Představujeme
Bertone Nuccio – Dárek k jubileu
Pavel Olivík 11.07.2012 13:21
Společnost Bertone slaví 100 let od svého založení. Na oslavu vznikl prototyp Nuccio, který oživuje typické stylistické prvky z bohaté historie významné italské karosárny…
Přestože se Bertone ohlíží v letošním roce za svou stoletou minulostí, navrhl tým designerů vedený Mikem Robinsonem futuristický koncept vysokovýkonného kupé, jenž směřuje jednoznačně do budoucnosti. Spojitost s minulostí je i tak nepřehlédnutelná. Nezaměnitelný vzhled prototypu Bertone Nuccio vychází z proporcí klasických supersportovních vozů s rukopisem Bertone jako byly Alfa Romeo Carabo (1968), Lancia Stratos Zero (1970) a Lamborghini Countach (1971).
Ty jsou založeny na koncepci cab forward, u níž je prostor pro cestující posunut co nejvíce dopředu, aby se před zadní poháněnou nápravou uvolnilo místo pro motor, jímž je v tomto případě blíže nespecifikovaný vidlicový osmiválec 4,3 l, vyladěný na nejvyšší výkon 353 kW (480 k). Od nízko uloženého horizontálního pásu předních světlometů stoupá linie přední kapoty vzhůru a velmi brzy plynule přechází v čelní okno, které má nekonvenční, mírně lichoběžníkový tvar s kratší stranou dole a delší nahoře. Výrazně klínovitý profil je na bocích zdůrazněn sofistikovanou souhrou konkávních a konvexních ploch, jež vytvářejí dojem napjatých svalů.
Záměrem designerů bylo navodit dojem atleta připraveného vyběhnout ze startovního bloku. Kupé s délkou 4800 mm a šířkou 1950 mm je postaveno na rozvoru 2600 mm, Nuccio je tedy mnohem větší než jedinečný koncept Stratos Zero, který byl vysoký jen 830 milimetrů, zatímco Nuccio ční do výšky 1220 mm. I to je však na dnešní poměry velmi malá výška… Na neobvyklém vzhledu se podílí také střecha, jež se společně se střešními sloupky odlišenými rovněž zářivě oranžovou barvou pne od paty čelního okna až k zadní odtokové hraně. Okraje střechy jsou po stranách zvýšené a přesahují nad boční okna, čímž vzniká dojem krokodýlích očí.
Vůz přitom nemá zadní okno. Místo něj zajišťuje výhled směrem dozadu vnější zadní kamera, jejíž obraz se přenáší na displej LCD s úhlopříčkou 26“, umístěný za sedadly v místě, kdy se obvykle nachází zadní okno. Řidič může sledovat obraz na displeji v tradičním vnitřním zpětném zrcátku, zavěšeném na čelním okně. Na výběr má několik různých pohledů od módu konvenčního zpětného zrcátka přes bezprostřední prostor za vozem při parkování až po pohled na motor. Stejně jako přední světlomety mají i zadní svítilny podobu štíhlého horizontálního světelného pásu v celé šířce vozu. Na poli aktivní bezpečnosti přináší Nuccio inovaci v podobě patentované funkce předních brzdových svítilen. Pokud vůz brzdí, zvyšuje se výrazně intenzita bílého světla předních světlometů pro denní svícení, aby chodci zpředu snadno poznali, že vůz zpomaluje. Elegantně minimalistický interiér prototypu má klasické uspořádání supersportovních vozů. Mohutná středová konzola se pozvolna zvedá k přístrojové desce a nese veškeré ovládací prvky klimatizace, autorádia a dalších systémů.
Uprostřed konzoly je červené tlačítko pro spuštění a vypnutí motoru. Páčky pro ovládání automatizované převodovky jsou umístěny na pravé a levé straně sloupku řízení. Analogovým přístrojům dominuje velký centrální otáčkoměr ve stejných barvách jako celý vůz, tedy v kombinaci antracitově šedé a oranžové, jež byla nejoblíbenější barvou Nuccia Bertoneho. Dvoubarevnou kombinaci exteriéru odrážejí rovněž anatomická sedadla čalouněná oranžovou kůží a doplněná šedými ozdobnými prvky. Součástí výbavy jsou ručně vyrobené kufry, potažené stejnou kůží jako sedadla. Příruční zavazadla navrhl Bertone přesně na míry zavazadlového prostoru v přední části vozu. Koncept Bertone Nuccio měl premiéru začátkem března na autosalonu v Ženevě a koncem dubna v Pekingu byl posléze vystaven jako ručně vyrobený prototyp, který byl zároveň nabídnut k prodeji sběratelům exkluzivních italských automobilů.
V květnu si jej mohli prohlédnout návštěvníci oficiální výstavy na oslavu stoletého výročí společnosti Bertone, jež je po celé léto přístupná v Italském národním automobilovém muzeu v Turíně. Vysokovýkonné kupé Nuccio vzniklo na oslavu 100. výročí vzniku karosárny Bertone, kterou v listopadu 1912 založil tehdy osmadvacetiletý Giovanni Bertone. Mladý podnikatel se nejprve věnoval opravám a konstrukci kočárů tažených koňmi, ale od dvacátých let se zaměřil na automobily. První zakázkou byla karoserie na podvozku SPA 23S; následoval první sportovní vůz na podvozku Fiat 501 Sport Siluro Corsa. Pak Bertone spolupracoval s mnoha automobilovými výrobci, jichž bylo v Turíně, centru italského automobilového průmyslu, v této době požehnaně. Giuseppe, druhý Bertoneho syn, se narodil v roce 1914, a všichni ho od začátku oslovovali přezdívkou Nuccio, která mu zůstala po celý život. Mladý Nuccio začal pracovat na oficiální pozici v rodinné firmě v roce 1933; pak vedení podniku převzal a během šedesátých let proměnil rodinný podnik v hvězdu na italském i světovém designerském nebi. Žel Bertone slaví sto let existence v situaci, kdy má z trojice velkých italských karosářů nejméně jistý výhled do budoucna. V roce 2009 musel prodat výrobní závod v Grugliascu a další výrobní aktivity skupině Fiat. Společnost prošla restrukturalizací, po níž nadále poskytuje kompletní škálu služeb v oblasti designu automobilů, jiných dopravních prostředků a průmyslových výrobků. Pro společnost Bertone nyní pracuje 200 designerů a konstruktérů, kteří mají kapacitu pro dokončení až čtyř kompletních designerských projektů ročně, od první skici až po výrobu prototypu. Karosárna je navíc i nadále schopna vyrábět jedinečné luxusní automobily jako je například Bertone Nuccio, dárek k jubileu.
Převzato z časopisu