Představujeme
Filtry: čistota především
Miloš Hlaváček 26.05.2021 17:12
Automobily obsahují kromě spousty složitých a drahých dílů také relativně jednoduché filtry. Jde o spotřební zboží, kterému často není věnována dostatečná pozornost, což je chyba. Zanedbané levné filtry mohou v konečném důsledku znamenat poškození násobně dražších částí vozu.
Přestože filtry většinou nejsou příliš drahé a jejich výměna obvykle nepředstavuje nic až tak složitého, nevyplatí se tyto „drobnosti“ zanedbávat. Spalovací motor potřebuje čistotu. Pokud mu ji majitel nedopřeje a těmto relativně levným dílům nevěnuje dostatečnou pozornost, vystavuje se riziku poškození mnohonásobně dražších částí pohonné jednotky. Samozřejmě je řeč o běžných filtrech, tedy o tom olejovém, vzduchovém, palivovém a kabinovém. Zejména automobily z poslední doby mají ještě několik dalších filtrů určených k čištění výfukových plynů. V jejich případě rozhodně neplatí, ani že jsou levné, ani že se jedná o spotřební zboží. Jde ale o trochu jiné téma, kterému se na tomto místě věnovat nebudeme.
Asi tím vůbec nejzásadnějším běžným filtrem je filtr olejový. Jeho úkolem je zachytávání nečistot v motorovém oleji. Je logické, že pokud by takový filtr v motoru nebyl, zvyšovalo by se tření, tím by se do oleje dostávalo čím dál větší množství dalších částic a vše by skončilo zadřením. Olejový filtr se mění vždy s motorovým olejem, přičemž interval výměny vždy předepisuje výrobce. Kdyby při výměně oleje k instalaci nového filtru nedošlo, nový olej by se rychle znehodnotil jednak částicemi, které zůstaly ve starém filtru, a současně také zbytkem starého oleje usazeného v původním filtru. Mimochodem, olejový filtr se nemusí týkat pouze motoru, mají ho také například automatické převodovky. V jejich případě platí to samé, filtr se mění s olejem, nicméně interval výměny oleje v převodovce je delší než u motoru.
Další levnou, ale důležitou část představuje vzduchový filtr. Dvojnásob to platí u moderních motorů, které jsou obecně na nečistoty citlivé. Vzduchový filtr odstraňuje nečistoty z nasávaného vzduchu. Pokud je filtr zanesený, může dojít ke snížení výkonu motoru a současně také ke zvýšení spotřeby. Také výměnu vzduchového filtru výrobce předepisuje. Pokud majitel jezdí pravidelně na servisní prohlídky, automobilka ve správný čas filtr vymění (stejně jako jiné filtry), případně ho alespoň zkontroluje.
Zapomenout nesmíme ani na palivový filtr. Také u něj platí, že je zejména pro moderní přímovstřikové motory nesmírně důležitý, protože by nečistoty mohly vstřikovače ucpat, případně způsobit poškození přímo na motoru. Nečistoty se do paliva mohou dostat celou řadou cest, ať už při výrobě, při přepravě nebo třeba při tankování, kdy je nádrž otevřená. Současně nečistoty vznikají také například na vnitřní straně nádrže. Pokud je palivový filtr zanesený, motor začne ztrácet svůj výkon, protože není zajištěn dostatečný přísun paliva. Někteří doporučují měnit palivový filtr jednou ročně, jiní jednou za dva roky. Nejlepší každopádně bude řídit se doporučeními automobilky samotné.
Také posádky automobilu se týká jeden filtr. Jde o filtr kabinový (nebo také pylový) zachytávající prachové částice a jiné nečistoty z prostředí, ve kterém se vůz pohybuje. Jinak by se dostaly přímo do interiéru. Zanesený kabinový filtr logicky automobil samotný nijak neohrozí, ale dokáže cestování hodně znepříjemnit například nepříjemným zápachem. Výměna hodně záleží na podmínkách, ve kterých je konkrétní vůz provozován, což ostatně platí také o vzduchovém filtru. Obecná doporučení uvádí jako ideální výměnu jednou ročně, v případě alergiků to může být klidně i dvakrát.
Videoinstrukce převzata z autodoc.cz
Jak už bylo několikrát řečeno, v rámci servisních prohlídek výrobce pro jednotlivé filtry předepisuje intervaly výměny a také je v rámci prohlídek mění. Horší to je při nákupu ojetých vozů bez jasné servisní historie. Zde je nejlepší vyměnit všechny podobné „drobnosti“ hned, jak je nákup dokončen v rámci úvodní investice do automobilu. Dobrou zprávou je skutečnost, že nejde o nic drahého, a především že takový servisní zásah nepředstavuje nic složitého. S trochou pozornosti ho zvládne i nezkušený člověk. Dobře to dokumentuje přiložené video, které ukazuje, co obnáší výměna kabinového filtru u Fordu Focus třetí generace.