Svezli jsme se
DS 3 E-Tense – Elektrická optimalizace
Lukáš Dittrich 17.04.2023 02:32
Foto: DS Automobiles
Malý crossover DS 3 vstoupil do roku 2023 s pozměněným označením, novým designem, a především se zcela novou technikou elektrické varianty E-Tense.
V roce 2019 dorazil malý francouzský crossover na český trh jako DS 3 Crossback (viz AR 4/’19). Od začátku bylo k dispozici kromě zážehových a vznětových motorů také elektrické provedení E-Tense. Zejména ve světě elektromobilů jde vývoj velmi rychle kupředu, a proto se výrobce v rámci aktuálního faceliftu zaměřil primárně právě na DS 3 E-Tense. K tomu ovšem přibalil i drobnější úpravy karoserie a interiéru, jež se týkají všech modelů bez ohledu na motor.
Foto: DS Automobiles
Modernizaci nakonec podtrhuje i změna označení, z nějž zmizelo slovo „Crossback“. Oproti minulosti dostal typ DS 3 standardně diodové světlomety. Tento detail znamená i snížení produkce emisí CO2 o 1 g/km a v případě elektrického modelu E-Tense dojezd delší o 4 km. Novinkou v nabídce jsou adaptivní matricové světlomety DS Matrix LED Vision.
Obměněna byla paleta dostupných kol. K dispozici jsou také černé osmnáctipalcové ráfky Toulouse s aerodynamickým designem; tyto disky jsou užší. Obouvají pneumatiky o rozměru 195/60 R18, zatímco jiné mají pneumatiky 215/55 R18. Důvodem je snížení valivého odporu. V případě volby těchto ráfků dochází také ke snížení světlé výšky podvozku o 10 mm. Interiér získal po modernizaci lepší materiály, nový volant a kvalitnější infotainment s dotykovým displejem (10,3“) umístěným na palubní desce.
U spalovacích modelů DS 3 k žádným zásadním technickým změnám nedošlo. V nabídce zůstává zážehový tříválec 1.2 PureTech dostupný ve verzích o výkonu 74 a 96 kW (100 a 130 k). Slabší z této dvojice lze pořídit s manuální převodovkou, silnější je spojen s osmistupňovou samočinnou. Typ DS 3 je v dnešní době trochu překvapivě dostupný rovněž se vznětovým agregátem. I ten v nabídce zůstává, zájem ze strany zákazníků o toto provedení je ale minimální. Alternativou pak je elektrické DS 3 E-Tense, jehož se naopak týkají zásadní technické změny.
Foto: DS Automobiles
Vůz nově disponuje výkonem 115 kW (156 k), což představuje nárůst o 15 kW (20 k). Nepatrně byla zvýšena také kapacita trakčního akumulátoru, jenž nabízí 54 kWh (+4 kWh). Jenže fakticky nejde jen o nějaké softwarové úpravy nebo vylepšení termomanagementu. Elektromotor je zcela nový, a to samé platí o akumulátoru. Stejná technika se postupem času objeví u dalších typů koncernu Stellantis. Jedním z nich je například čerstvě vyhlášený evropský Vůz roku 2023 Jeep Avenger.
Původní elektromotor dodávala společnost Continental. Částečně byl vyráběn v Číně a kompletován ve Francii. Nová hnací jednotka pochází ze spolupráce koncernu Stellantis se společností Nidec. Devadesát procent dodavatelů je z Evropy a motor se vyrábí v Trémery ve Francii. Za pozornost stojí i elektromotor samotný. Je to totiž takzvaný „hybridní synchronní elektromotor“, který kombinuje princip fungování synchronního elektromotoru s principem fungování motoru reluktančního. V praxi jde o to, že při nižších otáčkách je více využíván efekt permanentních magnetů v rotoru, zatímco v těch vysokých se více projevuje princip reluktančního elektromotoru. Výsledkem je lepší účinnost napříč celým spektrem otáček. Tento typ elektromotoru využívá například Tesla a dříve ho používalo i BMW v typu i3.
Foto: DS Automobiles
Druhou zásadní novinkou jsou akumulátory. Fyzická velikost se nezměnila, jinak je ale nové kompletně všechno. Především jde o články dodávané společností CATL, jež mají nové složení. Konkrétně jde o typ NMC811 obsahující 80 % niklu, 10 % manganu a 10 % kobaltu. Původní články měly složení NMC622 (60/20/20). Udávaná kapacita tak byla zvýšena z 50 na 54 kWh, respektive v případě té využitelné došlo k navýšení z 46,3 kWh na 51,0 kWh. Pro zajímavost, značka DS ve svých materiálech udává i cenu akumulátoru. V přepočtu to je 441 tisíc korun s DPH.
Kombinací všech změn provedených u elektrického provedení byl zvýšen udávaný dojezd z 341 na 404 km. Vyšší kapacita akumulátoru přinesla 34 km, účinnější elektromotor 19 km a další opatření zahrnující aerodynamiku nebo nižší valivý odpor znamenají dalších 10 km. Výrobce zároveň lehce upravil nabíjecí křivku tak, aby se doby nabíjení navzdory zvýšené kapacitě nezměnily. Stejně jako dříve systém pracuje s 400V architekturou a u DC nabíjecích stanic zvládne až 100 kW. Z 10 na 80 % je možné vůz dobít za půl hodiny.
Foto: DS Automobiles
Právě elektrická varianta E-Tense se na silnicích v okolí Valencie, a především v městě samotném, ukázala jako nejpříjemnější. Dynamika sice navzdory vyššímu výkonu zůstala v podstatě stejná, ale pro běžnou jízdu bohatě stačí. Tichý provoz s nulovými vibracemi dobře koresponduje s luxusně pojatým interiérem. Pochvalu zaslouží podvozek. Je přiměřeně tuhý, ale stále velmi pohodlný.
Modernizované DS 3 lze aktuálně objednat už také u českých prodejců. Elektrické DS 3 E-Tense příští rok doplní rovněž větší elektromobil DS 4 E-Tense a současně má automobilka v plánu pro rok 2024 i odhalení ještě jednoho nového vozu, ovšem postaveného na zcela nové platformě, vyvinuté už výhradně pro elektromobily.
Technické údaje
Poháněcí soustava
Hybridní synchronní elektromotor s permanentními magnety uložený vpředu napříč; 115 kW (156 k) a 260 N.m; akumulátor CATL s články NMC811, 102 článků, 17 modulů, kapacita instalovaná/využitelná 54/51 kWh; jednostupňový redukční převod. Pohon předních kol.
Foto: DS Automobiles
Podvozek
Pětidveřová pětimístná samonosná karoserie s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná trojúhelníková ramena a vzpěry MacPherson, vzadu tuhá náprava příčně ustavená Panhardskou tyčí; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; dvouokruhová kapalinová brzdová soustava s kotoučovými brzdami, vpředu s vnitřním chlazením, ø př./zad. 302/268 mm; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2558 mm, d/š/v 4118/1791/1534 mm, rozchod kol 1548/1557 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 350–1050 l; hmotnost pohotovostní/celková 1550/2008 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 150 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 9,0 s, spotřeba elektřiny WLTP kombinace 12,6 kWh/100 km, emise CO2 0 g/km, dojezd (WLTP) 404 km.
Cena od 1 150 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)