Představujeme
VOLKSWAGEN CRAFTER 4Motion – Na čtyři
Branko Remek 06.02.2018 12:43
Představujeme
Laureát titulu Van of The Year 2017 (VOTY) se představil na loňské IAA v Hannoveru, a to hned jako Janus, bůh dvou tváří, tedy Volkswagen Crafter a MAN TGE s motorem vpředu napříč a pohonem přední nápravy.
Jen o rok později bylo uvedeno provedení s motorem podélně a pohonem zadní nápravy. Bonusem se stává provedení 4Motion s pohonem všech kol. V prostředí více než 2000 let starého pískovcového lomu a jeho okolí jsme měli možnost vyzkoušet na dálnici, silnici i v terénu všechny základní varianty těchto pohledných malých užitkových automobilů kategorie N1 (do 3500 kg), resp. N2 (3500 až 5500 kg celkové hmotnosti vozidla). Kombinací pohonů, čtyř vznětových čtyřválců TDI, dvou převodovek, dvou rozvorů náprav, tří základních délek, tří výšek karoserie v provedení skříňovém a podvozků se základní nebo prodlouženou budkou a různých továrních nástaveb vzniká nejméně 69 modelů základní nabídky s možností další individualizace. Protože typy s předním pohonem jsou již na trhu, byl největší zájem o nové vozy s pohonem zadním, výhradně se šestistupňovou přímo řazenou převodovkou a v kategorii N2 také s dvojmontáží kol na poháněné nápravě, a o modely 4Motion, u kterých je od příčně uloženého agregátu pohonu přední nápravy přes vícekotoučovou viskózní spojku Haldex poháněna i náprava zadní. Spojka Haldex je zde ve funkci mezinápravového diferenciálu a děliče výkonu. Toto řešení je dobře známé z dnešních osobních vozů koncernu Volkswagen. Elektronika zvládá funkce ASR, EDS a ESC. Nejde však o řešení používané u vysloveně terénních automobilů, ale spíše o vítanou pomoc za špatných adhezních podmínek, daných nezpevněnou vozovkou nebo jen zimním počasím. Bohužel pro zkoušky adheze a trakce bylo počasí hrubě nevhodné, tedy suché a slunečné. Přes veškerou snahu všech se v lehčím terénu systém 4Mo-tion nenechal zaskočit. Dojmy ze silničních zkoušek jsou výborné. Hned po nastoupení je řidič i v užitkovém voze hýčkán.
Vynikající výhled vpřed, do stran a velkými zrcátky i vzad, LED osvětlení vně i uvnitř, pohodlné, anatomicky tvarované a nastavitelné sedadlo pro zdravá záda AGR (Aktion Gesunde Rücken), ergonomicky rozmístěné ovladače a přístroje, kontrolky a velký displej 8“ palubního informačního systému v zorném poli. Bezpočet odkládacích přihrádek a poliček, systém větrání a vytápění, případně i klimatizace, konektivita pro chytré telefony se systémy Apple iOS, Android, rozhraní Bluetooth, -zásuvky USB a nejen 12 V, ale i 230 V (300 W). Charakteristický zvuk „dieselu“ se po ohřátí na provozní teplotu zjemní a dva těžké nejvyšší převody šestistupňové převodovky dovolují motoru pracovat v nízkých otáčkách při běžných silničních či dálničních rychlostech. Klady tohoto odstupňování jsou nízká hladina vnitřního hluku a příznivá spotřeba. Zápor se objeví ve městě s dovolenou „padesátkou“, kdy je nutno podřadit na 4. Naštěstí řazení s lanovody od páky na palubní desce je velice přesné. Osmistupňová samočinná převodovka je na přání pouze pro příčně uložený motor, tedy pro vozy s předním pohonem nebo 4Motion. Převodovka pracuje s komplexním hydrodynamickým měničem momentu, což se pozná pouze podle nesouladu změny rychlosti vozidla a změny otáček motoru. Řazení je naprosto tiché bez nepříjemných prodlev či rázů. Elektronika je schopna držet součinnost motoru s převodovkou v optimálním režimu. Dynamické vlastnosti konkrétního typu určuje především charakteristika motoru a okamžitá hmotnost vozidla. V případě vozu se skříňovou karoserií, kde jsou k dispozici dva rozvory (3,64 a 4,49 m) a tři výšky střechy (2,3, 2,6 a 2,8 m), je k dispozici ložný objem od 9,3 m3 do 18,4 m3 (s prodlouženým zadním převisem). U vozů s pohonem zadní nápravy jsou objemy poněkud menší, protože podlaha je o 100 mm výše. Užitečná hmotnost je pak omezena celkovou hmotností vozidla 3 t (Crafter 30), 3,5 t (35), 5 t (50) a 5,5 t (55).
Oba velké typy s větším rejdem přední nápravy jsou jen se zadním pohonem a dvojmontáží kol. Pokud k tomu připočteme ještě dovolenou hmotnost přípojného vozidla 3 t, je zřejmé, proč je potřeba i motoru 130 kW (177 k)/410 N.m. Rozdíly mezi konstrukčně stejnými motory jsou i podle toho, zda jsou určeny pro příčnou nebo podélnou zástavbu. S využitím systému SCR a DPF plní motory emisní limity Euro 6. AdBlue v nádrži na 16 l stačí doplnit při každém asi pátém tankování nafty. Provozní spotřeba silně závisí na vytížení vozidla a způsobu jízdy. V předváděcích podmínkách se pohybovala mezi 7,5 a 9,5 l/100 km. Závěrem již jen další výbava novinky. Asistenční systémy včetně ACC (adaptivní tempomat), elektromechanické servořízení s funkcí Park Assist a couvání s přívěsem (Trailer Assist), jízda v pruhu (Lane Assist), protikolizní systém Front Assist s vykrýváním mrtvých úhlů a další. Některé systémy jsou v základu, jiné za příplatek. Nová továrna VW v polském městě Wrzesnia s roční výrobní kapacitou 100 000 vozů je připravena dodávat v německé kvalitě nejen standardní provedení „siláka“ Crafter, ale i zvláštní provedení podle požadavků zákazníků.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (1)