Svezli jsme se
Connaught type D - Hybridní sporťák
Tom Hyan 24.05.2006 00:00
|
Connaught Motor Company nelze označit pouze za dalšího anglického malovýrobce sportovních vozů, s nimiž se opět v posledních letech doslova roztrhl pytel. Tato znovuzrozená značka totiž vyvinula velmi zajímavý automobil nejen svým designem, ale především technikou. Jde o praktické čtyřmístné kupé, jež se charakterem i délkou 4,25 m vymyká automobilům dostupným na trhu. Connaught říká, že jeho modely lze používat pro každodenní jízdu, stejně jako pro track days na závodním okruhu. Automobil s osobitými liniemi se vyznačuje pečlivým zpracováním všech detailů, nechybí mu ani slušný zavazadlový prostor o objemu 380 l.
Connaught stejně jako Lotus, Noble a další ctí zásadu, že odpovídající dynamika se dosahuje pomocí nízké hmotnosti. Nosný rám z nerezavějící oceli je proto doplněn kompozitovými a hliníkovými panely karoserie, Connaught Type-D se vyznačuje optimálním rozložením hmotnosti mezi nápravy, což je zárukou podmanivých jízdních vlastností. Přestože největší pozornost směřuje k připravované hybridní verzi Type-D h, která se začne prodávat koncem roku, automobilka už zahájila prodej limitované stokusové série klasického modelu Type-D gt, označené Syracuse Edition podle vítězství Tonyho Brookse na Velké ceně Syrakus v Itálii roku 1955. O pohon tohoto typu se stará vlastními silami vyvinutý desetiválec s úzkým úhlem rozevřením válců jen 22,5° a sníženým objemem na 2,0 l, jenž s pomocí kompresoru nabízí výkon 223 kW (303 k), takže nízká hmotnost pouhých 950 kg je zárukou nadstandardní dynamiky, reprezentované například zrychlením na sto za méně než 5 sekund a největší rychlostí 273 km/h.
Vraťme se však k připravované hybridní verzi. Půjde o sériové hybridní pohonné ústrojí, kde elektromotor plní především doplňkovou a podpůrnou funkci k atmosféricky plněnému desetiválci stejné koncepce jako u Type-D gt, ale s objemem 2,11 l. Motor má keramická dna pístů a dokonce dvojitý chladicí okruh. Pro rychlé ohřátí je nejdříve chlazena pouze hlava válců, pak se připojí druhý chladicí okruh pro blok válců, přičemž systém je vybaven elektrickým vodním čerpadlem, jež se zapíná pouze v případě potřeby. Úzký úhel rozevření válců dovoluje využití jen dvouventilové techniky, ovšem s proměnným časováním. Motor s vysokým kompresním poměrem 13,5:1 je vybaven pro rychlou reakci též samostatnými škrticími klapkami pro každý válec. Zmiňovaný elektromotor od firmy Lynch je spojen s klikovým hřídelem na čelní straně motoru variabilním převodným ústrojím. Vysoký točivý moment elektromotoru již od nejnižších otáček vhodně doplňuje vysokootáčkovou charakteristiku zážehového desetiválce. Převodový mechanismus slouží k tomu, aby udržoval otáčky elektromotoru vždy na optimálních hodnotách z hlediska účinnosti celého systému.
Elektromotor slouží při zpomalování i jindy v případě potřeby jako alternátor, který dobíjí vysokokapacitní akumulátory se schopností rychle pojmout a posléze v případě potřeby opět rychle vydat značné množství elektrické energie. Při stání na křižovatkách dochází k samočinnému vypnutí spalovacího motoru, což spoří palivo, při stlačení spojkového pedálu zajistí elektromotor spuštění motoru. I v okamžicích, kdy neběží motor V10, funguje díky elektrické síti 48 V vnitřní klimatizace s elektrickým kompresorem. Řidič může volit jeden ze tří režimů jízdy. Běžný je kompromisem mezi ekonomickým módem, maximalizujícím rekuperaci kinetické energie, a sportovním režimem, zaměřeným na největší možnou asistenci spalovacímu motoru elektromotorem. Po volbě sportovního režimu dojde též k otevření klapek v sání a výfuku, čímž automobil získá mnohem sportovnější zvuk. Tim Bishop, který je šéfem Connaughtu a mj. pracoval jako aktivní konzultant také u značky Tatra (počátkem devadesátých let upravil Tatru 613 pro britský trh), k této proměně říká: „Zní to jako monopost formule 1 v polovičním zatížení.“ Přirozeně má na mysli loňské desetiválcové vozy.
