Svezli jsme se
Bentley Flying Spur V8 – Řidičštější
Jiří Duchoň 05.01.2021 06:39
Výrobce jej označuje za nejlepší luxusní čtyřdveřový cestovní vůz na světě. My bychom byli v hodnocení opatrnější, Flying Spur nyní každopádně dostal sadu vylepšení a nový motor.
Mulsanne letos ve výrobě skončil, aby nekazil značce Bentley a mateřskému koncernu VW Group flotilové emise. Flying Spur tak zůstává v nabídce britského Bentleye jediným tříprostorovým sedanem. První generace tohoto typu z roku 2005 byla vlastně čtyřdveřovou verzí kupé Continental GT a technické sepětí těchto řad přetrvává i v generaci třetí, představené loni v červnu. Po krátkém intermezzu v Drážďanech navíc i Flying Spur vzniká v mateřské továrně domácího závodu Bentleye v Crewe v hrabství Cheshire. Dominantou řady Flying Spur zůstává impozantní dvanáctiválec, nicméně nyní na scénu vstupuje modernizované provedení osmiválcového motoru, jež může být vrcholnému provedení zajímavou alternativou.
Řeč je o agregátu V/90° s objemem 4 litrů, jenž díky asistenci dvojice dvoukomorových turbodmychadel nově dosahuje výkonu 404 kW (550 k) a točivého momentu 770 N.m od 2000 do 4500 min-1. Disponuje deaktivací poloviny válců při částečném zatížení, jež údajně reaguje během 20 ms, což je desetina času mrknutí oka. Ve čtyřválcovém režimu dosahuje točivého momentu až 234 N.m při otáčkách do 3000 min-1. Jen toto řešení prý snižuje spotřebu až o 16 %, což charakterizuje jeden ze dvou hlavních příspěvků nového modelu pro uživatele. Prvním je výrazně delší dojezd na jednu nádrž, tím druhým o 100 kg nižší zatížení přední nápravy v porovnání s modelem W12, předznamenávající lepší ovladatelnost v zatáčkách a při vysokých rychlostech. Nový Flying Spur V8 zrychlí z 0 na 100 km/h za 4,1 s a dosáhne rychlosti 318 km/h, což jsou jen o 0,3 s, resp. 15 km/h horší hodnoty v porovnání s těžším, „žravějším“ a dražším dvanáctiválcem.
Standardem se stává adaptivní odpružení s tříkomorovými měchy s o 60 % větší zásobou vzduchu. Připlácet lze za systém Bentley Dynamic Ride se 48V periferní elektrickou sítí, obsluhující podobně jako u Audi například příčné zkrutné stabilizátory s proměnnou tuhostí pro omezení bočních náklonů karoserie (v propojení mezi dělenými stabilizátory dokáže vyvinout moment až 1300 N.m!) nebo řízení kol zadní nápravy.
Samostatnou kapitolou je spektrum variant lakování, ráfků nebo čalounění interiéru. Čítá na 60 barevných odstínů karoserie a 15 odstínů kůže a obklady mohou být z osmi druhů dřeva nebo uhlíkových vláken, přičemž vlastní studio Mulliner rozšiřuje počet kombinací barev a materiálů prakticky na nekonečno. Ačkoliv výrobce tvrdí, že dle jeho průzkumů stále více majitelů své Bentleye řídí sami, Flying Spur může být dodán jak v pětimístném, tak čtyřmístném, tedy vzadu komfortnějším provedení. Cestující se tam mohou těšit na elektricky výsuvné stolky leteckého typu, vyjímatelný tablet pro obsluhu komfortních funkcí od ventilace po sluneční clony nebo nově koncipovanou chladničku za středovou loketní opěrou. Do ní lze uložit šest 330ml plechovek s nápoji, čtyři „půllitrovky“ nebo dvě lahve vína či sektu. Prostorově skladnější konstrukce chladničky umožnila zvětšit objem zavazadlového prostoru na 420 litrů. Samozřejmostí jsou poslední výdobytky doby digitální včetně trvalého připojení na internet a služeb aplikace My Bentley. Středu palubní desky vévodí 12,3palcový dotykový monitor. Je součástí třístěnného otočného hranolu, takže jej lze pro zklidnění a dosažení té správné atmosféry nahradit pohledem buď na tři analogové ukazatele (vnější teplota, kompas, časomíra), nebo na prostý dýhovaný panel, jenž splyne s dekorem palubní desky.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)