Svezli jsme se
Bristol Cars - Padlá legenda?
Tom Hyan 16.09.2011 00:50
Představujeme
Bristol Cars, Ltd., výrobce originálních luxusních automobilů, se po 55 letech existence dostal do finančních problémů a vyhlásil bankrot…
Poslední mohykán doplatil na finanční krizi, odbyt automobilů z jediného showroomu v londýnském Kensingtonu se zpomalil a bývalá letecká továrna v Bristolu zůstala bez práce. Více než devadesátiletý Tony Crook, který vedl prosperující společnost po dlouhá léta, před čtyřmi lety odešel na odpočinek a nový majitel Toby Silverton nedokázal stejně úspěšně pokračovat. Přece jen však vysvitla naděje, koncem dubna bylo oznámeno, že proces převzetí zahájila společnost Kamkorp Autokraft, součást Frazer-Nash Technology Group, která hodlá nejen splnit všechny závazky Bristol Cars, ale též dále vyvíjet automobily značky Bristol…
Tony Crook tedy může být spokojen, vypadá to, že jeho značka nezanikne. Automobilová divize vznikla v roce 1946 jako součást před sto lety založené Bristol Aircraft Company; první vozy vycházely z předválečných BMW v rámci válečných reparací, než v šedesátých letech přešla na velkoobjemové osmiválce Chrysler. Design automobilů Bristol se po léta neměnil, poněkud riskantním krokem posledních let byl supersportovní Fighter, kupé s křídlovými dveřmi, jehož desetiválec 8,0 l z Chrysleru Viper mohl být naladěn až na 754 kW (1026 k) s dvojicí turbodmychadel! Nových klientů totiž bylo méně, než těch konzervativních, kteří vyžadovali po čtyři desetiletí velká kupé prakticky neměnného stylu, jejichž posledními představiteli jsou typy Blenheim a 411 Series 6 (motory Chrysler V8).
„Bristol Cars jsou britskou institucí a důležitou součástí národní motoristické tradice. V příštích měsících zveřejníme detailní plány o spojení kultu Bristolu s nejmodernější technologií, jakou vyvíjí Frazer-Nash,“ prohlásil William Chia, ředitel Frazer-Nash Research Ltd., jež kdysi vyráběla také sportovní vozy ve spolupráci s Bristolem.
zdroj: Automobil 08/11