Svezli jsme se
Audi e-tron S Sportback – Úzký profil
Petr Hanke 22.01.2021 06:28
Elektromobily obecně oslovují jen malou skupinu motoristů a Audi e-tron S míří svými vlastnostmi na její velmi úzký výběr.
Ve výrobním programu Audi písmenko S v označení prozrazuje automobil s výkonným motorem, navržený pro rychlé cestování s určitou dávkou nevtíravě sportovních ambicí. Stejně je tomu u modelu Audi e-tron S (viz AR 5/’20), jenž s výkonem 370 kW (503 k) navazuje na své slabší soupeře 50/55 e-tron (viz AR 1/’19) s výkony 300/230 kW (408/313 k). Navýšení výkonu a s tím související dynamiky ale nebylo snadnou záležitostí hned ze dvou hlavních důvodů: vlastností akumulátoru a samotného výkonu motorů. V prvním případě se Audi opírá o robustní řešení sdílené s verzí 55. Akumulátor s kapacitou 95 kWh, z nichž je využitelných 86 kWh, má propracovaný systém vodního chlazení, udržující provozní teplotu mezi 25 a 35 stupni Celsia, ale také jasně definované možnosti krátkodobého zvýšení výkonu v podobě udávání ve třech úrovních: overboost, maximální a trvalý, jak je uvedeno v tabulce technických údajů.
Spíše než vyvíjet nové, výkonnější motory se Audi u verze S rozhodlo pro použití trojice slabších jednotek. Zadní motor z verze 55 navržený na výkon 124 kW (overboost 150 kW) se ve verzi S přesunul dopředu a pro pohon zadních kol je použita dvojice předních motorů verze 55 se společným výkonem 196 kW (overboost 264 kW). Motory byly vzadu integrované do jednoho celku a každý z nich pohání jedno zadní kolo přes jednostupňovou planetovou převodovku. Každý z asynchronních motorů umožňujících jejich krátkodobé přetížení má vlastní výkonovou elektroniku převádějící stejnosměrný proud na třífázový. Oba motory ale sdílejí chladicí okruh s kapalinou procházející hřídeli rotorů.
Toto technické řešení dodává nejen působivý výkon dostupný prakticky okamžitě v jakékoliv jízdní situaci, ale také široké možnosti v otázkách rozložení hnací síly mezi jednotlivá kola, a tedy vektorovém řízení dynamiky. Audi udává, že rychlost reakcí k regulaci směru jízdy je prostřednictvím elektromotorů až 4krát rychlejší než u konvenčního mechanického systému. Současně může být mezi zadními koly rozdíl až 220 N.m točivého momentu, což na kolech znamená přibližně 2100 N.m. Regulaci točivého momentu ke kolům má na starosti komplexní řídicí elektronika ECP (Electronic Chassis Platform), pod niž spadají další systémy, jako například řídicí jednotky motorů a stabilizační systém ESC. Jednotka ECP reguluje chování motorů pulzně frekvencí až 10 000 za sekundu. ECP přitom kromě motorů reguluje chování vozu také prostřednictvím brzdové soustavy (v ostrých zatáčkách například dokáže přibrzdit vnitřní přední kolo).
Komplexní systém také bdí nad rekuperací, jejíž intenzitu lze nastavit podle chuti řidiče, ale praxe ukazuje, že funguje výborně v automatickém módu, kdy přirozeně vůz zpomalí například při dojetí pomalejšího vozu nebo před zatáčkou. Systém rekuperace se vyznačuje mimořádnou účinností, při brzdění ze 100 na 0 km/h může rekuperace dosáhnout až 270 kW, což je dokonce více než u vozů Formule E. Při sportovnější jízdě přijde vhod účinná brzdová soustava s předními kotouči o průměru 400 mm.
