Svezli jsme se
Chrysler 300 v novém a s osmistupňovou převodovkou
Jiří Duchoň 27.11.2014 12:56
Představujeme
Klasický sedan Chrysler 300 s bohatou historií se dočkal faceliftu a řady technických vylepšení...
Označení 300 se v paletě typů nabízených koncernem Chrysler poprvé v roce 2015, kdy byl představen první sedan Chrysler C-300. Jméno odkazovalo na výkon jeho osmiválce 5,4 l Hemi FirePower, jenž dosahoval výkonu 300 koní (220 kW). Jednotka s objemem 331 kubických palců byla tím nejvýkonnějším agregátem, jakým tehdy Chrysler disponoval. Osazen byl dvojicí čtyřnásobných karburátorů a ostrými vačkami a v roce 1956 se stal vůbec prvním sériovým americkým automobilem s výkonem přesahujícím 265 kW (355 k). Také následující generace se honosily titulem pro nejvýkonnější automobily USA. Ve výrobě „třístovky" setrvaly do roku 1965, přičemž každý modelový rok byl značen písmenem z abecedy. Původní C-300 byl zpětně přeznačen na 300A a tradici uzavřelo provedení Chrysler 300L.
Šlo sice o cestovní vozy impozantních rozměrů, ale vždy vynikaly kromě mimořádně silných motorů také tužším pérováním, jež zlepšovalo chování ve vysokých rychlostech. Jméno 300 Chrysler oprášil v roce 1998, kdy představil sedan Chrysler 300M. Stanul na platformě LH a dovážel se také na český trh, ovšem kombinace podivného designu a žíznivých motorů V6 2,7 a 3,5 l evropské zákazníky příliš neoslovila. Zcela novou kapitolu pak roku 2004 otevřel Chrysler 300C, jenž se vrátil k robustnímu designu a pohonu kol zadních nápravy. Některé prvky konstrukce vycházely z Mercedesu třídy E (W211) a evropskému publiku zavoněly i moderní a hospodárné vznětové motory. Druhá generace následovala o šest let později (do Evropy se dováží jako Lancia Thema), přičemž letošní autosalon v Los Angeles se stal místem premiéry její první velké modernizace, jež přichází přesně 60 let po premiéře originálu.
Na první pohled se toho pro modelový rok 2016 příliš nezměnilo, ale podrobnější prohlídka potvrdí, že modifikacemi prošla většina dílů. Přídi dominuje výrazně zvětšená maska chladiče, jež spolu s upraveným nárazníkem a novými světlomety poněkud připomíná menší Chrysler 200. Interiér se dočkal kvalitněji působících i zpracovaných materiálů, standardem se stává nový přístrojový štít s dominantním sedmipalcovým monitorem uprostřed. Dosud používaný volič ve tvaru T byl nahrazen otočným přepínačem. Středové konzoli vévodí dotykový displej multimediální soustavy Uconnect s úhlopříčkou 8,4 palce.
Základem zůstává osvědčený šestiválec Pentastar 3,6 V6 s výkonem 218 kW (292 k) a točivým momentem 352 N.m, jenž je nově přenášen na kola zadní nápravy skrze osmistupňovou samočinnou převodovku, jež nahradila v řadě 300 dosud používanou šestistupňovou jednotku. Připlácet lze za pohon všech kol, ale také za osmiválec 5,7 l HEMI s výkonem 271 kW (363 k) a točivým momentem 533 N.m. Nejvýkonnější provedení SRT s výkonem 465 koní bohužel z nabídky v USA zmizelo, nicméně na určitých trzích s pravostranným řízením má být zachováno. Změnami prošlo také naladění podvozku, klasický kapalinový posilovač řízení byl v rámci toho nahrazen elektrickým.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)