Představujeme
VOLVO V60 – DALŠÍ DÍL
Jiří Duchoň 28.06.2018 06:55
Nové Volvo V60 je nejnovější aplikací univerzální platformy SPA. Přesvědčili jsme se, že jde o nejlépe jezdící Volvo současnosti.
Automobilce Volvo Cars se pod křídly čínského koncernu Geely během tří let podařilo prakticky kompletně obměnit celou její typovou řadu, což se pochopitelně promítá i do rostoucích prodejů. V nabídce sice zatím zůstávají modely S60 a V40, pamatující ještě mechanické základy někdejšího vlastníka Ford Motor Company, jinak je ale nyní vše v showroomech značky Volvo nové. Rozsáhlá modernizace se opřela o nové, výhradně čtyřválcové zážehové a vznětové motory Drive-E, nabíhající do výroby od roku 2014, a unifikovanou flexibilní platformu SPA. Jako první na ní dorazilo střední SUV Volvo XC90 (viz AR 12/’15), následované jen o několik měsíců později sedanem/kombi S90/V90 (viz AR 7/’16). Rok nato nastoupilo menší SUV Volvo XC60 (viz AR 7/’17) a s podzimem dorazil kompaktní crossover Volvo XC40 (viz AR 12/’17). V Evropě se stal vůbec prvním typem postaveným na menší platformě CMA, jejíž vývoj běžel společně s celkem SPA a umožní zástavbu i malých tříválcových motorů a dalších poháněcích systémů. Volvo XC40 mimochodem dokonce zapůsobilo souborem svých vlastností natolik, že se stalo nositelem prestižního titulu Vůz roku 2018 (COTY; viz AR 4/’18). Na letošním autosalonu v Ženevě bylo představeno nové kombi Volvo V60, jež jsme si na počátku května jako vůbec první v Evropě měli s kolegy z poroty COTY možnost vyzkoušet v hornaté oblasti mezi katalánskými městy Barcelona a Cubelles.
Na první pohled nové Volvo V60 působí dojmem podstatně většího automobilu a svým vzhledem konzistentně zapadá do aktuální palety typů a modelů Volvo Cars. Přídi tak dominuje výrazně trojrozměrná maska chladiče se svislými lamelami, logem uprostřed a náznakem tradiční úhlopříčné lišty a nízké svítilny, horizontálně protnuté liniemi „Thorova kladiva“ denního svícení. Ani zezadu nebudete na pochybách o příslušnosti vozu ke značce Volvo. Přehlédnout nelze členité a rozměrné sdružené svítilny zasahující do sloupků D i výklopné stěny, ani jakýsi hrb pod spodní hranou zadního okna, decentně odkazující na kombi 1800 ES z počátku sedmdesátých let. Při pohledu z profilu zaujmou zejména dynamické proporce s velmi krátkým předním převisem a nečekaně dlouhou kapotou, což jsou prvky typické pro sportovně střižené automobily klasické koncepce, tedy s motorem uloženým vpředu podélně a pohonem zadních kol. Tento „optický klam“ je skutečně obdivuhodným výsledkem úsilí konstrukčního týmu, protože ve skutečnosti jde o konvenční stavbu s čtyřválcem napříč před nápravou a primárně pohonem předních kol. Po stránce mechanických celků a konceptu interiéru má nové Volvo V60 samozřejmě nejblíže k typu XC60. Rozvor náprav narostl o zanedbatelných 7 mm, ale s ohledem na pojetí kategorie se výrazně změnily proporce. Nové kombi V60 je tak oproti svému příbuznému z rodu SUV o 73 mm delší, o 83 mm užší a o plných 231 mm nižší, což přispělo též k omezení součinitele aerodynamického odporu z 0,32 na cx = 0,29. Mechanický základ v podobě platformy SPA zůstal zachován, a to včetně raritního příčného listového pera z kompozitových materiálů na zadní nápravě (místo vinutých pružin). Na přání se dodávají adaptivní tlumiče, ovšem s pneumatickým pérováním se na rozdíl od „devadesátkových“ řad či XC60 u V60 nepočítá. Pracoviště řidiče vyniká i v případě typu V60 znamenitou přehledností a ovládacími prvky jasně rozdělenými do smysluplných skupin. Digitální přístrojový štít sice postrádá možnosti rozsáhlejší individualizace, ale je snadno čitelný a s kvalitním zobrazením.
Kontrola a ovládání většiny bezpečnostních a komfortních prvků jsou i v tomto případě integrovány do dotykového monitoru uprostřed palubní desky. Také Volvo V60 vyniká v interiéru mimořádně kvalitními, autenticky působícími materiály a jejich znamenitým dílenským zpracováním. Škoda jen, že kapsy ve dveřích postrádají čalounění, takže jakýkoli v nich uložený předmět se na nerovnostech nebo při změnách směru jízdy stává zdrojem nepříjemného hluku. Jen prostý seznam elektronických asistenčních a komfortních prvků a možností multimediálního palubního systému Sensus, všestranně propojitelného s chytrými telefony, včetně zrcadlení Android Auto i Apple CarPlay, by vystačil na samostatný referát, takže čtenáře odkážeme na některý z v úvodu odkazovaných článků o jiných typech značky Volvo. U Volva však na nich stále pracují a průběžně je ladí. My jsme například při testech ve Španělsku zaznamenali znatelně vylepšenou soustavu Pilot Assist II. Její poslání zůstává stejné, tedy pomáhat řidiči zejména při jízdě na dálnici či v kolonách korekcemi rychlosti a směru jízdy, ovšem nyní jsme pocítili klidnější středění v jízdním pruhu a schopnost vyvíjet větší sílu na volant, a tím i (částečně autonomně) zatáčet i v zatáčkách menšího poloměru.