Audi e-tron S přijíždí standardně vybavené vzduchovým podvozkem s možností změny světlé výšky v rozmezí 76 mm. I zásluhou značné hmotnosti poskytuje nadstandardní komfort jízdy, a to i přes upravenou tužší elastokinematiku zavěšení, specificky naladěné tlumiče a tlustší stabilizátory.
Řízení Audi e-tron S je velmi zajímavým zážitkem. Automobil účinně maskuje svoji hmotnost a dovoluje dosahovat skutečně vysokých rychlostí s nenuceným klidem a intenzivním, ale nikoliv agresivním zátahem. Ani v režimu Dynamic není verze S přehnaně ostrým vozem, ale sází spíše na univerzální rychlost za všech podmínek a její účinné maskování. Zejména ve výjezdech ze zatáček jsou velmi znát značné možnosti vektorového řízení dynamiky, které v určitých situacích připomínají sportovní zadní diferenciál konvenčně poháněných modelů Audi s podélně uloženým spalovacím motorem. E-tron S díky přesné regulaci dokáže výjezdy ze zatáček vykružovat s působivou přesností, kdy řidič jasně vnímá jeho opření o vnější zadní kolo. Na zasněženém povrchu a po vypnutí stabilizačního systému je možné vůz přirozeně kontrolovat při jízdě přetáčivým smykem.
Zatímco svezením patří e-tron S k aktuálně nejlepším elektrickým vozům, omezení vidíme ve spotřebě energie, jež se při běžné jízdě v městském provozu pohybuje nad hranicí 30 kWh/100 km, při svižnější jízdě během cestování na delší vzdálenosti překračuje 40 kWh/100 km a při sportovním svezení při využívání nabízeného výkonového potenciálu jsme se dostali k průměru 70 kWh/100 km. Když se nesnažíte jet vysloveně na spotřebu, což není disciplína hodná automobilu s výkonem přesahujícím 500 koní, činí praktický dojezd při běžné jízdě 200 kilometrů a méně. Zejména na delších cestách je proto potřeba počítat s dlouhým nabíjením. Kdo ale uvažuje o špičkovém elektromobilu pro kratší vzdálenosti a má vyřešené relativně výkonné nabíjení, na trhu aktuálně nemá jinou alternativu.
Technické údaje
Poháněcí soustava
Tři trakční asynchronní elektromotory (jeden vpředu, dva vzadu), celkový výkon overboost/maximální/trvalý 370/320/140 kW (503/435/190 k), celkový točivý moment overboost/maximální 973/808 N.m; jednostupňový stálý převod 9,205 u každého motoru; pohon všech kol. Akumulátor li-ion 400 V, kapacita celková/využitelná 95/86 kWh, jmenovité napětí 396 V, uložený pod podlahou mezi nápravami a sestavený z 36 modulů po 12 článcích, kapalinové chlazení.
Podvozek
Pětidveřová pětimístná samonosná konstrukce sestavená z hliníkových slitin/za tepla tvářených ocelí/oceli; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové zavěšení, vzduchové odpružení s aktivními tlumiči; vpředu a vzadu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, ABS/EBD/BBS, ESC/ASG/ECP; hřebenové řízení s variabilním elektromechanickým posilovačem, převod 15,9:1; pneumatiky 285/45 R20.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2928 mm, rozchod kol 1683/1683 mm, d/š/v 4902/ /1976/1615 mm, světlá výška 172 mm; objem zavazadlového prostoru 615–1665 l; hmotnost pohotovostní/celková 2620/3245 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 750/1800 kg; stopový průměr otáčení 12,2 m; součinitel odporu vzduchu cx = 0,26.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 210 km/h (elektronicky omezená), zrychlení 0–100 km/h za 5,1 s, kombinovaná spotřeba elektřiny (WLTP) 26,4–28,1 kWh/100 km, emise CO2 0 g/km, dojezd WLTP 370 km; max. výkon nabíjení AC/DC 22/150 kW.
Cena od 2 517 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)