Náš test
Smart Fortwo N1 - Užitečná blecha
Doprava a silnice 21.07.2008 00:00
Smart Fortwo jako náklaďák? To je snad čiré bláznovství. A nebo, že by to šlo?
I takové otázky se vyrojily v redakci, když jsme se na jednom karosářském veletrhu dostali k maličkému Smartu ForTwo v úpravě na pojízdnou dílnu. A hned v úvodu musím konstatovat, že to jde! Smart Fortwo absolvoval v loňském roce facelift, kdy došlo jak ke změně motoru – první generace měla nad zadní nápravou malý zážehový tříválec se zdvihovým objemem 689 cm3, nyní je montován tříválec s objemem 999 cm3 a s největším výkonem 62 kw, ale v nabídce je i vznětový agregát - tak i k lehkým retuším na karoserii a v interiéru.
A malá „blecha na kolech“ také mírně povyrostla. Do délky o 195 mm, na šířku o 44 mm, rozvor získal 57 mm a rozchod 13 mm vpředu, resp. 30 mm vzadu. Jak se ukázalo v průběhu zkušebních jízd, vozidlo získalo na stabilitě, to na straně jedné, na straně druhé se ale citelně zmenšila (vlastně zmizela) možnost parkovat v místě s podélním stáním tzv. čumákem k chodníku. Smart nyní příliš vyčnívá a hrozí jeho poškození. Nový motor ale pracuje ve spojení s ozkoušenou samočinnou převodovkou s možností sekvenčního řazení rychlostních stupňů. Poháněna jsou zadní kola.
Smart Fortwo je v zásadě plnohodnotné dvoumístné auto, které nabídne i urostlému řidiči dostatek místa za volantem. Za sedadly je pak zavazadlový prostor o objemu max. 0,3 m3, což zase není tak málo, ale!!! Za oním „ale“ se skrývá užitečná hmotnost vozidla – dle motoru a výbavy – lehounce překračující hodnotu 200 kg. Takže úprava N1, resp. montáž lehkého hliníkového „šuplíkového setu“ na nářadí a náhradní díly včetně plastového prodloužení karoserie (viz foto), de facto udělá ze Smarta – s ohledem na povolenou celkovou hmotnost vozidla - jednomístný servisní vůz.
Co se týká jízdních vlastností, tak mezi jeho přednosti zcela určitě patří hbitost, výborná manévrovatelnost, menší nároky na velikost parkovacího místa a v případě klidné jízdy i přiměřená spotřeba benzinu (cca 5 l/100 km). Do nectností pak lze zařadit tuhé odpružení náprav, které zvláště na „pražském polygonu“ přináší občas divočejší poskakování na vozovce a pak také poněkud necitlivou reakci samočinné převodovky. Zacouvat ve svahu do mezery mezi vozidla se tak stává rizikovým úkonem. Pravdou ale je, že řidič má od volantu dobrý výhled do všech směrů, a díky střešnímu oknu vidí na křižovatkách na výložník semaforu i když stojí v první řadě.
Ačkoliv škarohlídové varují před zapadnutím do výtluků na vozovce či mezer v dlažbě, případně je třeba dávat pozor na odhozenou žvýkačku, pravdou je, že jsou standardně montovány pneumatiky 175/55 R15, takže zcela běžný rozměr a výkon motoru dovoluje opravdu razantní odjezd z křižovatky. A tak snad poslední otázkou zůstává, kolik by stála úprava standardního (a nikoliv levného) Smartu Fortwo na pojízdnou dílnu kategorie N1 a zda bylo možné takto upravené vozido v Česku homologovat.
Zdroj: Doprava a silnice 06/08
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)