Představujeme
Majitel Peugeotu, Opelu, Fiatu či Jeepu plánuje vlnu elektrifikace
Ondřej Štaidl 09.07.2021 07:00
Automobilový koncern Stellantis chce do roku 2025 investovat více než 30 miliard eur do elektrifikace svých osobních i užitkových aut a vývoje moderního softwaru. Cílem je už v roce 2030 prodávat ze 70 % pouze čistě elektrické vozy.
Stellantis patří k největším výrobcům aut na světě. Vznikl 4. ledna letošního roku spojením koncernu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) s francouzskou skupinou PSA. Slučuje celkem 14 značek, mimo jiné Fiat, Maserati, Jeep, Chrysler, Dodge, RAM, Peugeot, Citroën, DS a Opel. Nyní tento gigant ohlásil své cíle na následující dekádu a podle očekávaní se zaměří na elektrifikaci.
Hlavním cílem je, aby do roku 2030 bylo více než 70 % aut prodaných v Evropě (a více než 40 % ve Spojených státech) tvořeno nízkoemisními vozy. Všech 14 značek se zavázalo nabízet nejlepší plně elektrifikovaná řešení ve své třídě. Se splněním cíle má pomoci investice více než 30 miliard eur do vývoje elektrických pohonných systémů a softwaru.
Důležité bude zejména splnit požadavky zákazníků na delší dojezd a rychlejší nabíjení baterií elektromobilů. V řeči čísel by mělo jít o dojezd na jedno nabití v rozmezí 500-800 km a rychlost nabíjení v průměru 32 km dojezdu za minutu.
Díky flexibilní platformě BEV-by-design a sdílení komponent použitelných pro městská auta, rodinná SUV, luxusní sedany i lehké užitkové vozy se sníží nároky na vývoj i výrobu nové generace elektromobilů. Podle slov zástupců skupiny Stellantis nás čekají automobily, které nabídnou výkon, moderní techniku, styl, komfort i dlouhý dojezd.
Společně s novými cíli společnosti se přirozeně výrazně zvýší spotřeba baterií nezbytných pro velký počet nabízených elektromobilů. Ty budou vyráběny v celkem pěti závodech v Evropě a Severní Americe. Stellantis současně pro zajištění udržitelných dodávek baterií navázal spolupráci s partnery v oblasti zpracování lithia geotermálním solným roztokem.
Podle všeho lze tedy brzy očekávat velmi pestrou nabídku moderních elektromobilů od celkem 14 různě zaměřených značek, které budou čerpat benefity ze sdílených zdrojů snižujících výrobní náklady a tím i prodejní ceny jednotlivých modelů.