Svezli jsme se
FIAT FULLBACK – Do práce!
Petr Hanke 27.10.2016 06:28
Svezli jsme se
Fullback není prvním pick-upem Fiat, je ale největší. V žilách mu koluje japonská krev.
Segment robustních terénních pick-upů je v Evropě a na Blízkém východě stále velmi oblíbenou skupinou automobilů. I proto se koncern FCA rozhodl do něj vstoupit v rámci značky Fiat Professional, zaměřené na užitkové automobily, Fullback měl premiéru na podzim loňského roku na autosalonu v Dubaji. Po malých pick-upech Fiat Fiorino a Strada jde o první typ automobilky s otevřenou ložnou plochou dané velikosti. Stejně jako u ostatních užitkových modelů, i v tomto případě se Fiat Professional rozhodl pro spolupráci se strategickým partnerem. Fullback je především opticky přepracovaným Mitsubishi L200. Oba vozy od sebe odlišují zejména provedení masky chladiče a loga na středech kol a na volantu. Pro bližší popis Fiatu Fullback proto můžeme odkázat na článek v Automobilu 4/2015, představující zmiňovaný japonský vůz. Jeho základem je robustní žebřinový rám s tuhou zadní nápravou a nezávislým zavěšením předních kol.
Fullback je k dispozici s celohliníkovým vznětovým přeplňovaným čtyřválcem 2442 cm3, nabízeným podle verze s dvojicí výkonů uvedených v tabulce. Slabší provedení se kombinuje výhradně s šestistupňovou přímo řazenou převodovkou a jednodušeji řešeným připojitelným pohonem všech kol (Mitsubishi Easy Select). Tento systém nabízí tři možnosti volby: pohon zadních kol, všech kol a redukovaný převod pro režim 4x4. Výkonnější verze může být spojena s manuální převodovkou, nebo na přání s pětistupňovou samočinnou skříní. Standardem je vyspělejší verze systému 4x4 (Mitsubishi Super Select II) vybavená mezinápravovým samosvorným diferenciálem Torsen (režimy: zadní pohon, 4x4, 4x4 s uzavřeným diferenciálem, 4x4 s redukcí). Pohon všech kol lze v obou případech přiřadit do rychlosti 100 km/h. K dispozici je závěr zadního diferenciálu. Fullback je nabízen se dvěma typy karoserií.
Základní Extended Cab s jedním párem dveří má interiér s omezenějším prostorem na zadních sedadlech. Kladem je ložná plocha s délkou 1850 mm. Provedení Double Cab má čtveřici dveří a komfortnější plnohodnotná zadní sedadla. V tomto případě má ložná plocha délku 1520 mm. Krátkodobému testu jsme podrobili vrcholné provedení Fullback Double Cab se silnějším motorem, samočinnou převodovkou a celou řadou doplňků. Automobil se světlou výškou 235 mm a brodivostí 600 mm se na silnici snadno ovládá, nicméně jeho „robustní“ konstrukce se projevuje například omezenějším komfortem na krátkých nerovnostech při jízdě s prázdným vozem. Po jeho vytížení alespoň na polovinu nosnosti 1035 kg se automobil citelně zklidní. Jeho silné stránky se projeví v terénu, kde robustní konstrukce umožňuje snadné překonávání terénních nerovností. Občasné „škrtnutí“ podvozku automobilu neublíží a je zřejmé, že jde o vůz, který je schopný v nejnáročnějších podmínkách fungovat trvale (na rozdíl od moderních vozů SUV). Ceny základních verzí jsou uvedené v tabulce, doplňme, že za výkonnější motor a lepší pohon všech kol se připlácí 54 tisíc korun, samočinná převodovka stojí 35 tisíc korun.
Převzato z časopisu