Náš test
Překrásná Devítka
Petr Hanke 15.06.2004 00:00
|
Obloha u Středozemního moře září, slunce zapaluje skalnatý vrcholek průsmyku Vence a Aston Martin DB9 v barvě Celeste Blue se blíží k nám. Nádrž má plnou a motor zahřátý. Byla někdy nějaká kombinace inspirativnější než tahle? Je to opravdu historický moment, protože jsme důkladně prostudovali fotografie, viděli současný stav vývoje továrny a mluvili s konstruktéry.
Ale teď máme příležitost, na kterou jsme dlouho čekali – poprvé můžeme usednout a zajezdit si v DB9. Je to zvláštní,i když klíček visí volně v zapalování a dveře v podobě „labutích křídel“ jsou lákavě otevřené, jen stojíte a celé minuty zíráte. Oči vám přeskakují z detailu na detail a pak s uznáním prohlížejí krásné plastické boky. Jsou tak moderní a navíc tak typické pro Aston Martin, že se divíte, proč takhle nevypadaly vždycky.
Pečlivá prohlídka je pro každé auto nemilosrdným testem, ale DB9 prochází triumfálně. Detaily, slícování i lak jsou v mimořádné kvalitě. Hlavní i zadní světlomety jsou mistrně zakomponované do karoserie, stejně jako zapuštěné kliky dveří, jež nejsou z dálky téměř viditelné. Všechny tyto detaily vytvářejí dojem dokonalé preciznosti.
Při pohledu do interiéru zjistíte, že kvalita ani nádherný design nikam nezmizely. Z dveřních panelů plynou „čisté“ linie, které jsou zdůrazněny použitím kombinace bambusového dřeva, hliníku a kvalitní kůže. Stejně odvážný design a použité materiály jsou na středové konzoli.
Nejvýraznějším prvkem interiéru nemůže být nic jiného než přístroje na palubní desce, připomínající vizuální půvab a kvalitu hodinek Rolex Daytona Cosmograph. S hliníkovými kroužky vypadají ciferníky skvěle. Šéf Astonu dr. Ulrich Bez ale přiznává jejich horší čitelnost. „Ale jistě, nedají se přečíst! Ale podívejte se na ně. Nejsou krásné?“
Ani vám to nebude vadit, protože rychlost si v klidu zobrazíte na multifunkčním LCD displeji vedle. Radši ale klesněte do vypolstrovaného anatomického sedadla řidiče, ruce dejte na tříramenný volant a natáhněte ukazováčky na magnéziové odlitky řadicích pák Touchtronic automatu ZF.
A pozor, teď to nejlepší – otočte klíčkem v zapalování a rukou sjeďte na osvětlené startovací tlačítko. Vychutnejte si ten moment. Poslouchejte, jak se roztáčí dunivý šestilitr V12 s výkonem 450 koní.
Až doteď se dalo zapomenout, že DB9 je jedním z nejsilnějších sportovních GT. Teď si zapamatujte, co Aston tvrdí o své DB9 – 1800 kg těžké sportovní GT zvládne jet 300 km/h a z 0-100 km/h zrychlí za 4,9 s. To jsou dostatečné hodnoty pro to, abyste vyrazili do nejnáročnějších horských silnic na světě.
Je stále brzo, před osmou ráno. Ačkoliv už svítí sluníčko, na vrcholu průsmyku bude ještě zima. Opatrnost je naše heslo, dokud nezjistíme, kde se skrývá led. Než se oddáme vášním, aktivujeme sportovní mód a vydáme se k nebeským dálkám, můžeme využít příležitosti a zkusit pomalou jízdu.
Stlačte brzdový pedál, natáhněte ruku k tlačítku „D“ na středové konzoli, uvolněte ruční brzdu a šlápněte na plyn. DB9 projeví smysl pro skrytou sílu, kterou zažívají pouze řidiči Mercedesu CL600 nebo Bentleye Continetal GT.
V klidných chvilkách jako je tato předvádí automatická převodovka svoji autoritu. Jednolité změny rychlosti a přesné reakce dělají z pokusu jiných výrobců o zcivilizování polosamočinných manuálních převodovek frašku. Opravdovým testem bude až ostřejší jízda, prozatím je uvolněný styl výborný.
Často se říká, že dobré auto se pozná během prvních 100 metrů. Je to trošku přehnané tvrzení, ale určitý obrázek si můžete udělat už během první minuty ostré jízdy. Jde o to, aby bylo všechno v harmonii a nevynikal pouze jeden aspekt. Opravdu, když si vzpomenu, zvládne tohle jen málo aut.
Pro mě to jsou: Ford Puma, Lotus Elise, Caterham Seven, Peugeot 306 GTI 16V a Porsche 911 C4S. DB9 je dalším autem, které vám umožní se tak cítit. Částečně proto, že poloha pro řízení je tak přirozená a pohodlná. Především ale proto, že jakmile se auto dostane do pohybu, cítíte obrovské napětí, přizpůsobivost tlumení a přímou reakci řízení.
Po dalších několika minutách se znovu objevujeme v zářivém slunečním svitu. Námraza je pryč a už jsou před námi jen bezpečné navlhlé cesty. Je čas, aby si DB9 protáhl nohy. Jediné přepnutí páček aktivuje manuální režim. Převodovka je naprogramována tak, aby odhadovala vaše pohnutky. Můžete si být jisti tím, že se nevrátí k automatu a nepřeřadí na vyšší rychlost v momentě, kdy sundáte nohu z plynu, abyste začali brzdit motorem. Majitelé Continentalu GT – pište si poznámky a roňte slzy.
