Představujeme
VOLVO XC60 – TŘETÍ ROLE
Jiří Duchoň 03.07.2017 06:58
Představujeme
Zcela nové Volvo XC60 má nelehký úkol: nahradit svého stejnojmenného předchůdce v pozici bestselleru značky.
Na ženevském autosalonu se roku 2008 představil zcela nový, mezi kompaktní prémiové crossovery mířící typ Volvo XC60 (viz AR 4/’09), jehož posláním bylo zopakovat úspěch řady XC90, ovšem v segmentu o třídu nižším. Sdílel platformu P3 s vozem Land Rover Freelander (ten byl uveden o rok dříve), neboť obě značky tehdy patřily koncernu Ford. Pohon zajišťovala plejáda čtyř-, pěti- i šestiválcových zážehových a vznětových motorů v kombinaci s různými převodovkami a pohonem předních nebo všech kol, přičemž výrobu zajišťoval belgický závod VCG (Volvo Car Gent). A záměr Fordu tehdy vyšel: během let se Volvo XC60 záhy etablovalo mezi prodejně nejúspěšnější vozy svého segmentu a na některých trzích, včetně toho evropského, si drželo pozici vůbec nejprodávanějšího typu dané třídy, přičemž dosud se jej celkově prodal téměř milion kusů. Přesně po devíti letech, na letošním autosalonu v Ženevě, byla odhalena zcela nová generace typu XC60, již jsme s kolegy z poroty volící evropský Vůz roku (Car of the Year) v předstihu před ostatními měli možnost v polovině května vyzkoušet v okolí španělské Barcelony.
O druhé generaci typu Volvo XC60 bude vhodnější hovořit spíše v návaznosti na velké crossovery Volvo XC90 (viz AR 12/’15) a sedany a kombi Volvo S90/V90 (viz AR 7/’16), se svým stejnojmenným předchůdcem totiž kromě základního konceptu nemá společného zhola nic. Dohromady triumvirát XC90 – S90/V90 – XC60 vzájemně pojí identický mechanický základ v podobě platformy SPA, taktéž motory a jejich varianty jsou všem z těchto aktérů shodné. Pro XC60 tak budou k dispozici z předchozích dvou adaptací SPA dobře známé, výhradně přeplňované dvoulitrové čtyřválce Drive-E (objevovaly se později i v první generaci XC60) v různých stupních naladění výkonu a verze T8 s plug-in hybridním poháněcím ústrojím. Připomeňme, že rodině nových motorů Drive-E jsou společné nejen rozměry válců a zdvihový objem 1969 cm3, ale dokonce i rozteč válců a další klíčové parametry. Agregáty se samozřejmě liší způsobem přeplňování, kompresním poměrem či příslušenstvím. Nejvýkonnější „diesel“, značený jako D5, disponuje systémem PowerPulse, prvně zavedeným ve vozech S90/V90 a dnes instalovaným i v XC90.
Jde o dvoulitrový zásobník stlačeného vzduchu s pístovým kompresorem, jenž v případě potřeby náhlého zrychlení (pouze na 1. a 2. převodový stupeň, v otáčkách pod 2000 min-1 a bez přívěsu) pulzem do výfukového traktu roztočí turbodmychadla, aniž by bylo třeba čekat na nárůst tlaku výfukových plynů. K aktivaci PowerPulse dojde nikoli podle velikosti prošlápnutí plynového pedálu, ale podle rychlosti jeho pohybu (jmenovitě 100 % za sekundu); zásobník dle Michaela Fleisse, viceprezidenta pro výzkum a vývoj pohonných ústrojí Volvo, s tlakem údajně vystačí až na 10 po sobě v rychlé sekvenci jdoucích pulzů. Převodovka je pro XC60 k dispozici jediná, a sice japonská Aisin AW TG-81 SC, pouze v hybridním modelu T8 byla mírně upravena pro zástavbu elektromotoru/generátoru a liší se označením SD. Pro všechny varianty nového Volva XC60 jsou však převodové poměry identické a na rozdíl třeba od vozů S90/V90 lze totéž říci kupodivu i o stálých převodech. Proti většímu XC90 má novinka o 119 mm menší rozvor a je o 262 mm kratší, o 9 mm užší a o 118 mm nižší. Tým designéra Thomase Ingenlatha vytvořil na pohled vyvážený automobil, jenž si s jiným vozem nespletete (tedy snad až na větší Volvo XC90).
