Představujeme
Volvo EX30 – Game changer?
Michal Borský 20.11.2023 06:07
Foto: Volvo
Při příležitosti české premiéry elektrického Volva EX30 jsme položili několik otázek Francescovi Specialemu, vedoucímu obchodního týmu určeného pro tento model, který překvapuje nejen svojí cenou.
S jakými ambicemi vstupuje nové Volvo EX30 na náš trh?
Je to náš nejmenší vůz, ale znamená největší příležitost. Přicházíme s ním do nového segmentu malých prémiových SUV. EX30 nám díky nízké ceně, která je nižší než u konkurence, pomůže rozšířit zákaznickou základnu a my zase naplníme naše prodejní ambice na poli čistých elektromobilů. Zkrátka věříme, že to bude náš „game changer“, a to i na českém trhu. Troufám si tvrdit, že tu EX30 může konečně rozhýbat trh s elektromobily. Příští rok chceme do Čech dodat minimálně 500 vozů, ale s přihlédnutím k okolnostem jich myslím nakonec bude ještě víc. Už teď český importér eviduje více než sto objednávek, což je na elektromobil, jenž tady fyzicky skoro nikdo neviděl, fantastické číslo.
Foto: Volvo
Volvo EX30 je na poměry značky i elektromobilů obecně revolučně levné. Co všechno bylo technicky nutné změnit, abyste se s cenou dostali tak nízko?
Navrhování vozu muselo být podřízeno maximální efektivitě. Navenek je to nejvíc vidět na interiéru. Příkladů je řada. Místo klasických reproduktorů ve dveřích jsme instalovali jediný velký pod čelní sklo, chybí klasický přístrojový štít nebo head-up displej. Místo nich se všechno odehrává na centrálním dotykovém přístroji. V zájmu udržitelnosti jsme se snažili minimalizovat také veškerý odpadní materiál. Ve voze tedy najdete z 25 procent recyklovaný hliník, ze 70 procent recyklovanou ocel, žádný odpad nevzniká ani při zpracování interiérových textilií. Plasty použité na dveřích nebo palubní desce pocházejí z rozemletých rámů plastových oken, na sedadla se zase v jednom stupni výbavy uplatní použitá džínovina.
Většina lidí ale vidí hlavní důvod cenové přístupnosti novinky v čínské platformě, na které EX30 stojí.
To je samozřejmě jeden z klíčových faktorů, jež nám pomohly stlačit výrobní náklady velmi nízko. Platformu SEA (Sustainable Experience Architecture) koncernu Geely sdílí EX30 s vozy Smart #1, #3 a Zeekr, což obnáší v praxi vedle podvozkových skupin také celý pohonný řetězec včetně elektromotoru a akumulátorů. Je zřejmé, že takové sdílení znamená obrovskou úsporu nákladů. Nicméně všechno to, co vidí zákazník navenek, čeho se dotýká a čím vůz ovládá, je poctivé Volvo se vším, co k němu patří. Mám na mysli úroveň bezpečnostní výbavy, dílenské zpracování, ovládací rozhraní a samozřejmě také vnější design.
Foto: Volvo
Jak si bude EX30 stát ve srovnání s modely, se kterými sdílí techniku?
Nemohu mluvit za čínskou automobilku Zeekr, třeba ve srovnání s novým Smartem #1 ale nabídne Volvo EX30 delší dojezd a vyšší výkon.
Volvo EX30 působí navenek velmi kompaktním dojmem, na první pohled se ale kabina prostorovými dispozicemi zásadněji neliší od typu CX40. Jak jste toho dosáhli?
Při vývoji EX30 bylo od počátku snahou vyvinout vůz schopný příležitostně v pohodlí odvézt pět lidí. EX30 přitom měří na délku pouhých 4,2 metru, CX40 je o devatenáct centimetrů delší. Elektromobily jsou sice uvnitř obecně prostornější vzhledem k prostorově i proporčně méně náročnému pohonu, velikost výchozí platformy je ale i tak daná, takže na konečný výsledek jsme velmi hrdí.
EX30 nicméně rodinným vozem asi být ani nechce. Komu jste jej tedy šili na míru?
To podstatné jsme samozřejmě soustředili do přední části interiéru, jinými slovy počítáme s běžným dvoučlenným obsazením, ať už mladým párem nebo naopak dvojicí v seniorním věku. EX30 tak bude ideálním druhým vozem do rodiny, s nímž se nebude počítat na pravidelné extra dlouhé trasy. Věřím, že kombinací všech jeho vlastností nám dokáže přilákat zákazníky, kteří dříve o Volvu neuvažovali, ať už na něj neměli, nebo a priori nechtěli elektromobil.
Foto: Volvo
Výbavové stupně jsou k dispozici tři, který je vaším černým koněm?
Myslím, že každý zákazník si může najít to své, takže těžko preferovat jednu verzi. Nejde ani tak o konkrétní výbavové prvky, jako spíše o styl, jenž bude k osobnosti daného zákazníka sedět nejvíce. Ani menší dojezd základní jednomotorové verze nemusí být vůbec na překážku, když uvážíte extrémní cenovou dostupnost. Takový vůz bohatě stačí lidem, kteří nepotřebují jezdit daleko, na komfortu přitom zkráceni nebudou. Ostatně, podle našich zkušeností se už tak slušný dojezd 340 kilometrů v městském provozu ještě citelně zvedne, na dálnici to zase může být naopak. Druhým extrémem je vůbec nejvýkonnější Volvo všech dob, tedy varianta se dvěma elektromotory a pohonem všech kol. Vedle tohoto EX30 bledne i legendární model 850 T5 R. Největší počet klientů má ale asi šanci oslovit prostřední verze s dojezdem až 480 km a více než výbornými dynamickými schopnostmi.
O EX30 se obecně hovoří jako o čínském voze. Nepřemýšleli jste třeba i pro lepší marketingový obraz o zahájení výroby rovněž v domácím švédském závodě nebo třeba na Slovensku, kde máte také továrnu?
Taková varianta prozatím není ve hře. O rozšíření výroby do jiných částí světa by se dalo uvažovat v případě, že by výrobní kapacity v Čang-ťia-kchou nepostačovaly poptávce, což se ale samozřejmě stát může.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)