Představujeme
Mini ALL4 Racing – Dakarský speciál
Petr Hanke 21.07.2015 07:52
Vozy Mini ALL4 Racing ovládly čtyři poslední ročníky Dakar Rally; jak se tento dakarský speciál řídí?
Přestože jsou automobily Mini navrženy především jako městské vozy, aktivity této značky ve světě motoristického sportu se s výjimkou vlastního značkového poháru Mini Challenge soustředí hlavně na automobilové soutěže, a to už od svého vzniku. Původní vozy Mini Cooper S vyhrály nespočet automobilových soutěží, například v letech 1964, 1965 a 1967 slavnou Rallye Monte Carlo (jezdci Paddy Hopkirk, Timo Mäkinen a Rauno Aaltonen), ale také mistrovství Evropy v závodech cestovních vozů na okruzích (1964, Warwick Banks).
V roce 2011 se znovuzrozená značka (pod taktovkou BMW) společně s týmem Prodrive a vozem Mini John Cooper Works WRC vrátila do mistrovství světa v automobilových soutěžích. Téhož roku se prvně zúčastnila také Dakar Rally pod hlavičkou německého týmu X-raid. Tým X-raid založil v roce 2002 Sven Quandt, jeden z členů vlivné rodiny největších akcionářů BMW Group. Není proto divu, že tým X-raid již od začátku upravoval pro dálkové soutěže právě vozy BMW. Zpočátku šlo o BMW X5, které v roce 2005 následoval soutěžní speciál BMW X3 CC. Oba tyto vozy vybojovaly tituly v šampionátu vytrvalostních soutěží typu Baja. V roce 2010 se právě z BMW X3 CC stal postupným vývojem Mini ALL4 Racing, jenž ve zmíněném roce 2011 přistoupil ke své první účasti v Dakar Rally a od roku 2012 celkové vítězství nepřenechal žádnému jinému automobilu. Dvakrát na Mini triumfoval Stéphane Peterhansel (2012 – 2013), jednou Joan Nani Roma (2014) a letos Nasser Al-Attiyah. Soutěžní Mini ALL4 Racing je speciál navržený pro dálkové maratony. Jeho základ tvoří samonosná konstrukce z uhlíkových kompozitů, doplněná předepsaným rámem z ocelových trubek ø 50,8 mm. Automobil má dvě místa vpředu pro řidiče a navigátora, v zadní části je umístěno jedno z náhradních kol (další dvě jsou pod podlahou) a palivová nádrž o objemu 385 litrů.
Nezávislé zavěšení kol tvoří dvojice trojúhelníkových příčných ramen, odpružení a tlumení každého z kol mají na starosti dvě integrované jednotky vinutá pružina/tlumič specializované značky Reiger (X-raid prý dostává od tohoto výrobce vždy nejnovější specifikaci tlumičů). Charakteristiku odpružení i tlumení lze nastavovat v obou směrech, stejně jako světlou výšku; vše ovládá řidič přímo z vozu. Samozřejmostí je trvalý pohon všech kol pracující s trojicí diferenciálů Xtrac s elektronicky řízenou svorností. Soutěžní vozy Mini používají závodní sekvenční převodovku SADEV se šesti převodovými stupni pro jízdu vpřed a přímým ozubením. Jeden soutěžní Mini ALL4 Racing spotřebuje za sezonu několik desítek těchto převodovek (přesnější počet nechtěli zástupci týmu sdělit), které jsou v náročném terénu značně namáhány. Naopak během roku se používá pouze jediný motor, jenž se před Dakar Rally, jež vždy zahajuje sezonu, mění spíše preventivně.
