Představujeme
McLaren P1 – Poprvé...
Tom Hyan 16.11.2012 07:19
Poprvé jako automobilka se představil McLaren na autosalonu v Paříži. Zatím se hovoří o produkci tisícovky supersportovních automobilů ročně...
Britský výrobce monopostů formule 1 se pokusil vstoupit do světa silničních automobilů celkem třikrát. První pokus McLaren M6 GT skončil po smrti novozélandského zakladatele týmu Bruce McLarena v nešťastném roce 1970, kdy Bruce zahynul 2. června při testování v Goodwoodu. Druhý byl úspěšnější, v letech 1992 – 1998 vzniklo 106 automobilů McLaren F1 včetně závodních verzí Gran Turismo, z nichž jedna dokonce vyhrála 24 h Le Mans 1995. Následovala produkce 2153 automobilů SLR McLaren v novém tisíciletí (2003 – 2009), které však McLaren Automotive vyrobil pro německou značku Mercedes-Benz. Nové ambiciozní plány byly zveřejněny teprve nedávno.
Ron Dennis opustil vedení týmu Vodafone McLaren Mercedes formule 1 proto, aby se spolu s Američanem Antony Sheriffem (ex-Fiat Group) stal hnací silou nové automobilky McLaren Automotive, jež předloni představila první sériový model MP4-12C (kódové označení P11; podrobný popis viz AR 5/’11). Výroba celokompozitového kupé („Z jiného materiálu snad ani automobily vyrábět neumíme,“ směje se Antony Sheriff) se úspěšně rozběhla; v sezoně 2012 vyjelo také na okruhy pětadvacet závodních verzí MP4-12C GT3, v létě se představilo otevřené provedení MP4-12C Spider s pevnou skládací střechou (viz AR 9/’12) a divize McLaren Special Operations (MSO) v srpnu 2012 v Pebble Beach představila originální McLaren X-1 se zakázkovou karoserií pro bohatého anonymního klienta (viz AR 10/’12). Ve čtvrtek 27. září v 17 h 45 min středoevropského času uspořádal McLaren svou první tiskovou konferenci jako automobilka; na Pařížském autosalonu se představil vedle typů MP4-12C a 12C Spider koncept nového supersportovního kupé McLaren P1 (= Project 1), které skutečně aspiruje na pole position mezi všemi vyráběnými automobily tohoto druhu.
Nový model P1 vychází duchem i technologií ze zkušeností McLaren Racing, tedy závodního oddělení; zatím je označen za designovou studii, kterou příští rok vystřídá první prototyp a do dvanácti měsíců poté se rozběhne prodej zákazníkům. Vůz se samonosným kompozitovým trupem a motorem V8 vlastní konstrukce, uloženým před zadní nápravou, se tak začne vyrábět přesně padesát let od chvíle, kdy novozélandský závodník Bruce McLaren založil vlastní společnost ve Velké Británii (1963). Údaje o pohonné jednotce nebyly upřesněny, ví se jen, že půjde o další vývojovou verzi osmiválce McLaren M838T Bi-Turbo, jehož výkon vzroste ze 460 na 585 kW (ze 625 na cca 800 k), ovšem až na 706 kW (960 k) jej může zvýšit známý KERS, systém rekuperace kinetické energie s elektromotorem/generátorem.
Základem P1 je samonosný trup MonoCage z uhlíkových kompozitů, který tvoří bezpečnou schránku pro dvoučlennou posádku; zavěšení kol je jako obvykle na dvojitých příčných ramenech, zřejmě s pomocnými hliníkovými rámy vpředu i vzadu jako u MP4-12C. Aktivní aerodynamiku pro McLaren P1 vytvořil Simon Lacey, konstruktér formule 1 (dříve šéf aerodynamického vývoje McLaren Racing), na zádi je výsuvné křídlo, které se zdvihá až o 120 mm na silnici nebo o značných 300 mm na závodním okruhu; optimalizací bylo dosaženo až pětinásobného přítlaku proti MP4-12C (téměř jako u závodní verze GT3), ale také nízkého součinitele čelního odporu vzduchu cx = 0,34.
Design vozu je dílem Franka Stephensona, který se inspiroval nejen sportovními prototypy ze 24 h Le Mans, ale také proudovými stíhacími letadly. Křídlo může sloužit jako aerodynamická brzda, standardní úhel nastavení je 29 stupňů a tvůrci vozu pro jeho funkci využili software z formule 1. Přestože tvary a provedení vozu ještě nejsou definitivní, zaujmou svítilny LED ze světelných diod. McLaren Automotive je součástí McLaren Group spolu s dalšími pěti společnostmi včetně týmu formule 1. Výroba vozů probíhá v McLaren Production Centre (MTC) na ploše dvaatřiceti tisíc čtverečních metrů, které je součástí architektonicky výjimečného McLaren Technology Centre ve Wokingu (Surrey), slavnostně otevřeného britskou královnou Alžbětou II. a vévodou z Edinburgu dne 12. května 2004. Nejméně do 2015 chce McLaren každý rok uvádět nový model a dosáhnout kapacity výroby čtyř tisíc automobilů ročně.
Převzato z časopisu