Náš test
Renault Mégane 1.5 dCi/Coupé 2.0 TCe - Francouzská elegance
Boris Dacko 24.10.2009 23:17
Koncem loňského roku představil Renault třetí generaci vozu nižší střední třídy Mégane v karosářských verzích dvouprostorového sedanu (hatchback) a kupé. Jejich podrobný popis v AR 2/’09 nyní doplňujeme krátkodobým testem obou typů, lišících se mj. karoserií a motorem.
Nový Mégane zaujme na první pohled elegantní karoserií ušlechtilých linií, lhostejno zda jako usedlejší hatchback, či sportovně laděné kupé. Oba prozrazují své příbuzenství čelní stěnou včetně světlometů, protažených do blatníků, a celou přídí až po sloupky A, vše další má však specifické znaky jejich odlišného charakteru a určení – počet i rozměry bočních dveří, tvar střechy, bočních oken, výklopné zadní stěny i koncových svítilen. Obě karoserie jsou postaveny na shodné podlahové plošině se stejným rozvorem (kupé ho má o zanedbatelný 1 mm kratší) a liší se jen nepatrně vnějšími rozměry – podle údajů výrobce je kupé o 4 mm delší a o totéž užší než hatchback, ale o 48 mm nižší.
Z hlediska užitných vlastností se interiéry liší, až na prostor předních sedadel, a to jak rozměry, tak uspořádáním a výbavou. V obou případech však těží z dobrého využití obestavěného prostoru, jak dokazují námi změřené vnitřní rozměry (rozdílné údaje pro kupé v závorkách). V prostoru předních sedadel je šířka ve výši loktů/ramen 1470/1410 mm a výška stropu nad svisle seřiditelnými sedáky 890 až 990 (980) mm, v obdobných místech zadních sedadel 1400/1340 (1420/ 1250) mm, resp. 900 (890) mm. Poměrně malé rozdíly výšky stropu v porovnání s celkovou výškou jsou dány nižší polohou sedadel kupé. Místa pro nohy cestujících na zadních sedadlech je u obou typů stejně, mezera za zcela vzad posunutými předními sedadly je sice jen 90 mm, v jejich střední poloze však uspokojivých 200 mm. Samozřejmě se liší i objemy zavazadlových prostorů, kupé ho má o 7,5/12,2 % menší než hatchback. Oba jsou v základním uspořádání v rovině podlahy dlouhé 830 mm, široké 1130 až 1160 mm a pod výklopným odnímatelným krytem vysoké 500 (520) mm, u kupé však v horní části zúžené.
Příjemný interiér nabízí cestujícím pohodlí odpovídající vysokým požadavkům na moderní vozy této třídy i díky uspořádání a výbavě. U obou testovaných vozů jsme ocenili anatomické tvarování předních sedadel (u kupé výraznější), vhodnou tuhost jejich polštářů i dostatečný rozsah seřizování polohy. Přístrojová deska je přehledně uspořádána, skupině přístrojů před dvousměrně seřiditelným volantem dominují kruhové číselníky analogového otáčkoměru a digitálního rychloměru ve společném poli s ukazatelem stavu paliva a teploměrem motoru, doplněné kontrolními svítilnami a počítači kilometrů. Ovládací prvky audiosoustavy a klimatizace jsou na velkém středovém panelu, na nějž navazuje konzola mezi sedadly s řadicí pákou, hlavním multifunkčním ovladačem navigační a informační soustavy Carminat, spínačem omezovače a regulátoru rychlosti, a páčkou polosamočinné parkovací brzdy před odkládací schránkou. Uprostřed přístrojové desky je nad dvojicí seřiditelných výdechů ventilace barevný displej navigační soustavy.
Nový Renault Mégane uspokojí i rozsahem výbavy, nabízené ve čtyřech úrovních Authentique (jen hatchback), Expression, Dynamique a Privilége, z nichž jsme u obou vozů vyzkoušeli druhou nejvyšší. Standardně k ní patří mj. centrální zamykání kartou Renault, dvouobjemové čelní airbagy, boční na předních sedadlech a okenní pro obě řady, pyrotechnické předpínače pásů na všech sedadlech, úchyty Isofix na zadních sedadlech, tempomat s omezovačem rychlosti, palubní počítač, elektrické ovládání skel všech dveří i vyhřívaných zpětných zrcátek, dvouzónová samočinná klimatizace, či audiosoustava. Nechybějí ani úložné prostory pro drobnosti, včetně dvou schránek pod podlahou před předními sedadly. Z mimořádné výbavy za příplatky měly vozy např. 17“ kola z hliníkové slitiny, kůží obložený volant a hlavici řadicí páky, panoramatické střešní okno (u hatchbacku otevíratelné), vyhřívaná přední sedadla, audiosoustavu s ovládáním pod volantem a navigační systém Carminat. Dílenské zpracování je pečlivé a kvalita použitých materiálů velmi dobrá.