Návaznost na sourozence zrozené na planetě SPA pochopitelně platí v případě V60 rovněž ve spektru nabízených pohonných jednotek. I zde tedy jde o zážehové a vznětové čtyřválce 2,0 litru v různých nastaveních. V současnosti zájemce o benzin uspokojí pouze provedení T6 s výkonem 228 kW (310 k), samočinnou převodovkou a pohonem všech kol. Zastánci nafty mohou volit mezi variantami D3 (110 kW/ /150 k) a D4 (140 kW/190 k), vždy s pohonem předních kol a možností volby mezi manuální převodovkou a „automatem“. Výkonnější diesel (tedy ani D5 se zajímavým zařízením Power Pulse pro zvýšení plnicího tlaku při rozjezdu) pro V60 dodáván nebude, což odráží záměr značky Volvo postupně od vznětových agregátů ustupovat. Záhy se však modelová paleta rozroste o další kombinace motorů, převodovek a počtu poháněných náprav, ale především o plug-in hybridní soustavu Twin Engine, na níž si u Volva opravdu zakládají a dobře ji známe již z ostatních typů postavených na platformě SPA. Kromě obvyklého provedení T8 však bude v řadě V60 vůbec poprvé dostupná též ve variantě T6, která bude ve srovnání s T8 po technické stránce identická, ale odlišovat se od ní má výhradně sníženým výkonem a dostupnější cenou. Při prvních jízdách ve Španělsku jsme měli s kolegy z poroty volící Vůz roku (COTY) k dispozici pouze vozy v modelech T6 a D4.
„Hybridy“ připraveny ještě nebyly, nicméně veškeré technické údaje, dostupné ve chvíli redakční uzávěrky tohoto Automobilu pro různá provedení Volva V60, najdete v přiložené tabulce. Jako první jsme zkoušeli zážehový model T6. Spíše než dynamickými vlastnostmi, mírně zaostávajícími za očekáváními danými tabulkovými hodnotami poměru výkonu a hmotnosti, nás oslovil především velmi kultivovaným během a znamenitým odhlučněním od poháněcího ústrojí, kol a prvků jejich závěsů i okolního prostředí. Již po několika metrech jízdy je znát, že V60 je citelně nižší v těžišti oproti XC60 či XC90 a zároveň podstatně lehčí ve srovnání s vozy S90/V90. Řízení je sice dosti lehké, ale navýsost přesné, chování vozu je čitelné a předvídatelné a náklony karoserie při dynamických změnách minimální. Provedení T6 v chování na silnici prospívají relativně lehký motor a vyšší zátěž zádi s rozvodovkou pohonu všech kol, takže změny směru jsou na poměry vozů Volvo skutečně hbité a na náznaky vrozené nedotáčivosti narazíte skutečně jen při velmi razantním stylu jízdy. Vznětová V60 D4 je v jízdním projevu poněkud vlažnější a její motor ve vyšších otáčkách hlučnější a hrubější v běhu, -ovšem i v tomto případě se uživatel může těšit na velmi rychlé reakce na pokyny plynového pedálu. Že nová V60 pokračuje v tradici prostorných, komfortních, kvalitních a bezpečných automobilů Volvo, nemůže být -pochyb. Naše první zkušenosti s předsériovými vozy ale navíc ukázaly, že model V60 je zároveň s přehledem nejlépe jezdícím a fungujícím Volvem současnosti. Předpoklady v podobě relativně lehké a nízké stavby, neobtěžované zbytečnými odpory typickými pro zvenčí zavalitá a uvnitř malá SUV, byly evidentní, ale k celkově velmi dobrému výsledku přispívají rovněž zřetelné pokroky (převážně) švédských inženýrů v ladění celého konceptu SPA. A je třeba vzpomenout, že zejména u prvních vozů XC90 právě z důvodu jistého „nedovyvinutí“ nedostaly přednosti jinak velmi kvalitního základu SPA dostatečnou příležitost rozvinout se. Výroba nového Volva V60 nabíhá v továrně ve švédské Torslandě, z jejíchž linek bude sjíždět po boku nejbližšího příbuzného, typu XC60. Jen za několik dní, tedy v polovině června, bude slavnostně představena tříprostorová varianta tohoto typu, sedan Volvo S60. A připravte se hned na dvě překvapení: jeho produkce bude svěřena výhradně nové továrně v Ridgeville (Jižní Karolína, USA) a v paletě poháněcích ústrojí se již neobjeví žádný vznětový motor.