Soutěžní speciál Mini pohání, stejně jako před ním BMW X3 CC, vznětový řadový šestiválec s objemem 2993 cm3. Předpisy stanovují, že blok motoru, hlava válců, klikový hřídel, ojnice a rozvodový mechanismus musejí pocházet ze sériového motoru příslušného výrobce (s roční produkcí těchto motorů přes 2500 kusů). Ve voze je tedy blok motoru, který pohání například BMW M550d, v sérii s postupným přeplňováním trojicí turbodmychadel. Tento blok je na rozdíl od méně výkonných verzí vyztužen deseti ocelovými pruty, jež motor doslova sešroubují. Technické předpisy ovšem povolují nejvíce dvě turbodmychadla, takže soutěžní motor byl upraven pro dvojici nestejně velkých turbodmychadel. Výkon činí 235 kW (320 k) při 3250 min‑1 a točivý moment 800 N.m při 2100 min‑1. Mini ALL4 Racing pro dálkové soutěže typu Baja nese siluetu Mini Countrymanu, ale ve skutečnosti je to mnohem větší vůz. Zatímco sériový Countryman má celkové rozměry 4110 x 1789 x 1561 mm, soutěžní speciál disponuje hodnotami 4333 x 1998 x 1966 mm.
S výjimkou světlometů a koncových svítilen je proto každý karosářský díl jiný (a to jak použitým materiálem, tak tvarem). Uvnitř je Mini ALL4 Racing skutečným závodním speciálem, kde je pouze to nejnutnější. Za volantem se zobrazuje velká červená číslice udávající zařazený převodový stupeň, ostatní přístroje jsou situovány uprostřed přístrojové desky, a to ne z tradice sériového Mini, ale z čistě praktického důvodu, aby mohl údaje sledovat a třeba i nastavovat spolujezdec, jenž má před sebou nezbytnou navigační výbavu. Řízení tohoto soutěžního speciálu je zvláštní zážitek. V písku a mezi dunami se osvědčuje značná síla motoru, která automobil neustále žene kupředu. Na tvrdším podkladu zajistí motor ve spojení s rychle řadící převodovkou působivou dynamiku. Nejvíce překvapí schopnosti podvozku, jenž velmi dobře tlumí terén pod koly a vždy zajišťuje potřebný kontakt. Nerovnosti uprostřed rychle projížděné zatáčky, zvlněný povrch od navátého písku, anebo plynulé terénní vlny, Mini se nástrahami nenechá znervóznit, ani když přijde skok přes duny, na nějž navigátor jezdce přesně navádí. Vůz jemně dosedne do písku a s jistotou opět zrychluje. Skutečné schopnosti však vyjdou najevo až na sedadle spolujezdce, kdy automobil řídí jeden ze soutěžních jezdců. Zřejmá je celková robustnost konstrukce, ale i extrémní nároky na posádku, která v plném soustředění a za vysokých teplot tráví při Dakar Rally ve voze průměrně osm hodin denně po dobu dvou týdnů. Tým X-raid však již potvrdil, že bude pokračovat i v sezonách 2016 a 2017.
Mini ALL4 Racing
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – kapalinou chlazený vznětový řadový šestiválec BMW TwinPower Turbo, přeplňovaný dvojicí turbodmychadel, uložený podélně vpředu; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování paliva common rail; 2993 cm3 (ø 84 x 90 mm); 235 kW (320 k)/3250 min‑1 a 800 N.m/2100 min‑1. Spojka AP Racing a šestistupňová sekvenční převodovka SADEV s přímým ozubením. Trvalý pohon všech kol s trojicí aktivních diferenciálů Xtrac.
PODVOZEK – samonosná konstrukce z uhlíkových kompozitů, doplněná předepsaným bezpečnostním ocelovým rámem; všechna kola nezávisle zavěšena na dvojitých příčných ramenech, vinuté pružiny a teleskopické tlumiče Reiger Racing; kotoučové brzdy AP Racing s vnitřním chlazením (vzadu dochlazované vodou); pneumatiky Michelin 245/80 R 16.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2900 mm, rozchod kol 1736/1736 mm; d/š/v 4333/1998/1966 mm; objem palivové nádrže 385 l; pohotovostní hmotnost 1952,5 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 178 km/h.
Převzato z časopisu