Ingenlath si ze své pozice pochvaloval flexibilitu platformy SPA, jež mu umožnila dosáhnout velmi krátkého předního převisu. I přesto XC60 vyniká překvapivě dlouhou kapotou, neboť paty sloupků A jsou usazeny dosti vzadu, takže nevzniká zbytečně velký prostor mezi volantem a čelním sklem. Také přídi tohoto Volva samozřejmě dominuje rozměrná, ale vcelku jednoduchá maska chladiče se svislým žebrováním a světlomety LED s vodorovnou, po stranách se rozdvojující linkou denního svícení v podobě tzv. Thorova kladiva. Masivní boky s dominantními -horizontálními linkami opticky odlehčují prolisy ve spodní části dveří a spodní linie bočního zasklení mírně stoupající mezi sloupky C a D. Ačkoli je XC60 proti XC90 citelně menší, interiér nijak stísněným dojmem nepůsobí a pohodlně usadí pětičlennou posádku i její zavazadla. Vozy postavené na základě SPA procházejí průběžnými vylepšeními, takže nová XC60 například proti prvním XC90 vyniká daleko kvalitnějším zpracováním detailů. Totéž lze říci o svisle orientovaném „tabletu“ na palubní desce, hostícím multimediální systém Volvo Sensus, jehož aktuální podoba je výsledkem průběžného zlepšování co do nabídky služeb (nově lze například propojit telefon nejen přes Apple CarPlay, ale též skrze Android Auto) i zjednodušování obsluhy (samostatná obrazovka s tlačítky pro přímé ovládání nejpoužívanějších provozních prvků).
Dobrou zprávou pro stávající uživatele nových vozů Volvo je možnost nechat si svůj Sensus dodatečně aktualizovat na jeho nejnovější podobu. Některé prvky, v prémiovém segmentu dnes již zcela běžné, bohužel v České republice stále chybějí. Týká se to například bezpečnostního propojení přes GPS Volvo On Call nebo projekce aktuální hustoty provozu do mapy navigačního systému. Zákazník se v typu XC60 může těšit vesměs na velmi kvalitní materiály včetně hliníku, kůže a pravého dřeva (zvláště velmi členitá a rozměrná dýhovaná část před spolujezdcem patří k finesám současných technologií). Opomenout nelze ani otázku bezpečnosti, na niž si u Volva tradičně zakládají. V případě dopravní nehody posádku chrání mimořádně tuhý skelet, sestavený z převážné části z vysokopevnostních ocelí různých charakteristik a výrobních postupů. Horní lůžka předních tlumičů, včetně rozpěry mezi nimi, a výztuha předního nárazníků i se svými závěsy jsou vyrobeny z hliníkové slitiny. V nabídce prvků přispívajících ke zvýšení aktivní bezpečnosti a vesměs převzatých z dosud uvedených „devadesátkových“ modelů připomeňme alespoň poloautonomní řízení Pilot Assist druhé generace, ale Volvo XC60 přináší i několik nových prvků, jež se v rámci postupného vylepšování technologií ve vozech Volvo na platformě SPA záhy objeví i v dalších typech.
Sestava senzorů různých typů zůstává zachována, ovšem úspěšné ukončení některých testovacích programů rozšířilo možnosti samočinných asistenčních zásahů. Například balíček prvků City Safety nyní obsahuje nejen autonomní brzdění před překážkami v podobě jiných vozidel, chodců nebo větších zvířat, ale zajistí i možnost vyhnout se překážce v případě, že by k tomu samotné brzdění nestačilo. Pokud to okolní podmínky umožní a řidič naznačí úhybný manévr, vůz mu jej při rychlosti od 50 do 100 km/h pomůže bezpečně provést a dokončit. Nikoli přímým natáčením volantu, ale selektivním přibrzďováním kol. Další novinkou se stává ochrana před čelním střetem na dvouproudé silnici. Pracuje v rychlostech 60 až 140 km/h. Pokud v daný moment systém zaznamená limitní přiblížení ke středové dělicí čáře a zároveň vozidlo přijíždějící z protisměru, svede vůz více vpravo. Třetím novým prvkem je rozšíření soustavy BLIS, sledující slepé úhly zpětných zrcátek. Pokud řidič i přes obvyklou vizuální a akustickou signalizaci začne změnou jízdního pruhu křížit jízdní dráhu jinému vozidlu, vůz se samočinně vrátí do původního pruhu.