Prostor na prvním místě
Uspořádání zadní části interiéru Volva V60 nezůstává očekáváním od karoserie typu kombi nic dlužno. Potěší značná šířka i mezi podběhy, minimum nevyužitelných zákoutí i dvojitá podlaha. Ukrývá prostor pro odkládání drobností, v její horní části je masivní výklopná příčka pro stabilizaci menších předmětů a plocha vytvořená sklopením zadních opěradel na sedáky je díky ní zcela rovná. Asymetricky dělená opěradla lze díky řešení s mechanicky natahovanými pružinami sklápět elektronicky stiskem tlačítka na panelu za pravým zadním podběhem. Narovnat opěradla je pak třeba manuálně. Na zmíněném panelu najdeme i ovládání výklopného tažného zařízení a zásuvku na 12 V/120 W.
Technické údaje
MOTOR
Kapalinou chlazený přeplňovaný zážehový (T6, T6 TE, T8 TE) nebo vznětový (D3, D4) řadový čtyřválec Drive-E, uložený vpředu napříč; 1969 cm3 (ø 82 x 93,2 mm); rozteč válců 91 mm; hliníkový blok a hlava válců; DOHC 4V; přímé vstřikování paliva, pro D3 a D4 i-Art common-rail, EU6;
a) T6 AWD: typ B4204 T29; turbodmychadlo a kompresor; 10,3:1; 228 kW (310 k)/5700 min-1 a 400 N.m/2200 – 5100 min-1;
b) T6 Twin Engine AWD: typ B4204 T46, turbodmychadlo a kompresor; 10,3:1; 186 kW (253 k)/5500 min-1 a 350 N.m/1700 – 5000 min-1, plus elektromotor 65 kW (88 k) a 240 N.m, celkový výkon systému 251 kW (340 k) a 590 N.m; baterie Li-Ion 10,4 kWh ve středovém tunelu, dobíjecí čas při 16/10/6 A za 3,0/4,0/7,0 h;
c) T8 Twin Engine AWD: typ B4204 T34, viz d), ale 223 kW (303 k)/ /6000 min-1 a 400 N.m/2200 – 4800 min-1, celkový výkon systému 288 kW (390 k) a 640 N.m.
d) D3 FWD: typ D4204 T16, turbodmychadlo VGT; 16,0:1; 110 kW (150 k)/3750 min-1 a 320 N.m/1750 – 3000 min-1;
e) D4 FWD: typ D4204 T14, dvě turbodmychadla VGT; 15,8:1; 140 kW (190 k)/4250 min-1 a 400 N.m/1750 – 2500 min-1;
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Manuálně řazená šestistupňová převodovka M76 R7.0/M66 F pro d/e) (3,583/3,583 – 2,048/2,050 – 1,290/1,267 – 0,886/0,838 – 0,651/0,617 – 0,511/0,510 – Z 3,333/2,833), stálý převod 3,833/3,882; na přání (pro a), b) a c) standardně) samočinná osmistupňová převodovka Aisin AW TG-81 SC (5,250 – 3,029 – 1,950 – 1,457 – 1,221 – 1,000 – 0,809 – 0,673 – Z 4,015), pro b) a c) AW TG-81 SD; stálý převod a/b+c/d+e/) 3,075/3,200/2,839; pro d+e) pohon předních kol, pro a+b+c) pohon všech kol AWD s mezinápravovou spojkou Haldex V a zadním diferenciálem Getrag.
PODVOZEK
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy, platforma SPA; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu víceprvkové závěsy Integral Link; odpružení vpředu vinutými pružinami a vzadu příčným kompozitovým listovým perem; kapalinové tlumiče, na přání adaptivní, a příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy př./
/zad. ø 296 – 345/302 – 320 mm podle verze a výbavy; ABS/EBD/EBA, ESC/TCS/CTC, HLA/HDC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, stopový průměr otáčení 11,0 m.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2872 mm, rozchod kol 1593 – 1610/1593 – 1610 mm podle použitých kol a odpružení; d/š/v 4761/1916/1427 mm; světlá výška 128 mm; objem zavazadlového prostoru 529 – 1441 l; objem palivové nádrže 55/60 l (FWD/AWD), SCR 11,5 l (pro d+e); pohotovostní hmotnost 1690 – 2069 kg podle typu a výbavy; brzděný přívěs 1600 – 2000 kg; největší zatížení střechy 75 kg; součinitel odporu vzduchu
cx = 0,29.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v pořadí motorů)
Největší rychlost 250/230/250/205/220 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 5,8/5,7/5,1/9,9/7,9/ s; spotřeba WLTP 8,0 – 9,0/N.A/N.A/5,1 – 5,8/5,9 – 6,7 l/100 km, spotřeba NEDC korig. podle WLTP (pneumatiky třídy B) 7,4/2,1/2,1/4,5/4,5 l/100 km; emise CO2 WLTP 184 – 206/N.A/N.A/133 – 153/134 – 154 g/km, emise CO2 NEDC korig. 171/49/49/119/119 g/km; normovaný dojezd na EV (pro b+c); NEDC): 45 km.
CENA: od 1 034 900 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)