Představujeme
Polaris 2021 – Za obzor
Jiří Duchoň 24.03.2021 14:59
V roce 1955 postavili první sněžný skútr. Dnes nabízejí tři desítky účelových vozidel ve stovce zemí světa. Vyzkoušeli jsme novinky značky Polaris.
Americká společnost Polaris Industries byla založena roku 1954 v minnesotském Roseau, kde její vývojové a výrobní středisko sídlí dodnes. V současnosti dává práci 12 000 zaměstnanců a některé její výrobky patří k nejprodávanějším na světě. Nejde jen o účelová vozidla pro práci v náročných podmínkách, ale také pro dobrodružství a zábavu. Většinu pro nový modelový rok připravených novinek jsme dostali příležitost vyzkoušet počátkem února v liduprázdném skiareálu Kraličák v Jeseníkách.
Nejdůležitějším typem Polarisu je Sportsman, nejprodávanější terénní čtyřkolka na světě. Dodává se s motory o objemu 570 nebo 900 cm3 a v řadě verzí nástaveb i rozvorů od standardních Sportsmanů přes prodloužený Touring až po třínápravový 6x6 se sklápěcí korbou. Samozřejmostí je škála příslušenství sahající od kufrů přes různé držáky, rámy či závěsy pro přívěsný vozík až po elektrický naviják nebo sněhovou radlici. Vrcholem této řady je pak sportovně střižený Scrambler XP 1000 S. Jako velmi užitečný se ukázal litrový Ranger, za jehož třímístnou lavicí je objemná plocha pro převoz nákladu nebo materiálu. Výkonný motor umožnil v případě zkoušeného stroje nahradit kola pásovými jednotkami, což mimořádně zlepšilo pohyb v hlubokém sněhu. Zvláště při rychlé jízdě však nelze než doporučit připlatit za čelní sklo, jinak je posádka vystavena přívalům sněhu od předních pásů. Zastřešený Ranger je k dispozici s dvou- nebo třímístnou kabinou, ale také jako prodloužený Ranger Crew se dvěma řadami sedadel. Spíše pro volnočasové aktivity je pak určena řada General, opět dodávaná s jednou nebo dvěma řadami sedadel.
Vrcholným zážitkem jízdy ve dvou stopách pak bylo svezení s dvoumístnou čtyřkolkou Polaris RZR Pro XP s přeplňovaným motorem 0,9 litru. Poháněna jsou standardně zadní kola, při jejich prokluzu se elektromagneticky připíná pohon přední nápravy. Stroj příjemně překvapil svojí hbitostí a schopností klouzat sněhovými závějemi rychle a snadno řízenými přetáčivými smyky. Podobně jako u ostatních čtyřkolek Polaris, také v tomto případě všechna kola spočívají na dvojitých lichoběžníkových závěsech.
Třešničkou na dortu pak bylo svezení se sněžnými skútry, jež vlastně celou ságu značky Polaris kdysi zahájily. Nabídka sestává z pěti řad, pro něž je navíc připravena trojice nastavení podvozků. Vyzkoušeli jsme na jedné straně mohutný a univerzální Voyageur s velkými lyžemi, na straně druhé pak nejnovější provedení sportovního RMK 850 Khaos s širokým pásem. Jízda s ním je skutečně adrenalinovým zážitkem: bez pořádného vyklonění se zkrátka nezatočíte.
Společnost Polaris vyvíjí a vyrábí vlastní motory v řadě objemových a výkonových kategorií (dokonce i „diesely“), a to včetně přeplňovaných. U nás má Polaris v současnosti 14 prodejních a servisních míst po celé České republice. Není bez zajímavosti, že do portfolia Polarisu patří dále nejen motorové čluny, ale též před deseti lety vzkříšená výroba motocyklů s legendárním jménem Indian.
Převzato z časopisu