytyčenou trasu opustil. Následoval ještě jeden pokus, a to ze 75 km/h, ale zázrak se nekonal a nedotáčivost opět vozidlo vyvedla z trati. A ještě jedna zajímavost: po zásazích bezpečnostních systémů zůstaly zablokované dveře na straně řidiče.
Brzdění při couvání
Pro zkoušku autonomního brzdění při couvání na figurínu caparta na odrážedle nám Fisker Ocean One uvolněn nebyl.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)