Představujeme
Subaru Solterra – Budoucnost Subaru
Petr Hanke 23.07.2021 06:38
Kromě toho, že Subaru zveřejnilo první obrázek (i když poněkud potemnělý) chystaného elektrického modelu Solterra, bylo také překvapivě sdílné o svých plánech pro blízkou i vzdálenější budoucnost.
Ze všeho nejdříve je třeba říci, že pro Subaru, ač japonskou automobilku, je zásadní především americký trh, kam směřuje více než 70 procent její produkce. Kromě japonské Gunmy se tyto vozy s motory s protilehlým uspořádáním válců vyrábějí právě v USA, konkrétně ve městě Lafayette v Indianě. A ačkoliv Subaru myslí i na menší trhy, jakými je například Evropa (v tomto případě třeba vznětovým motorem nebo pohonem e-Boxer), v rámci strategického plánování bude mít americký přístup vždy navrch. Ostatně i proto se Subaru tak orientuje na SUV vozy a crossovery, jež jsou právě na americkém trhu velmi oblíbené.
I tak ale musí Subaru řešit aktuální změny v automobilovém průmyslu s jasnou orientací na elektrifikaci. Tu v současné době v Evropě reprezentuje motor e-Boxer, zatímco například v USA je v nabídce plug-in hybridní verze modelu Crosstrek (Subaru XV) s hybridním systémem Toyota. Subaru také ukázalo své plány na čistě elektrický vůz, který vznikne taktéž ve spolupráci s Toyotou. Bude se jmenovat Solterra a půjde o sesterský model již představené (zatím jako koncept, i když prakticky shodný se sériovou verzí) Toyoty bZ4X. Oba automobily budou mít shodný technický základ, rozměry a z velké části i interiér a karosářské díly, Subaru pak bude ve všech verzích disponovat dvojicí motorů, a tedy i pohonem všech kol.
Značka se souhvězdím Plejád ve znaku slibuje, že u svého prvního elektromobilu, jenž se začne prodávat v příštím roce, nabídne vlastní kalibraci hnacího ústrojí, a tím i pohonu všech kol. I když přijde o svoji typickou techniku v podobě plochého motoru a symetricky uspořádaného pohonu všech kol, cílem je nastavit vůz tak, aby v něm řidiči poznali Subaru. V rámci změn souvisejících s elektrifikací plánuje Subaru také určité změny ve své filozofii, respektive ve větším důrazu kladeném na své tradiční hodnoty v podobě zaměření na komplexní bezpečnost, potěšení z jízdy, ale také na kvalitu. Zatímco v případě bezpečnosti je cílem pro rok 2030 nulové smrtelné zranění ve vozech této značky zásluhou souhry aktivních a pasivních bezpečnostních prvků, v otázkách kvality automobilka plánuje velké změny. Do roku 2023 hodlá o 50 procent zvětšit tým uvnitř automobilky zaměřený právě na tuto oblast a od stejného roku se mají zavést kvalitativní výstupní kontroly nového typu.
Dalším novým aspektem v přístupu je snaha o snižování uhlíkové stopy. Do roku 2025 chce Subaru postupně elektrifikovat všechny své modelové řady. Do roku 2030 by mělo 40 procent vyrobených vozů mít buď čistě elektrický pohon, nebo některou z forem hybridního pohonu. Změny ve výrobním programu, ale také ve výrobě by měly do roku 2050 přinést snížení produkce CO2 oproti roku 2010 o 90 %, a to za celý životní cyklus vozu, tedy od jeho výroby přes provoz až po recyklaci.
Pro Subaru jsou aktuální změny v automobilovém průmyslu náročné i z toho pohledu, že patří k nejmenším automobilkám, které jsou považované za „velké“. Japonci přitom ve svých plánech počítají, že do roku 2026 zvýší svoji globální produkci o střízlivých 18 %, tedy z přibližně 1,1 na 1,3 milionu kusů. Chtějí přitom, aby si Subaru udrželo svoji pozici „jiného“ než konvenčního výrobce. V tomto ohledu je důležitý i určitý komunitní přístup, kdy se automobilka snaží své zákazníky různými způsoby propojovat, což je zřejmá snaha nejen u Subaru v USA, ale také v České republice. V souvislosti s budoucností je důležitá i skutečnost, že počátkem letošního roku Toyota dokončila své navýšení podílu v Subaru z 16,8 na 20 procent.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)