Ve Španělsku jsme jezdili s nejvýkonnějším zážehovým (T6/235 kW) a vznětovým (D5/173 kW) motorem. Objednávat lze nyní i T8, slabší a cenově dostupnější varianty konvenčních motorů přijdou až později. Zcela nové Volvo XC60 zapůsobí v provozu jistou „upřímností“: na rozdíl od většiny konkurentů totiž vůbec nehraje na obecně deklarovanou „sportovní notu“ (mimochodem chybějí i páčky pod volantem pro přímé řazení převodovky), ale jednoznačně směřuje ke klidné a vyrovnané jízdě s jakýmsi „klidem v duši“. I v režimu Dynamic zůstává spíše lodí, jež se klidně kolébá neklidnou dobou, změny režimů se přitom do chování vozu promítají jen velmi nevýrazně. Boční náklony karoserie jsou minimální, ovšem dojem zaoceánského parníku evokují předklony a záklony při dynamických změnách v podélném směru. Zkoušené provedení T6 oslovilo znamenitou dynamikou (XC60 je mimochodem proti XC90 zhruba o 100 kg lehčí), ale též působivým, hutným zvukem ve vyšších otáčkách. Základní cena nového typu Volvo XC60 začíná těsně nad hranicí milionu korun, tedy na úrovni sedanu Volvo S90. Proti němu jde samozřejmě o automobil jiné kategorie a zaměření.
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený přeplňovaný zážehový (T5, T6, T8) nebo vznětový (D4, D5) řadový čtyřválec Drive-E, uložený vpředu napříč; 1969 cm3 (ø 82 x 93,2 mm); rozteč válců 91 mm; hliníkový blok a hlava válců; DOHC 4V; přímé vstřikování paliva, pro D4 a D5 i-Art common-rail, EU6;
a) T5 AWD: typ B4204 T23; turbodmychadlo; 10,8:1; 187 kW (254 k)/5500 min-1 a 350 N.m/1500 – 4800 min-1;
b) T6 AWD: typ B4204 T27, viz výše, ale turbodmychadlo a kompresor; 10,3:1; 235 kW (320 k)/5700 min-1 a 400 N.m/2200 – 5400 min-1;
c) D4 AWD: typ D4204 T14, dvě turbodmychadla VGT; 15,8:1; 140 kW (190 k)/4250 min-1 a 400 N.m/1750 – 2500 min-1;
d) D5 AWD: typ D4204 T23, viz výše, ale 173 kW (235 k)/4000 min-1 a 480 N.m/1750 – 2250 min-1;
e) T8 AWD: typ B4204 T35, viz b), plus elektromotor 65 kW (88 k) a 250 N.m, celkový výkon systému 300 kW (407 k) a 640 N.m; baterie Li-Ion 10,4 kWh ve středovém tunelu, dobíjecí čas při 16/10/6 A za 3,0/4,0/7,0 h.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Samočinná osmistupňová převodovka Aisin AW TG-81 SC (5,250 – 3,029 – 1,950 – 1,457 – 1,221 – 1,000 – 0,809 – 0,673 – Z 4,015), pro e) AW TG-81 SD; stálý převod 3,329; pohon všech kol AWD s mezinápravovou spojkou Haldex V a zadním diferenciálem Getrag.
PODVOZEK
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové závěsy Integral Link; odpružení vpředu vinutými pružinami a vzadu příčným kompozitovým listovým perem, na přání aktivní vzduchové odpružení; kapalinové tlumiče, na přání adaptivní, a příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy př./zad. ø 322 – 345/302 – 320 mm; ABS/EBD/EBA, ESC/TCS/CTC, HLA/HDC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 11,4 m.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2865 mm, rozchod kol 1649/1653 až 1668/1673 mm podle použitých kol a odpružení; d/š/v 4688/1999/1658 mm; světlá výška 216 mm; objem zavazadlového prostoru 505 l; objem palivové nádrže a+b/c+d/e 71/60/50 l; pohotovostní hmotnost 1814 – 2115 kg podle typu a výbavy; brzděný přívěs 2400 (pro e) 2100) kg; největší zatížení střechy 100 kg; úhel nájezdový/přechodový/výjezdový 23,1/20,8/25,5°; součinitel odporu vzduchu cx = 0,32.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí motorů)
Největší rychlost 220/230/205/220/230 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 6,8/5,9/8,4/7,2/5,3 s; spotřeba paliva EU kombinace 7,3/7,7/5,2/5,5/2,1 l/100 km; emise CO2 167/176/136/144/49 g/km; normovaný dojezd na EV (pro e), NEDC): 45 km.
CENA: od 1 047 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)