Představujeme
General Motors Company – Vysoké napětí
Tom Hyan 02.03.2012 10:33
Jako jediní novináři z České republiky jsme navštívili výrobní závod General Motors v Hamtramcku, z něhož vyjíždějí elektromobily Chevrolet Volt…
Továrna v Hamtramcku má pohnutou historii. V roce 1980 přišel General Motors s velkorysou nabídkou, kterou starosta Detroitu nemohl odmítnout. Místo dvou starých zavřených továren slíbil zachránit šest tisíc pracovních míst a postavit jednu novou, která dnes nese název GM Detroit-Hamtramck Assembly Plant. Byla vybrána parcela na hranici se sousedícím městem Hamtramck, tradičním místem automobilové výroby, a rovněž hrdé, byť chudé polské komunity, která kdysi tvořila osazenstvo moderní automobilky Dodge Brothers, také už zavřené.
Obyvatelstvo Poletownu většinou souhlasilo a přijalo kompenzaci, demolici neunikl ani polský kostel, odpůrcům zastoupeným nechvalně proslulým právníkem Ralphem Naderem, jemuž se dříve podařilo zastavit výrobu automobilu Chevrolet Corvair a neúspěšně kandidovat na prezidenta USA, však nebyly protesty nic platné. Mimochodem, Ralph Nader označil Corvair za nebezpečný při každé rychlosti, ale ve skutečnosti jej většina Američanů nedokázala správně řídit, protože měl motor vzadu a tedy poněkud odlišné jízdní vlastnosti (pro Čechy by to byla hračka)… V roce 1985 vyrobil nový závod první pilotní vzorek, sériová produkce se v Hamtramcku rozběhla naplno v roce 1986. Výrobní program zahrnoval různé typy General Motors (dále GM), včetně slavných modelů Cadillac Seville a Eldorado, Oldsmobile Toronado a Trofeo, Buick Riviera a Park Avenue, ale také unikátní kabriolet Cadillac Allanté (1987–1993), jehož karoserie dovážely od Pininfariny letecky jumbo jety z Turína, a poslední Pontiac Bonneville (2002 – 2005). Výrobu provázely problémy technického rázu (říká se, že se jednou drahé roboty pomalovaly samy, místo karoserií), i sociální (GM nakonec snížil počet zaměstnanců na šestinu).
Něco se muselo stát. Po restrukturalizaci patřily už poslední automobily Cadillac DTS a Buick Lucerne (oba sedany ve výrobě od 2006 do loňska) k výrobkům GM s nejvyšší kvalitou, během jejich produkce byl závod modernizován pro výrobu elektromobilů s prodlouženým dojezdem Chevrolet Volt/Opel Ampera, a to nákladem 336 milionů dolarů. S prvním automobilem Volt vyjel z linky sám prezident USA Barack Obama dne 30. července 2010, sériová produkce se rozběhla v listopadu; o rok později začala výroba evropské verze Opel/Vauxhall Ampera… V době naší návštěvy na sklonku minulého roku ještě neběžela naplno, DTS a Lucerne byly právě ukončeny, a Volty (v menší míře Ampery) byly podvěšeny na dopravnících vždy na každém druhém, takže se jelo na padesát procent.
Závod je nově vybaven nejmodernějšími stroji, jak je dnes ve většině vedoucích světových automobilek obvyklé; v lednu 2012 naběhla plná výroba a počítá se s dvousměnným provozem. Zatímco v roce 2007 továrna vyrobila 133 362 automobilů, v době krize produkce klesla na 35 526 (51 173) v letech 2009 (2010), loňský plán byl při modelové obměně 39 183 vozů a letošní činí šedesát tisíc automobilů (výhradně Volt/Ampera), z toho patnáct tisíc na export. Nezůstane ovšem pouze u těchto elektromobilů s prodlouženým dojezdem, které si vezou zážehový motor s generátorem na palubě (viz AR 10/’09 a 2/’11); ještě letos bude zahájena výroba nového globálního Chevroletu Malibu (projekt GMX 351) pro americký trh; později přijde nástupce dnešní Impaly (viz AR 3/’11).
Bloky akumulátorů Li‑Ion 16 kWh o hmotnosti 200 kg ve tvaru písmene T (zespodu se montují do vozu na lince stejně jako pohonná jednotka) přicházejí ze závodu GM Brownstown Battery Assembly Plant (tam se kompletují z článků LG Com), vzdáleném 20 mil (32 km). Zážehové čtyřválce Ecotec 1.4 budou všechny ze 70 mil (112 km) od Hamtramcku ležící továrny ve Flintu (také v Michiganu); zpočátku se některé dovážely z Rakouska (GM Opel). Moderní závod v Hamtramcku se rozkládá na ploše 365 akrů, tedy 1,47 čtverečního kilometru, z nichž je 0,334 km2 zastřešeno, ale pod jednou střechou. Dopravníky na výrobních linkách mají délku 15,6 míle (25 km); továrna je však obklopena zelení (ano, je tam i vycpaný jelen, nahlížející dovnitř!) a dokonce 65 tisíc čtverečních metrů pozemku má označení wild life jako skutečná příroda.
Zelení mohou být tedy spokojeni, solární panely na střeše kryjí desetinu spotřeby závodu (516 kW) a ti, kteří přijedou Volty, mají na parkovišti dvanáct solárních nabíjecích stanic. Zájem o Volty byl zpočátku velký, ale pak nalezly konkurenci v typu Chevrolet Cruze, sice konvenčním, ale o poznání levnějším. Cena Voltu totiž vychází na 41 000 dolarů, může být snížena úlevou na dani o 7500 USD, ale stále je to poněkud více než dvacet tisíc za Cruze v základním provedení. S Voltem však jistě projevíte smysl pro ochranu životního prostředí, pokud máte shůry dáno a dost peněz. Před odvahou vedení General Motors zavést sériovou výrobu Voltu však chceme s úctou smeknout…