Představujeme
AVIA INITIA AWD – ČTYŘKOLKA
Branko Remek 10.12.2018 05:21
Technika
Vloni z trosek zrozená staronová Avia pod taktovkou CSG a.s. (Czechoslovak Group) obnovila výrobu lehkých a středních nákladních automobilů tradiční značky Avia.
Slavný návrat značky Avia jsme představili v AR 11/’17. Výrobní řadu nyní tvoří typy D75, D90 a D120 se vznětovými motory Cummins Euro 6. Pro náběh výroby byl vybrán největší typ D120 s celkovou hmotností na horní hranici třídy N2 (12 000 kg). Přestože jde na první pohled o téměř shodnou konstrukci s Daewoo Avia (2000–2013) a Avia Initia (2017), jsou mezi nimi značné rozdíly dané použitými komponenty a technologií výroby.
Automobilka Avia Motors nyní pokračuje v rozšiřování nabídky své produkce a letos uvedla na trh další typ, D120, tentokrát s konfigurací pohonu 4x4. Vůz je určen k provozu v lehkém a středním terénu a mezi potenciální zákazníky patří především stavebnictví, komunální sféra a hasiči. Především pro hasiče je také určena prodloužená sedmimístná kabina, jejíž výroba se připravuje. Možnosti, schopnosti a kvalitu pohonu všech kol AWD má Avia poctivě prověřeny na soutěžích Truck Trial v posledních dvou desetiletích.
„Vozidla se znakem náprav 4x4, která v premiéře představujeme, jsou oblíbená především pro svoji robustnost a schopnosti v obtížnějším terénu. Zákazníci si je již mohli objednávat prostřednictvím naší dealerské sítě a zájem především ze strany hasičů, komunálních služeb a stavebnictví potvrdil naše očekávání,“ řekl v rámci slavnostního představení nového automobilu Martin Šustek, generální ředitel společnosti Avia Motors, a dodal: „Plánujeme, že zhruba 30 až 40 procent naší letošní produkce bude v provedení 4x4.“ Výrobní plán pro letošní rok byl stanoven na 150 kusů vozidel a zatím se jej daří plnit s tím, že do konce roku by měla být spuštěna také sériová výroba hasičských vozidel Avia.
Protože facelift designu nadčasové budky i kabiny je velmi zdařilý, zaměříme se na konstrukci ústrojí pohonu. Základem je typ D120 4x2 s celkovou hmotností podvozku 11 990 kg a rozvorem náprav 3400 nebo 3900 mm. Přeplňované vznětové motory Cummins ISB4.5 s chlazením stlačova-ného vzduchu a elektronicky řízeným akumulačním vstřikováním paliva jsou šestnáctiventilové čtyřválce osvědčené konstrukce a v současném provedení plní přísné emisní limity Euro 6. Jsou dodávány s výkonem 110, 130 nebo 155 kW (150, 177 nebo 211 k).
Přes suchou jednokotoučovou třecí spojku ZF (Fichtel-Sachs) ø 362 mm navazuje šestistupňová přímo řazená převodovka ZF 6S850 s rozsahem převodů 6,72–0,79. Přímý záběr je na pátém rychlostním stupni. Až potud jde o tradiční, osvědčené a solidní evropské dodavatele komponent. Horší je to s licenční zadní nápravou Meritor, již Avia dováží od indické společnosti Ashok-Leyland. K dispozici jsou totiž jen dva stálé převody rozvodovky, standardní 4,1 a alternativní 4,56. Případné konstrukční úpravy jsou jen těžko proveditelné, leč pro pohon 4x2 jde o řešení přijatelné. Pohon 4x4 však vyžaduje navíc rozdělovací sestupnou převodovku a poháněnou přední nápravu.
Tady si musela Avia poradit z domácích zdrojů, především VOZ (Vojenský opravárenský závod) a Praga (Technometra), takže přední náprava a přídavná převodovka jsou české provenience. Rozvodovka se stálým převodem a diferenciálem přední nápravy je shodná s rozvodovkou zadní -nápravy. Oba diferenciály jsou opatřeny mechanickými závěry. Pohon přední nápravy je přiřaditelný, s elektropneumatickým ovládáním. Další potřebné spojovací hřídele jsou také běžným zbožím. Úkolem přídavné dvoustupňové převodovky Praga 2P150 je nejen dělit točivý moment, resp. výkon motoru mezi obě poháněné nápravy v poměru 50:50, ale také získat další řadu terénních převodů, považujeme-li ty základní standardní z převodovky ZF za silniční. Silniční sestup je tak převod 1:1 a terénní je přibližně dvojnásobný, 1:1,93. Znamená to, že je-li nejvyšší technická rychlost vozidla na silnici 118 km/h, tak zařazením terénní redukce je jen asi 55 km/h. Rozložení jednotlivých komponent pohonu 4x4 je nejlépe patrné z fotografií.
Provozní parametry vozu Avia s pohonem 4x4 vypadají velmi slibně. Například je-li stoupavost silniční verze až 45 % (asi 35°), což je v běžné silniční síti teoretická stoupavost plně vytíženého vozu, s terénním převodem v sestupu Praga na redukovaný první rychlostní stupeň znamená 102 %, tj. 45°, což je ovšem již za mezí adheze běžných pneumatik. Zajímavý je také údaj 2,4 km/h pro nejnižší rychlost. Se standardními pneumatikami rozměru 245/70 R 19,5 je přední nájezdový úhel 26° a zadní 15–17° podle délky zadního převisu nástavby. Jednoduchý robustní podvozek Avia patří v kategorii N2 k těm nejlehčím. Při vlastní hmotnosti podvozku s budkou 4132 kg zbývá na nástavbu a náklad ještě 7858 kg. Celková přípustná hmotnost činí 11 990 kg.
Vysoká spolehlivost a životnost jsou zárukou toho, co dnes zákazníka zajímá nejvíce – celkových provozních nákladů TCO (Total Costs of Ownership). Oproti pohonu 4x2 nemusí být tyto náklady výrazně vyšší. Pohon přední nápravy je přiřaditelný, a tak záleží hlavně na četnosti použití terénního sestupu oproti tomu silničnímu. Nejvíce však se mohou projevit zkušenosti řidiče. Ten zkušený si snadno poradí s používáním závěrů diferenciálu, využitím předního pohonu a volbou silničního nebo terénního sestupu. V těch oblastech, pro které jsou nové vozy s pohonem 4x4 určeny, je přitom zkušených řidičů dostatek. Pro rok 2018 se původně odhadovala výroba až na čtyři sta automobilů s tím, aby oslava sta let od založení firmy se značkou Avia v roce 2019 byla optimistická.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)