Představujeme
DS3 CROSSBACK – NOVÉ ZÍTŘKY
Jiří Duchoň 02.04.2019 06:57
Svezli jsme se
DS3 Crossback nejen že předznamenává nástup značky DS, ale zároveň ukazuje, s jakou výzbrojí celý francouzský koncern PSA nastupuje do doby velkých emisních výzev.
Typ DS3 Crossback se stává vůbec prvním automobilem koncernu PSA, jenž vyjíždí na zcela nové platformě CMP (Common Modular Platform; viz AR 12/’18). Sdílet ji budou od této chvíle všechny nové automobily značek Peugeot, Citroën, DS, Opel a Vauxhall v segmentech B a C, tedy veškeré menší vozy včetně odvozených crossoverů. Už od základu je připravena pro zástavbu „elektrifikovaných“ poháněcích ústrojí a pro PSA se stane druhým mechanickým základem, doplňujícím platformu EMP2 pro větší vozidla. Strategie PSA je jasná: nové vznětové motory už vyvíjet nebude, ale v nabídce v průběžně vylepšované podobě zůstanou i ve všech nových typech představovaných až do roku 2025. Druhou variantou jsou i nadále motory zážehové, přičemž tato nabídka bude u menších typů vždy doplněna elektrickou a u těch větších pak plug-in hybridní variantou. Nový DS3 Crossback jsme představili již v AR 10/’18, protože jsme se s ním měli možnost s kolegy z poroty volící Vůz roku (COTY) staticky seznámit ve vývojovém středisku PSA ve Vélizy u Paříže již na začátku září, a nyní jsme si ve stejné exkluzivní společnosti první prototypy mohli vyzkoušet na silnicích v Monackém knížectví. Zájemce o detaily a zákulisí vývoje typu DS3 Crossback odkazujeme na zmíněný článek, zatímco nyní se soustředíme na naše první praktické zkušenosti. A přinášíme konečně i první, byť stále poměrně chatrnou tabulku technických údajů.
DS3 Crossback na trhu doplní větší typ DS7 Crossback (viz AR 3/’19), s nímž otevírá novou kapitolu osamostatnění značky DS včetně systému speciálních prodejních a servisních míst a exkluzivních zákaz-nických služeb. S ohledem na svoji velikost a použitou platformu nabídne DS3 Crossback majiteli volbu mezi zážehovým, vznětovým a elektrickým motorem. V Monaku jsme zkoušeli zážehový tříválec ve výkonovém provedení 96 kW (130 k) a elektromobil E-Tens, k dispozici bude později rovněž vznětový čtyřválec.
Na první pohled zaznamenáme velmi členitou, jakoby roztékající se příď, originální výběžek ve spodní linii zasklení zadních dveří a úzké zadní sdružené svítilny. Mezi další originální prvky patří zasouvající se dveřní kliky a zaoblený přechod dveřních panelů do skel bez lišt (uvidíme, co to bude dělat v zimě…).
Interiér řidiče obklopuje a vévodí mu velmi kvalitní a dobře zpracované materiály a „diamantové“ motivy. Prostoru je na sedadlech dostatek, i dozadu se pohodlně usadí dva cestující průměrného vzrůstu. Arnaud Ribault, obchodní ředitel DS Automobiles, nám prozradil, že DS3 Crossback jasně mířili proti dvěma konkrétním konkurentům: Audi Q2 a Mini Countryman. Jízdní vlastnosti byly příjemným překvapením, kolébavosti Citroënů ani jisté prkennosti Peugeotů se bát nemusíte. Podvozek znamenitě filtruje nerovnosti a zároveň je přiměřeně tuhý, svým nastavením za uvedenými vozy v ničem nezaostává.