Celkový výkon pohonného ústrojí hybridu je 119 kW (162 k)/6000 min-1 a točivý moment dosahuje 192 N.m v širokém rozmezí od 1000 (díky elektromotoru) do 6000 min-1. Ve spojení s již zmiňovanou nízkou hmotností, která činí v případě hybridního modelu ještě lepších 850 kg (podobně jako u Lotusu Elise), zrychluje Connaught Type-D h na sto za 6,5 s a dosahuje 224 km/h. Ve srovnání s podobně výkonnými vozy se přitom může pochlubit o 30 % nižší spotřebou paliva, která má v kombinovaném režimu EU hodnotu 6,8 l/100 km. Connaught Type-D h je nejen z technického hlediska velmi zajímavým vozem. Jedná se o automobil, který slibuje při zachování obstojné praktičnosti podmanivé svezení při rozumných provozních nákladech a s jedinečnou zvukovou a pocitovou kulisou, jakou dokáže vytvořit pouze desetiválec. Hybridní projekt Connaught se představil na Festivalu rychlosti 2004 v Goodwoodu a do dvou let bylo dokončeno sériové provedení. CONNAUGHT TYPE-D - STRUČNÉ TECHNICKÉ ÚDAJE Sportovní dvoudveřové kupé 2 + 2 s motorem V10 umístěným podélně vpředu, ale posunutým co nejvíce vzad, a s pohonem zadních kol; Type-D h navíc s elektromotorem pro hybridní pohon. MOTOR a) Type-D h: sériové hybridní ústrojí pohonu s kapalinou chlazeným zážehovým vidlicovým desetiválcem do úzkého V/22,5° a s elektromotorem Lynch (napětí v síti 48 V); DOHC 2V, proměnné časování VVT; blok motoru i hlavy válců z hliníkové slitiny, dvouokruhový chladicí systém; elektronická řídicí jednotka vstřikování a zapalování paliva; 2110 cm3; 13,5:1, 119 kW (162 k)/6000 min-1, 192 N.m/1000 až 6000 min-1; b) Type-D gt: viz výše, bez elektromotoru, jen motor V10/22,5°, ale přeplňovaný kompresorem; 2000 cm3; 223 kW (303 k)/7000 min-1, 371 N.m/3000 min-1. PŘEVODOVÉ ÚSTROJÍ mechanická pětistupňová převodovka; samosvorný diferenciál. PODVOZEK ocelový prostorový rám s kompozitovými a hliníkovými povrchovými díly karoserie; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu i vzadu dvojitá příčná ramena; odpružení nastavitelnými vinutými pružinami se souosými tlumiči; závodní duté brzdové kotouče O 330 mm vpředu i vzadu, čtyřpístkové třmeny AP Racing; hřebenové řízení; pneumatiky 245/35 ZR 19. ROZMĚRY A HMOTNOSTI rozvor 2840 mm, rozchod kol 1595/1635 mm; d/š/v 4251/1866/1361 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,32; objem zavazadlového prostoru 368 l; objem palivové nádrže 73 l; pohotovostní hmotnost 850 kg (Type-D gt: 950 kg, celková 1325 kg). PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, a/b) největší rychlost 224/273 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 6,5/5,0 s; kombinovaná spotřeba 6,8 l/100 km, u Type-D gt neuvedena. text: Petr Hanke foto: Tom Hyan a Connaught zdroj: Automobil revue 4/2006 |