Poháněcí soustavu i podvozek jsme podrobně popsali ve shora zmíněném článku a jejich hlavní údaje jsou v připojeném přehledu. Z palety šesti motorů pro nový Mégane (k nimž koncem letošního roku přibude vznětový 2.0 dCi/118 kW/160 k) jsme vyzkoušeli v hatchbacku výkonnější verzi vznětového čtyřválce 1.5 dCi, v kupé pak výhradně pro ně určenou novou generaci zážehového motoru 2.0 TCe. První z nich je známá konstrukce, osvědčená již v jiných typech této značky, pro nové použití modernizovaná např. novou řídicí jednotkou, zvýšením vstřikovacího tlaku a novým zpětným vedením paliva. Poprvé jsme však vyzkoušeli přeplňovaný zážehový čtyřválec 2.0 TCe, jehož výkonové parametry dodávají kupé patřičný sportovní temperament. Díky optimalizovanému motormanagementu, dvouspirálové skříni turbíny a variabilnímu časování sacích ventilů plynule akceleruje již od 1200 min-1, zmínku zaslouží i splnění emisní normy EU5. Oba motory jsou spřaženy se šestistupňovými mechanickými převodovkami, odlišně odstupňovanými v souladu s jejich charakteristikami.
V konstrukci podvozku jsou použita vesměs osvědčená řešení nezávislého zavěšení všech kol, brzdové soustavy s kotouči na všech kolech, odpružení i řízení s posilovačem proměnné účinnosti. Nový Mégane je ovšem vybaven řadou soustav zvyšujících jeho aktivní bezpečnost a usnadňujících ovládání, zejména v kritických situacích. Kromě dnes již samozřejmého ABS s elektronickým rozdělováním brzdného účinku to jsou brzdový asistent, elektronický stabilizační systém a protiprokluzový systém s kontrolou nedotáčivosti, vše jako základní vybavení. Oba vozy jsme za takřka shodných podmínek podrobili jízdním zkouškám a měřením, jejichž výsledky se s obvyklými odchylkami shodují s údaji výrobce. Uspokojily nás jak dynamickými vlastnostmi, tak spotřebou paliva, vzhledem k vysoké průměrné rychlosti velmi příznivou. Skutečným požitkem je jízda s kupé, jež díky tužší charakteristice odpružení podvozku má i při vysokých rychlostech velmi dobré jízdní vlastnosti, v zatáčkách je jen lehce nedotáčivé, směrově stabilní, a bezpečně se ovládá přesným řízením i neslábnoucími účinnými brzdami. Jen řazení by mohlo být přesnější, byť ani při zkouškách zrychlení nepůsobilo potíže.
Nový Renault Mégane nabízí snad vše, co se očekává od moderního automobilu této třídy. V útulném a prostorném interiéru najdou cestující velké pohodlí na dobře tvarovaných sedadlech, příjemné prostředí díky účinné klimatizaci a nízké hladině vnitřního hluku (i u vznětového motoru), jistým handicapem je jen poněkud horší výhled vzad, zejména u kupé. Zatímco hatchback je díky lepším užitným vlastnostem typickým představitelem kompaktního rodinného automobilu, kupé je určeno především milovníkům sportovních vozů a temperamentní jízdy. Oba ovšem přilákají potenciální zájemce přitažlivým vzhledem, odlišujícím je od konkurence. Se základní výbavou stál uvedený hatchback v době testu 434 900 Kč, kupé bylo za 474 900 Kč; cenové rozpětí celé řady tehdy činilo 299 900 až 479 900 Kč, resp. u kupé 359 900 až 489 900 Kč (aktuální informace na www.renault.cz).
Zdroj: Automobil 09/09
Autor: Ing. Otakar Gregora
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)