Představujeme
Porsche Macan – Jinak. Lépe…?
Jiří Duchoň 21.05.2024 08:56
Druhá generace kompaktního SUV Porsche přijíždí již pouze v elektrickém provedení. Ale žehrání na smutné zítřky ponechme stranou, protože je to skutečně znamenitý a do detailu vyladěný automobil.
První Macan (viz AR 6/’17) se stal novinkou značky Porsche ve třídě středních SUV a nepřekvapivě několik let zastával roli prodejně nejúspěšnějšího typu značky. Dosud vznikl ve více než 845 tisících exemplářů. Nyní přichází generace druhá (viz AR 3/’24), výhradně s elektrickým pohonem, přičemž výroba té stávající poběží v Lipsku dále, ale od léta již nebude k dispozici v Evropě. U nás byl již z nabídky „spalovací“ Macan stažen a doprodávají se skladové zásoby. Nový Macan jsme vám technicky podrobně představili v březnovém Automobilu. V polovině dubna jsme pak nový Macan dostali poprvé možnost řídit, a to při exkluzivní prezentaci na Azurovém pobřeží, takže výše odkazovaný článek doplňujeme živým seznámením se sériovými vozy.
Nový, již tedy plně elektrický Macan je prvním Porsche na nové koncernové platformě PPE (Premium Platform Electric), na níž brzy vyjedou též Audi A6 a Q6 a později i řada dalších typů koncernu Volkswagen. V podlaze je uložen akumulátor li-ion se 180 prizmatickými články v každém z 12 samostatně měnitelných modulů. Vyniká využitelnou kapacitou 95 kWh, ale i 800V architekturou a originálním způsobem nabíjení s celkovým výkonem až 270 kW (rekuperace až 240 kW). Pro připojení „pomalé“ 400V nabíječky stejnosměrného proudu systém akumulátor virtuálně rozdělí do dvou 400voltových bloků a každý z nich teoreticky dobíjí výkonem 135 kW.
Novinku nám v zázemí přístaviště Port Gallice představil Jörg Kerner, viceprezident a vedoucí projektu Macan. Zdůraznil zejména pokročilou aerodynamiku s aktivními prvky, snižující součinitel odporu vzduchu až na cx = 0,25 a přispívající k nízké spotřebě energie. Zajímavé je zaoblené, avšak specificky členité řešení přídě se světlomety (na přání osazenými LED matricovou technikou) rozdělenými na každé straně do dvou svisle umístěných jednotek, z nichž ty horní připomínají nový sedan Porsche Taycan (viz AR 4/’24). Za zmínku stojí též bezrámová dveřní okna.
Porsche Macan je zatím dostupné jako výchozí Macan 4 a vrcholný Macan Turbo (ano, značka Porsche se označení Turbo nevzdává, což v kombinaci s elektrickou trakcí pamětníkům možná připomene tlačítko Turbo na počítačích IBM z přelomu 80. a 90. let minulého století). Oba mají vpředu stejný elektromotor, ale Macan Turbo nese vzadu agregát výkonnější, a tedy i těžší, čímž se u něj rozložení hmotnosti mezi nápravy mění z 50:50 (Macan 4) na 48:52 u Macanu Turbo. K dispozici jsme měli pouze výkonnější model, vynikající navíc pokročilým vzduchovým pérováním PASM, adaptivními tlumiči a natáčením kol zadní nápravy (do 5°). To se pozitivním rejdem do jízdního projevu propisuje velmi přirozeně a nevtíravě, naopak při manévrování (jen do 30 km/h) natáčením zadních kol proti smyslu těch předních razantně zlepšuje obratnost.
I přes zástavbu akumulátoru v podlaze se v novém Macanu sedí níže než v tom stávajícím. Vlivem nízké hrany čelního skla a bohatého prosklení karoserie je však rozhled do všech stran velmi dobrý, jakož i sepětí řidiče s vozem. Řízení je totiž přesné, náklony karoserie při dynamických změnách minimální. Podtrhnout je třeba též prakticky naprostý klid na palubě a precizní tlumení ostrých nerovností, a to i na příplatkových kolech s 22palcovými ráfky. Macan Turbo je krotký a pohodlný, ale skrývá potenciál pro skutečně rychlou, efektní a opojnou jízdu, v níž vám elegantní průjezd zatáčkou „dveřmi napřed“ podpoří i zadní diferenciál s elektronicky řízenou svorností.
Přístrojový štít tvoří 12,6palcová obrazovka s vysokým rozlišením (doplňovaná projekcí velkoplošného head-up displeje s prvky AI) a multimediální systém na středové konzole má 10,9palcový displej, přesto však lze stále většinu palubních funkcí ovládat mechanickými přepínači na volantu a v jeho okolí. Druhý 10,9palcový displej lze instalovat na palubní desku vpravo, kde spolujezdec může sledovat rychlost, mapu či film, aniž by tam však řidič viděl. Ocenili jsme znamenitě tvarovaná a elektricky všestranně stavitelná přední sedadla s vyhříváním, odvětráváním i masáží. Nový Macan pokračuje v rozsáhlé škále možností individualizace. K dispozici je 13 laků karoserie základních a 59 speciálních, 8 ráfků, 8 interiérů a 7 paketů.
Nové Porsche Macan je spíše komfortním a praktickým SUV pro každodenní provoz než sportovním náčiním. Ale modely Macan 4 a Macan Turbo to teprve začíná. Těšit se můžeme na GTS a další, náležitě přiostřené varianty. Uvidíme však, zda se plošný přechod na elektrickou trakci setká s pochopením stávajících zákazníků.
Frauscher x Porsche Efantom
Pozoruhodným zpestřením se stalo svezení s elektrickým motorovým člunem eFantom (850 Fantom Air). Do přístavu Port Gallice nám jej přivezl a osobně představil Stefan Frauscher, šéf stejnojmenné loděnice, kterou založil jeho děd. Už ten stavěl lodě pro rodiny Porsche a Piëchových, takže nová zakázka na společný projekt nebyla pro nikoho překvapením. Nový eFantom se prvně ukázal loni na podzim na italském jezeře Garda a pohání jej akumulátor a elektromotor z nového Macanu. Jízda rychlostí přes 80 km/h je impozantním zážitkem i na klidné hladině v blízkosti přístavu, řízení volantem Porsche je řešeno „po drátě“. Vyzkoušeli jsme si i „kormidlo“, jízda s větrem ve vlasech a vláda nad tímto strojem je až opojná. Nevýhodou eFantomu je dojezd asi jen 50 km, takže po plážích v okolí Nice si pojezdíte, ale na kávu do Saint-Tropez si už bez nabíjení nezajedete. Zatím prodali osm těchto plavidel a Stefan připustil, že jejich masovějšímu rozšíření brání zejména cena: v přepočtu začíná na 14 milionech Kč, což je zhruba o třetinu více než u srovnatelného plavidla osazeného spalovacím motorem.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)