Představujeme
Státy Evropské unie chtějí plošný konec spalovacích motorů
Ondřej Štaidl 12.03.2021 07:00
Devět členských státu Evropské unie v čele s Dánskem a Nizozemskem vyzvalo Evropskou komisi ke stanovení data, po němž nebude možné prodávat nová auta poháněná fosilními palivy. Ve hře je rok 2030, ke kterému se již před časem zavázala Velká Británie.
Konec spalovacích motorů v Evropské unii nastane možná mnohem dříve, než bylo původně v plánu. Na urychlení zákazu prodeje aut poháněných vznětovými a zážehovými motory apeluje celkem devět členských státu. K Dánsku a Nizozemsku se přidalo Rakousko, Belgie, Řecko, Irsko, Litva, Lucembursko a Malta. Společně požadují od Evropské komise stanovení data, od kterého bude platit zákaz prodeje takových vozů.
„Musíme urychlit zelený přechod v silniční přepravě a jako zákonodárci vyslat jasnou zprávu výrobcům i spotřebitelům,” uvedl pro agenturu Reuters dánský ministr pro klima, energetiku a zdroje Dan Jörgensen. Podle jeho slov potřebují současné standardy pro emise uhlíku „výrazně posílit” a Evropská unie musí též posílit infrastrukturu stanic pro nabíjení a tankování vozů s nulovými emisemi.
Zlomový bude rok 2030
Evropská komise má podle dostupných informací letos v červnu přijít s novými a ještě přísnějšími standardy pro emise oxidu uhličitého u nově vyrobených aut. Cílem plánu je snížení emisí CO2 do roku 2030 nejméně o 55 % proti hodnotám z roku 1990. Do roku 2050 chce EU dosáhnout klimatické neutrality.
Většina světových automobilek už představila plán přechodu na elektromobily. Před několika týdny oznámila švédská automobilka Volvo, že přejde na čistě elektrické vozy do roku 2030, a spalovacích motorů se má brzy vzdát například Jaguar. Volkswagen chce do stejného data nabízet přes 70 % elektromobilů. Podobné ambice má v Evropě také americká automobilka Ford, která v některých modelech sdílí platformu pro elektromobily právě s koncernem Volkswagen.