Dostali jsme příležitost vyzkoušet také prototypy zatím přísně embargovaného elektrického provedení DS Crossback E-Tens. Za přísných bezpečnostních opatření, jež jsme museli projednávat týdny před samotným ježděním, jsme se vypravili na francouzskou vojenskou základnu na hoře Mont Agel, z jejíchž bezmála 1200 m n. m. je mimochodem fantastický výhled na Monako a golfový klub Monte Carlo. V areálu základny jsme si po zabavení fotoaparátů a telefonů mohli elektromobily důkladně vyzkoušet a pohovořit s konstruktéry. Zjistili jsme například, že zadní náprava je i přes složitý popis obyčejnou tuhou nápravou s Panhardskou tyčí. Její předností je prostorová hospodárnost, baterie pod zadními sedadly totiž zasahují do míst, kde jsou v ostatních verzích DS3 Crossback uložena vlečená ramena. Další akumulátory jsou pak ve středovém tunelu a pod předními sedadly, kvůli čemuž E-Tens nemůže mít elektrické ovládání sedadel (nezbývá místo pro mechanismus). Nesedí se však nijak vysoko, na rozdíl od řady jiných elektromobilů (např. Kia e-Niro). Ani přes hmotnost o 320 kg vyšší není E-Tens přehnaně tvrdý na nerovnostech, navíc velmi nízké těžiště a optimální rozložení nejtěžších prvků poháněcího systému mezi nápravy přispívají k velmi dobrým jízdním vlastnostem s minimálními náklony karoserie.
Intenzitu rekuperace brzdné energie lze regulovat ve dvou stupních pokynem „voliče převodovky“ (je shodný jako u připravované plug-in hybridní řady Peugeot 508). Dynamické parametry jsou podle očekávání velmi dobré, a to zejména do rychlosti přibližně 80 km/h. Předprodeje vozů DS Crossback budou zahájeny během letošního léta a první vozy se ke svým zákazníkům dostanou na sklonku roku. Samozřejmostí bude prodej ve specializovaných dealerstvích, u nás je zatím stále jen jedno, na otevření dalších se údajně pracuje.
TECHNICKÉ ÚDAJE
POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ
Kapalinou chlazený řadový zážehový tříválec přeplňovaný výfukovým turbodmychadlem, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; elektronické přímé vstřikování paliva; stop/start, EU 6.d; případně elektromotor;
a) PureTech 130: 1199 cm3 (ø 75,0 x 90,5 mm), 11:1, 96 kW (130 k)/5500 min-1 a 230 N.m/1750 min-1;
b) PureTech 155: viz výše, ale 115 kW (155 k) a 240 N.m;
c) E-Tense: trakční střídavý elektromotor s permanentními magnety, 100 kW (136 k) a 260 N.m, akumulátory Li-Ion 50 kWh; dobíjení AC 7,4 kW 0–100 % za 8 h, rychlodobíjení DC 100 kW 0–80 % za 30 min, dojezd na jedno nabití 320/430 km (WLTP/NEDC). Pro a+b) osmistupňová samočinná převodovka Aisin s kapalinovým měničem momentu a možností manuálního řazení páčkami pod volantem; pohon předních kol.
PODVOZEK
Bezrámová konstrukce s pomocnými rámy, platforma PSA CMP; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní ramena a vzpěry MacPherson, příčný zkrutný stabilizátor, pro a+b) vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou, pro c) tuhá náprava příčně ustavená Panhardskou tyčí, vinuté pružiny, teleskopické tlumiče; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, 3 otáčky volantem mezi krajními rejdy, stopový průměr otáčení 10,7 m; dvouokruhové kotoučové brzdy ø 302/249 mm, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD, ESP/TSC/TRC; pneumatiky 215/65 R16, 215/60 R17 nebo 215/55 R18.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI (v pořadí motorů)
D/š/v 4118/1791/1534 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 350/1050 l; pohotovostní hmotnost 1205/1205/1525 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce, v uvedeném pořadí motorů)
Největší rychlost 196/208/180 km/h, zrychlení 0 – 100 km/h 9,2/8,2/8,7 s; spotřeba paliva kombinace 4,9/5,4/ – l/100 km, emise CO2 111/123/– g/km.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)