Když přeřadíte na vyšší rychlost, není změna tak rychlá jako třeba u Ferrari F1, ale není ani tak brutální. Někdy se stane, že cítíte možnost sešlápnout spojku a prohnat řadicí páku skrz klasické „háčko“ rychleji. Není to pravda, ve shluku těchto zatáček byste to neudělali líp ani rychleji.A podřazování?
To je oblast, která odděluje převodovku DB9 od „zbytku“. Víme, že přednost má převodovka typu Ferrari F1, ale vzhledem k rychlému rozvoji a softwaru může automatická převodovka Astona při stylu řízení pata-špička poskytovat radostné podřazování i při velkém množství zatáček a serpentin.
Není divu, že Ulrich Bez byl včera tak vzrušený po prvním „testu“ auta na tak náročných silnicích. Hned po vystoupení z vozu dodal: „Nechápu tu posedlost dobou zařazení. Jednanebo dvě milisekundy. Komu na tom záleží? Tohle je absolutně nejlepší řešení. Když chcete jet rychle a řadit nahoru a dolů, tak převodovka precizně reaguje, ale když se chcete projíždět, jednoduše stisknete D a máte vmžiku jednu z nejjemnějších převodovek na světě.“
Ale co ryze manuální DB9? Bez vycítil „výsměch“ a zahrál na moji „lidskou“ nejistotu. „Touchtronic 2 je systém budoucnosti. Při jízdě na vrchol hory jsem přeřazoval a podřazoval v místech, kde bych to v manuálu nikdy nemohl udělat.“ Moje srdce slábne, jak vidím, že manuál je mrtev.
Bez mi ale situaci ulehčil. „Samozřejmě, máme DB9 s manuální převodovkou, ale protože naprostá většina zákazníků chce Touchtronic 2, nabízíme manuál jako alternativní možnost.“ Alespoň zatvrzelým fandům manuálu zůstává malá možnost.
Zpět na průsmyk, DB9 horečně ukazuje svoje drápky. Páčky vám dodávají sebedůvěru řídit úplně jiným způsobem a vy se přistihujete, že se snažíte z dvanáctiválce dostat maximum. V DB9 zní ještě líbezněji a je také silnější než dřív díky upravené klikové hřídeli, novým vačkám, předělanému sacímu a výfukovému potrubí a nové řídicí jednotce.
Důvěrně známý dvanáctiválec byl nastaven hlavně pro velký točivý moment. 80 procent z jeho 570 N.m je k dispozici již při 1500 otáčkách. Jsou-li silnice suché, nemusíte se bát vypnout ASR a pořádně prozkoumat obratnost DB9. DB7 a v menší míře Vanquish měly problém, klouzaly a měly tendenci se utrhnout. S DB9 je to jiné, plynule se dá řídit a má i vynikající reakci na plynový pedál.
Udělali jsme fotky, a tak nám už zbývá jen nepřerušovaný sjezd po hoře dolů. Je to něco, na co jsem se těšil. Jen brzdy mi lehce naháněly hrůzu. Kromě dvou rovných úseků zahrnuje velká většina cesty zatáčky, které je nutno projet na jedničku, dvojku nebo trojku. Někdy je dělí rovinka, na které se dá jet až 150 km/h. Pro brzdy je to vražedná záležitost.
Prvních několik milimetrů pohybu brzdového pedálu je poněkud „lepkavých“, ale vždy jste ohromeni jistotou, s jakou zvládají řítící se Aston. Jen keramické brzdy Porsche 911 GT3 nebo Ferrari 360 Stradale by to předvedly lépe. Naštěstí žádné z nich není luxusním sportovním GT.
Aston Martin byl pod nesmírným tlakem, aby s DB9 splnil své slovo. Ačkoliv byl DB7 krásný, nebyl tak výjimečný a dobrý. Nyní, s novou továrnou, konstrukční strategií a hnací silou neuspěl Aston pouze v sestrojení nejlepšího automobilu ve své historii, ale tady je důkaz, že postavil nejkomplexnější, nejdokonalejší a nejsvůdnější auto na světě... Specifikace: ASTON MARTIN DB9 Motor: dvanáctiválec 60°, 5935 cm3 Uložení: vpředu, podélně Nejvyšší výkon: 331 kW (450 k)/6000 min-1 Nejvyšší toč. moment: 570 N.m/5000 min-1 Převodovka: 6A/6M Přední náprava: dvojitá ramena, zkrutný stabilizátor Zadní náprava: dvojitá příčná ramena, zkrutný stabilizátor Brzdy: kotoučové s vnitřním chlazením, vpředu 355 mm, vzadu 330 mm Pneumatiky: vpředu 235/40 ZR19, vzadu 275/35 ZR19, Bridgestone Pohotovostní hmotnost: 1800 kg Výkonová hmotnost: 5,43 kg/kW Zrychlení 0-100 km/h: 4,9 s Největší rychlost: 300 km/h Cena: v přepočtu cca 5 500 000 Kč Podle časopisu evo text: Richard Meaden/Jakub Rejlek foto: Gus Gregory zdroj: Autorating 5/2004 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)